Praha - HDP České republiky se v letošním roce propadne více, než jsme předpokládali, říká předseda vědeckého grémia České bankovní asociace (ČBA) Luděk Nidermayer. Ten o tom informoval v úterý s tím, že před třemi měsíci ČBA očekávala výsledky české ekonomiky na úrovni červené nuly.
„Zatímco na začátku roku analytici odhadovali mírný růst české ekonomiky v roce 2012 o 0,3 procenta, nyní již oslovení odborníci předpokládají propad českého HDP o 0,5 procenta,“ upozornil analytik Goldman Sachs Vladimír Dlouhý s tím, že výhledy pro naši ekonomiku jsou ve srovnání s regionem spíše pesimistické a česká ekonomika zpomaluje výraznějším tempem, než je tomu u okolních zemí. „Přesto se nedomnívám, že naplnění plánu vyrovnaného rozpočtu do roku 2016 by znamenalo záchranu pro českou ekonomiku a osobně bych na tomto cíli až tak nelpěl,“ uzavřel Dlouhý.
„V souvislosti se současným stavem české ekonomiky předpokládám, že nominální mzdy v letošním roce opět reálně klesnou,“ řekl David Marek, hlavní ekonom společnosti Patria Finance.
„Mezi dlouhodobá opatření vedoucí k rozvoji české ekonomiky ze strany nabídky řadím například transformaci vlády a veřejného sektoru nebo skokové zvýšení veřejných investic do lidského a sociální kapitálu, tedy do vzdělání, vědy, umění a kultury,“ uvedl hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Naopak krátkodobějším řešením by podle jeho slov mohlo být přeskupení veřejných výdajů směrem k výdajům s vyšším multiplikátorem nebo omezení vládní spotřeby. „Za dílčí opatření bych považoval například rozšíření podpory vývozu středních podniků na trhy v USA a v Asii,“ dodal.
„Náš velký problém je, že v České republice prakticky nevíme, jak tato země fungovala před 120 lety. V současné době jsme prakticky ve fázi degenerace malých a středních podniků a nevíme co s tím a to že si řekneme, že máme špatnou vládu, to ničemu nepomůže, to všichni víme. Česká ekonomika se potřebuje vrátit ke svým kořenům,“ řekl analytik Boston Ventures Miroslav Zámečník.
Podle posledních odhadů České národní banky (ČNB) zveřejněných 3. května bude česká ekonomika letos stagnovat vlivem výrazného zpomalení zahraniční poptávky a pokračující fiskální konsolidace. V příštím roce HDP vzroste o 1,9 procenta v souvislosti s oživením zahraniční poptávky.
Ministerstvo financí (MF) při své poslední prognóze z 12. dubna potvrdilo své lednové odhady, podle kterých si letos česká ekonomika nepatrně polepší o 0,2 procenta. Prognóza MF ale upozorňuje, že nelze vyloučit další eskalaci problémů v eurozóně, a tím pádem ani možnost přenosu případných negativních externích šoků do české ekonomiky.
ČBA vznikla v roce 1990 a je dobrovolným sdružením právnických osob podnikajících v oblasti peněžnictví. V současné době sdružuje 38 členů. Rolí asociace je především zastupovat a prosazovat společné zájmy členů, prezentovat roli a zájmy bankovnictví vůči veřejnosti a podílet se na standardizaci postupů v bankovnictví.
Související
Česko nesplnilo svůj závazek vůči NATO, potvrdil Rutte
Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Trump tvrdí, že Hormuz je otevřený. Íránci jsou nemocní lidé, zopakoval
před 1 hodinou
Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama
Aktualizováno před 2 hodinami
Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů
před 2 hodinami
Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO
před 3 hodinami
Tragédie na závodech v Brně. Cizinci nepřežili nehodu, policisté zahájili šetření
před 4 hodinami
První reakce Donalda Trumpa. Zesnulého Grahama si vážil jako patriota
před 5 hodinami
Ve Zlíně už platí jen první stupeň požárního poplachu. Případ řeší policie
před 6 hodinami
Republikáni přišli o výraznou osobnost. Zemřel senátor Lindsey Graham
před 6 hodinami
Filmové Vary jsou u konce. Vyhrálo Padlé ovoce, cenu má i Vášáryová
před 7 hodinami
Írán opět uzavřel Hormuzský průliv. Američané opět útočili
před 9 hodinami
Výhled počasí na další víkend. Bude tropické, na závěr se změní
včera
V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví
včera
Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková
včera
Trump se dočkal další pocty. Na Floridě přejmenovali letiště
včera
Pavel by byl rád, kdyby se spor mezi ním a Babišem uklidnil
včera
Princ Harry potěšil britského krále. Meghan mu přivezla ukázat vnoučata
včera
Hlavní nádraží čeká důležitá oprava. Omezí provoz na magistrále
včera
Kuba zažila druhý blackout za pět dní. Energetická krize se prohlubuje
včera
V Česku je přes 300 tisíc řidičáků s končící platností, upozornil úřad
včera
Ajatolláha pomstíme, přislíbil mladší Chameneí spoluobčanům
Írán nadále slibuje odplatu za smrt ajatolláha Alího Chameneího, jenž přišel o život na začátku nynějšího konfliktu mezi Íránem na jedné a USA a Izraelem na druhé straně. V posledních dnech se ostatně objevily informace o přípravě atentátu na amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Zdroj: Lucie Podzimková