Praha - Ceny výrobců v Česku v červenci meziměsíčně opět klesly, u zemědělských výrobků o 2,3 procenta, u tržních služeb o 0,8 procenta a v průmyslu a stavebnictví o 0,1 procenta. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).
Ceny v rostlinné výrobě se v meziměsíčním snížily o čtyři procenta, ceny obilovin klesly o 3,7 procenta, brambor o 5,7 procenta, olejnin o 6,2 procenta a ovoce o 11,8 procenta. Ceny zeleniny vzrostly o 12,6 procenta. V živočišné výrobě se zvýšily ceny o 0,3 procenta. Ceny prasat vzrostly o 0,8 procenta, drůbeže o 1,0 procenta a vajec o 1,5 procenta.
Po 22 měsících růstu poprvé klesly ceny mléka, a to o 0,1 procenta meziměsíčně, dále se snížily ceny skotu o 0,4 procenta.
Ceny průmyslových výrobců v meziměsíčním srovnání klesly o 0,1 procenta. Cenová hladina se snížila vlivem poklesu cen chemických látek a výrobků o 2,4 procenta, těžby a dobývání o 1,9 procenta a koksu a rafinovaných ropných produktů o 0,3 procenta.
Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku meziměsíčně stouply o 0,1 procenta. Nejvíce vzrostly ceny elektrických zařízení, a to o 0,6 procenta.
Ceny stavebních prací se dle odhadů meziměsíčně snížily o 0,1 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 0,3 procenta.
Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se v meziměsíčním srovnání snížily o 0,8 procenta v důsledku poklesu cen za reklamní služby a průzkum trhu o 7,2 procenta. Dále se snížily ceny za služby v oblasti nemovitostí o 0,2 procenta, vyšší byly ceny v nákladní dopravě o 0,4 procenta. Ceny tržních služeb nezahrnující reklamní služby se nezměnily.
V zemích Evropské unie (EU 27) podle údajů zveřejněných Eurostatem ceny průmyslových výrobců v červnu meziměsíčně zůstaly beze změny (v květnu klesly o 0,3 procenta). Ze zemí, za které jsou data k dispozici, nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku o 1,3 procenta, v Řecku a v Rumunsku shodně o 0,6 procenta a ve Slovinsku o 0,4 procenta. Nejvíce klesly ceny v Irsku o 1,2 procenta, v Dánsku, v Maďarsku a v Nizozemsku shodně o 0,7 procenta. V České republice se ceny snížily o 0,2 procenta, na Slovensku se nezměnily, v Německu a v Polsku stouply shodně o 0,1 procenta. Za Rakousko nejsou data za červen k dispozici.
Ceny zemědělských výrobců byly v meziročním srovnání vyšší o 23,6 procenta (v červnu o 27,1 procenta). Ceny v rostlinné výrobě vzrostly o 40,7 procenta v důsledku zvýšení cen obilovin o 73,0 procenta a olejnin o 44,9 procenta. Ceny brambor byly vyšší o 31,3 procenta a ovoce o 13,6 procenta. Ceny zeleniny klesly o 31,3 procenta. V živočišné výrobě byly ceny vyšší o 6,3 procenta. Vzrostly ceny mléka o 12,3 procenta, drůbeže o 11,9 procenta a skotu o 4,1 procenta. Nižší byly ceny vajec o 20,8 procenta a prasat o 1,8 procenta. Výrazný meziroční růst byl ovlivněn zejména nižší srovnávací základnou z roku 2010.
Ceny průmyslových výrobců meziročně stouply o 5,4 procenta (v červnu o 5,5 procenta). Růst celkového indexu byl nejvýznamněji ovlivněn vzestupem cen potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o 9,3 procenta, koksu a rafinovaných ropných produktů o 18,5 procenta a obecných kovů a kovodělných výrobků o 6,8 procenta. Meziročně klesly jen ceny dopravních prostředků o 2,7 procenta a PC, elektronických a optických přístrojů o 3,0 procenta.Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin meziročně nejvíce stouply ceny energií o 8,2 procenta, klesly jen ceny výrobků investiční povahy, a to o 0,1 procenta.
Ceny stavebních prací dle odhadů byly meziročně nižší o 0,6 procenta (stejně jako v červnu). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 2,7 procenta (v červnu o 2,6 procenta).
Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře byly vyšší o 1,0 procenta (stejně jako v červnu). Vzrostly především ceny za reklamní služby a průzkum trhu, a to o 6,4 procenta. Dále byly vyšší ceny za finanční služby, kromě pojišťovnictví a penzijního financování, o 3,9 procenta, za poštovní a kurýrní služby o 3,0 procenta a ceny v nákladní dopravě o 2,1 procenta. Nižší byly ceny za služby v oblasti pronájmu a operativního leasingu o 6,1 procenta, dále za pojištění o 2,4 procenta a za telekomunikační služby o 0,3 procenta. Ceny tržních služeb nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 0,4 procenta (v červnu o 0,2 procenta).
Meziročně ceny v EU 27 v červnu stouply o 6,9 procenta (v květnu o 7,1 procenta). Ceny se nejvíce zvýšily ve Spojeném království o 12,7 procenta, v Dánsku o 10,6 procenta a v Bulharsku o 10,1 procenta. V Polsku ceny vzrostly o 6,9 procenta, v Německu o 5,6 procenta, v České republice o 5,5 procenta a na Slovensku o 2,5 procenta. Za Rakousko nejsou data za červen k dispozici. K meziročnímu poklesu cen v žádné zemi EU 27 nedošlo.
Související
Nová naděje pro planetu: Emise oxidu uhličitého v Číně začaly překvapivě klesat
Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
před 2 hodinami
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
před 3 hodinami
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
před 4 hodinami
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
před 5 hodinami
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
před 5 hodinami
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
před 6 hodinami
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
před 7 hodinami
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
před 7 hodinami
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
před 9 hodinami
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 9 hodinami
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 10 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 11 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 11 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 12 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 13 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
Západní část Kolumbie zasáhlo ničivé zemětřesení o síle 7,4 stupně, které si podle dosavadních zpráv úřadů vyžádalo nejméně dvacet lidských životů. Katastrofa vyvolala v mnoha oblastech chaos, přičemž záchranné složky neprodleně zahájily rozsáhlé operace na vyproštění lidí uvízlých pod troskami zřícených objektů.
Zdroj: Libor Novák