Janota: Česká republika do roku 2015 euro určitě nepřijme

Praha - Společnou evropskou měnu Česká republika do roku 2015 určitě nepřijme, bude jí v tom bránit příliš velký podíl rozpočtového schodku na HDP. V nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce to prohlásil ministr financí Eduard Janota.

„My tady mluvíme o tom, že když přijmeme některá razantní opatření, můžeme se v příštích letech dostat na hranici pěti procent HDP. Ale na přijetí eura by to musela být maximálně tři procenta,“ připomněl Janota jedno z maastrichtských konvergenčních kritérií. ČSSD přitom zhruba před týdnem vyhlásila cíl přijmout společnou měnu v roce 2014. „Ještě dva roky předtím bychom museli vstoupit do režimu ERM II. To je prostě nereálné,“ zdůraznil Janota.

Ekonom sociálních demokratů a europoslanec Jiří Havel představil svoji vizi, podle které by Česká republika mohla do eurozóny vstoupit i v případě vysokých rozpočtových deficitů. „Budeme se snažit prosadit, aby měly všechny země v EU rovné podmínky. Jak je možné, že stávající členové eurozóny kritéria plnit nemusí a kandidátské země ano?,“ klade si otázku. Podle něj EU uplatňuje ekonomický rasismus a rozděluje Evropu na „černý východ“ a „bílou západní elitu“.

Jiří Rusnok, prezident Asociace penzijních fondů a člen NERV, s Havlem souhlasí v tom, že Unie své členy skutečně takto škatulkuje. Ovšem o úspěchu jeho návrhu silně pochybuje. „To by muselo v EU nastat nějaké hnutí mysli. Evropa má dost problémů sama se sebou a divil bych se, že by měla dostatek empatie pro naše rozpočtové schodky,“ je přesvědčen. Podobně jako Janota si myslí, že přijetí eura do roku 2015 v současné fiskální situaci není reálné.

Také Michal Doktor, ekonom ODS, by na benevolenci EU nespoléhal. „My si hlavně musíme uvědomit, že být řádnými hospodáři musíme chtít hlavně sobě, ne primárně kvůli maastrichtským kritériím,“ upozornil.

Související

Eduard Janota

Lidé se rozloučí s Eduardem Janotou

Praha - Rodina, přátelé i spolupracovníci se v pátek v pražské svatovítské katedrále rozloučí s Eduardem Janotou. Ekonom a bývalý ministr financí zemřel minulý týden ve věku 59 let.

Více souvisejících

Eduard Janota EUR Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy