Výroba sirek skončila v Sušici před 10 lety, mnozí se s tím dosud nesmířili

Přesně před deseti lety se v Sušici po 170 letech přestaly vyrábět zápalky. Kvůli silné konkurenci firem z Indie, Pákistánu i Číny tam skončila česká firma Solo Sirkárna, která už nedokázala konkurovat výrobními náklady. Technologii prodala indické firmě a fungovala dál už jen jako obchodní subjekt. Poté se přestěhovala do Brna, kde sídlí majitel celého čtyřicetihektarového areálu bývalého Sola Sušice. Továrnu na sirky, která do roku 1948 patřila k největším v Evropě, připomínají už jen poslední tři opuštěné budovy a expozice sirkařství v muzeu. Pořád je spousta lidí, kteří se s tím nemohou smířit, řekla ČTK ředitelka Muzea Šumavy Zdeňka Řezníčková.

Solo Sirkárna, která se v roce 2011 přejmenovala na Solo Matches & Flames se sídlem v Brně, prodávala před pěti lety mezi 120 až 130 miliony krabiček ročně. Stále je největším českým prodejcem zápalek se světoznámými známkami The Scissors, The Key a The Pipe. Dnes je nakupuje většinou v Indii a Polsku. Celé Solo mělo v 70. a 80. letech až 2000 zaměstnanců včetně výroby dřevodesek a sololitu.

Domácí výrobu zápalek založil v Sušici v roce 1839 Vojtěch Scheinost, od jehož úmrtí uplyne 10. března 125 let. "Když chtěl rozjet sirkařství, tak mu město dělalo trochu problémy. V roce 1849 se spojil s bohatým židovským podnikatelem Bernardem Fürthem a vznikla velká sirkárna. Tehdy už to byla uznávaná místní osobnost," uvedla.

Scheinost měl nápad, Fürth peníze na stavbu továrny, kde Scheinost dělal obchodního ředitele. Měli smlouvou, že nikdo jiný z rodiny nesmí v továrně pracovat. Scheinost ale později chtěl, aby ho nahradil syn. Narazil na velký odpor u rodiny Fürthů a to byl jeden z hlavních důvodů, proč odešel a v roce 1865 si založil vlastní sirkárnu orientovanou hlavně na domácí trh.

Scheinost, který v Sušici zemřel a je tam pochovaný, má pamětní desku na rodném domě v ulici Na Příkopech. "Měl asi šest dětí, potomky tu má. Jméno je tu dost rozšířené," dodala.

V budovách sirkárny nezbylo nic. "Při rušení firmy v roce 2009 majitelé vše převezli do Indie," řekla ředitelka. V Muzeu Šumavy je z dřívějška pár originálních strojů z konce 19. století. "Hlavně tu vystavujeme krabičky, sirky a nálepky, od původní po uzavření výroby. A to lidi zajímá nejvíc," uvedla. K vidění je největší zápalka. Je dřevěná s hlavičkou, dlouhá 3,7 metru. Tehdy se vyrobily tři. Jedna se zapálila na náměstí, druhá je v pelhřimovském muzeu rekordů a kuriozit.

Muzeum Šumavy, které plánuje úpravy i rozšíření expozice, má podle Řezníčkové docela dost návštěvníků, ročně kolem 30.000, zejména v době, kdy se o Solu něco publikuje. Hodně lidí chodilo například v době, kdy se zveřejnil záměr investora postavit místo továrny Kaufland.

Brněnští majitelé areálu už podle Řezníčkové některé budovy sirkárny zbourali. "Teď je připravená k demolici výrobní budova, kde byly automatické linky," uvedla. Plochu pak vlastník předá partnerovi, který tam chce stavět obchody. Podle regulačního plánu města tam ale nesmí být obchodní plocha nad 1000 metrů čtverečních, což by Kaufland nesplňoval. Navíc proti němu vznikla petice, kterou podepsaly stovky lidí. "Procházelo to soudy všeho typu včetně dovolání. Město to vyhrálo, takže od záměru museli ustoupit," řekla. Investor z Brna proto přišel s novým návrhem, jak území řešit.

Po demolici haly zůstane jen červený domeček a navazující bývalé ředitelství u silnice, oba památkově chráněné objekty, které jsou přes osm let opuštěné. "Netuším, co s nimi (brněnský majitel) zamýšlí. Momentálně mi to připadá, že tam zanedbávají veškerou údržbu a nechávají je chátrat, až samovolně spadnou," uvedla Řezníčková.

Podle ní by se oba objekty daly využít. V době protestů proti Kauflandu byl ještě zájem, aby všechny budovy zůstaly státu a využily se. I v tom velkém výrobním objektu by mohly být krámky, expozice, lofty, dodala ředitelka muzea. Kraj ani město se záchranou nepočítají.

Solo Sušice historie Plzeňský kraj

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Armáda Indie

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem

Indie a Pákistán se ocitly na hraně další eskalace po útoku na turisty v Kašmíru. Čtyři noci po sobě probíhala přestřelka na hranici, oběti zatím hlášeny nebyly. Napětí zvyšují hrozby jaderným konfliktem i varování před destabilizací regionu. Situaci komplikuje pokračující boj proti militantům na obou stranách.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

David Pastrňák

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS

Poté, co před pár dny hokejový Boston po konci v letošní sezóně NHL oznámil, že povoluje možnost reprezentovat na nadcházejícím hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku mimo jiné i českým legionářům Jakubu Laukovi a především největší české hvězdě a opoře národního týmu Davidu Pastrňákovi, bylo více než pravděpodobné, že se Pastrňák skutečně stane součástí národní týmu. V pondělí potvrdil svou účast generálnímu manažerovi reprezentace Jiřímu Šlégrovi.

před 2 hodinami

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se stal terčem výhrůžek ze strany bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten mu vzkázal, aby si „dával pozor při přecházení silnice“. Šlo o jasný vzkaz s náznakem fyzické likvidace. Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na incident nabídl Haškovi státní ochranu. Jak redakci EuroZprávy.cz potvrdilo ministerstvo vnitra, poskytnutí krátkodobé ochrany je standardní procedura a v minulosti byla použita například i v případě politika Tomia Okamury.

před 6 hodinami

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Aktualizováno před 16 hodinami

včera

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy