ČR loni přilákala přímé zahraniční investice za 113 miliard korun

Praha - Česká republika podle zprávy Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) loni přilákala přímé zahraniční investice za přibližně 113 miliard korun, což je o 56 procent více než v roce 2009. Ve středu o tom informovala agentura CzechInvest.

Ve srovnání se zeměmi Visegrádské čtyřky Českou republiku překonalo pouze Polsko, které v loňském roce přilákalo investice za cca 161,5 miliardy Kč. České firmy v roce 2010 naopak do zahraničí investovaly přibližně 28,4 miliardy Kč.

„V přílivu investic se tak Česká republika vrací k předkrizovým hodnotám,“ konstatoval ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS). „Do dalších let UNCTAD předvídá pokračování růstu, zároveň ale varuje před rizikem zejména v podobě fiskální nerovnováhy nebo inflace. Abychom se právě těmto rizikům vyhnuli, a současně vylepšili naši životní úroveň i konkurenceschopnost ekonomiky, chceme prosadit finanční ústavu, která zaručí, že se Česká republika nebude nezdravě zadlužovat, a neohrozí tak budoucnost dalších generací,“ dodal.

„Zpráva OSN dokazuje, že se svět dostal z krize. Česká republika co do objemu přímých zahraničních investic překonala předkrizový rok 2008, a to o necelých pět miliard Kč. V roce 2009 přitom došlo oproti předchozímu roku k propadu o 42 procent,“ uvedl generální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek. „Slibně vypadají i statistiky investic zprostředkované agenturou CzechInvest za první pololetí roku 2011. Oproti stejnému období loňského roku sice evidujeme o dva projekty méně, objem investic ho však překonává o více než 100 procent," doplnil.

Celosvětově se objem přímých zahraničních investic v roce 2010 zvýšil oproti předchozímu roku o pět procent na 1,24 bilionu amerických dolarů. Podle údajů OSN je však stále o 15 procent nižší než před celosvětovou hospodářskou krizí a téměř o 37 procent nižší než v roce 2007, kdy byl zaznamenán vrchol. UNCTAD ve zprávě předpovídá, že oživení toků přímých zahraničních investic bude pokračovat i v roce 2011 a dosáhne 1,4 – 1,6 bilionu amerických dolarů. V roce 2012 počítá se zvýšením až na 1,7 bilionu a v roce 2013 na 1,9 bilionu amerických dolarů.

Problémy, před kterými UNCTAD varuje, se podle Křížka mohou podepsat i na rozhodování investorů o České republice. „Fiskální stabilita a míra inflace patří k faktorům, které mohou ovlivnit rozhodování investora, ve které zemi bude realizovat svoji investici. To samozřejmě platí i pro Českou republiku,“ upozornil Křížek.

Co se týče globální struktury přímých zahraničních investic, tak podle zprávy v roce 2010 pokračoval pokles objemu investic do služeb. Nejostřejší pokles pak zaznamenal příliv přímých zahraničních investic do finančního sektoru. Naopak k růstu došlo ve výrobním sektoru. Investice v této oblasti tvořily téměř polovinu všech projektů.

Související

EUR - evropská měna

Brexit může být komplikací i pro část investorů z EU

Konec přechodného období a definitivní odchod Británie z jednotného unijního trhu znamená komplikace i pro část klientů makléřských firem. Jde o ty, kteří žijí v některé z členských zemí Evropské unie, ale dosud využívali služeb makléřských firem sídlících na britských ostrovech. Ať už jejich makléř přesídlí do EU, anebo si klienti zvolí jiného makléře v EU již sídlícího, pro tyto klienty to může znamenat méně příznivou ochranu investic.

Více souvisejících

investoři Česká republika

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy