Brno - Přetížené české soudy paralyzují nové povinnosti, znamenající další průtahy v jejich rozhodování. Jediný pražský soud musí nově zkoumat rozhodnutí všech českých pracovních úřadů, řekl ve středu Mediafaxu ombudsman Pavel Varvařovský s tím, že v případě sporu kvůli tomu musí lidé cestovat do Prahy.
Ombudsman v této souvislosti poukázal například na přenesení povinnosti přezkoumávat rozhodnutí všech úřadů práce z celé země na jediný soud – Městský soud v Praze, který se dlouhodobě potýká s přetížeností.
Přetížené české soudy paralyzují nové povinnosti, znamenající další průtahy v jejich rozhodování. Jediný pražský soud musí nově zkoumat rozhodnutí všech českých pracovních úřadů, řekl ve středu Mediafaxu ombudsman Pavel Varvařovský s tím, že v případě sporu kvůli tomu musí lidé cestovat do Prahy.
Nastavený systém podle Varvařovského nyní znemožňuje zdravotně postiženým lidem, seniorům a lidem ohroženým chudobou v přístupu k soudu. "V případě sporu o jejich sociální dávky je nutí totiž cestovat do Prahy," poukázal ombudsman.
Podle Varvařovského by měl ministr práce a sociálních věcí urychleně iniciovat změnu zákona o Úřadu práce České republiky. "Novela by příslušnost soudu určovala podle sídla krajské pobočky, jejímž prostřednictvím centrální pracovní úřad rozhodl," řekl ombudsman. Čím déle totiž bude současná centralizace trvat, tím se podle něj přetíženost Městského soudu v Praze bude prohlubovat, což povede k dlouhodobému poškozování práv českých občanů.
České soudy by pak navíc pravděpodobně zcela ochromil návrh, podle kterého by soudy měly rozhodovat účastnické spory v oblasti služeb elektronických komunikací, jejichž předmětem je peněžité plnění. Až dosud tyto spory rozhoduje Český telekomunikační úřad, který kvůli enormnímu počtu případů není schopen rozhodovat v přiměřených lhůtách. Přesunem této povinnosti na přetížené soudy nemůže podle ochránce vést k zrychlení rozhodování. "Pro účastníky to navíc představuje finanční zátěž, musejí zaplatit náklady na soudní řízení a v mnoha případech to znamená i zbavení práva na odvolání. Pokud je spor veden o menší částku, jedná se z pohledu soudu o takzvaný bagatelní spor, v němž je odvolání nepřípustné," vysvětlil ombudsman.
Ochránce veřejných práv zmínil zároveň mezi lidmi nepříliš známou možnost podat návrh na určení lhůty, dokdy musí soud rozhodnout. "Není totiž možné, aby soud nevyhověl s tím, že je na tom personálně špatně, vede spoustu řízení a musí je vést v pořadí, v jakém došly," řekl Varvařovský. Dodal, že je pak samozřejmě možné i žádat odškodnění za průtahy způsobené na straně soudu.
Související
Exministr Blažek si stěžoval u Ústavního soudu. Narazili i další obvinění
Zákaz sociálních sítí pro děti ve Francii neprošel. Nejvyšší soud zákon zrušil
Aktuálně se děje
včera
Kontroly kvůli kratomu a dalším látkám. Ve většině případů došlo k porušení zákona
včera
Princezně Dianě bude věnována nová kniha. Napsal ji její bratr
včera
Dalšího Oscara se pro Česko pokusí získat dokument, rozhodli akademici
včera
Havlová se bude podílet na pořádání Ceny Václava Havla za lidská práva
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Předčasné smrti Hayden Panettiere lituje i Kličko. S herečkou má dceru
včera
Trump se chce opět setkat se severokorejským diktátorem Kimem
včera
Na Přerovsku spadla větrná elektrárna. V Česku se to dosud nestalo
včera
Zeman prý koketuje s další prezidentskou kandidaturou
včera
Volby za války nejsou realistické, zní z okolí Zelenského
včera
Stát opět jedná se společností Sev.en, obce prý o peníze nepřijdou
včera
Počasí: Bouřky hrozí dnes i v pátek, může spadnout až 70 milimetrů srážek
včera
Schillerová neustoupí. EET prosadíme, vzkázala po hlasování v Senátu
včera
Trump vyhlásil Íránu ekonomickou válku historických rozměrů
včera
Češi mohou vybrat předmět, který astronaut Svoboda vezme do vesmíru
včera
Nečekaný vývoj v královské rodině. Harry a Meghan se vracejí do Británie
včera
V Kyjevě a okolí při ruském útoku umírali lidé. Do Rumunska pronikl dron
včera
Počasí ve čtvrtek nabídne další bouřky. Meteorologové očekávají silný vítr
19. srpna 2026 21:54
ZZ Top ztratili bubeníka. Zemřel Frank Beard, bylo mu 77 let
19. srpna 2026 20:45
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
Ministerstvo zdravotnictví společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Asociací děkanů lékařských fakult ČR vyhodnotilo výsledky dlouhodobých programů na podporu vzdělávání lékařů a nelékařských zdravotnických pracovníků. Oba programy podle hodnocení úspěšně plní svůj účel a zapojené školy naplňují stanovené závazky.
Zdroj: Jan Hrabě