Praha - Elektřina by od příštího roku mohla kvůli podpoře obnovitelných zdrojů energie (OZE) zdražit o více než dvě procenta. Nečasova vláda na svém středečním jednání podle informací Mediafaxu schválila návrh nařízení, které o dvě miliardy sníží kompenzace právě na zdražování elektřiny v souvislosti s OZE.
Návrh nařízení vlády počítal s limitem ve výši 9,7 miliardy korun, který je také uvedený v návrhu státního rozpočtu na rok 2013, který však zřejmě ještě bude předělán kvůli dosud nepodpořenému daňovému balíčku. S tímto limitem nesouhlasil Energetický regulační úřad a navrhuje limit 11,7 miliardy korun. Právě částka ve výši 11,7 miliardy korun odpovídá částce, kterou stát přispíval v letošním roce.
"Je to částka, která je hrazena ze státního rozpočtu na tu podporu tak, aby částka, kterou hradí občané a podniky ze svého při spotřebě elektrické energie, nebyla extrémně vysoká," řekl ministr průmyslu o obchodu Martin Kuba (ODS).
Podle propočtů odboru elektroenergetiky ministerstva průmyslu a obchodu povede škrtnutí dvou miliard v příštím roce k zvýšení cen elektřiny minimálně o dvě procenta. Pokud by příspěvek zůstal na úrovni navrhované Energetickým regulačním úřadem, ceny by podle propočtů zůstaly přibližně na úrovni letošního roku.
Ministr Kuba však také uvedl, že se musí podpora a kompenzace obnovitelných zdrojů v budoucnu změnit. "Bohužel, v této chvíli, tak jak byla historicky nastavena podpora obnovitelných zdrojů a k jakému došlo rozvoji zejména v oblasti fotovoltaických elektráren, tak se dnes dostáváme do situace, kdy částka pro rok 2013 je už skutečně na jednu megawatthodinu velmi vysoká a je velmi zatěžující pro český průmysl," uvedl ministr.
Diskuse s průmyslníky už podle něj probíhá. "Chceme připravit určitá řešení, která bychom ale byly schopni promítnout až do rozpočtu roku 2014. V této chvíli neumíme při stávající legislativě najít řešení pro rok 2013. Jsme si vědomi, že zachování konkurenceschopnosti českého průmyslu je v této situaci klíčové. Jsou oblasti průmyslu, kde to je extrémně zatěžující, oblasti kde méně. Tak, jak byla historicky tato legislativa nastavena, je skutečně enormní zátěž pro český průmysl a ztráta jeho konkurenceschopnosti je samozřejmě svázaná se ztrátou pracovních míst, a to by pro Českou republiku byla velmi špatná zpráva," dodal Kuba.
Nařízení nabude účinnosti dnem jeho vyhlášení.
Související
Experti: Svět stojí na prahu největšího ropného šoku v historii. Světová ekonomika čelí masové energetické krizi
Situace se zhoršuje. Proud vypadává na většině Ukrajiny, s kritickou situací se potýkají firmy i domácnosti
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Írán oznámil změnu strategie útoků. Chce vyšroubovat cenu ropy na 200 dolarů za barel
před 1 hodinou
Hamás slaví jmenování íránského lídra. USA a Izraeli přeje porážku
před 2 hodinami
Evropa kvůli růstu cen ropy plánuje historický krok
před 3 hodinami
USA se z Íránu brzy stáhnou, růst cen ropy kazí Trumpův veřejný obraz, myslí si experti
před 4 hodinami
Maďarsko za měsíc čekají nejdůležitější volby za 16 let. Orbánova vláda skončí, naznačují průzkumy
před 5 hodinami
Polovina íránských střel odpálených na Izrael nesla zakázanou munici
před 5 hodinami
Česká televize už ví, co bude vysílat místo Otázek Václava Moravce
před 6 hodinami
Putin využívá války v Íránu. Snaží se vykreslit jako mezinárodní mírotvůrce
před 7 hodinami
Nový íránský vůdce Modžtaba Chameneí byl zraněn při útocích
před 8 hodinami
Írán zaminoval Hormuzský průliv
před 9 hodinami
Výhled počasí až do Velikonoc. Dramatické výkyvy se nečekají
včera
Trump varoval Írán. Miny v průlivu povedou k nevídaným následkům
včera
Snowboardistka Maděrová druhým místem Špindlerův Mlýn nezklamala
včera
Fico tvrdí, že EU je ve sporu s Ukrajinou na straně Slovenska
včera
Šéf ČT nesouhlasí s končícím Moravcem. Pravidla platí pro všechny, řekl
včera
Zemřel cestovatel a dobrodruh Leoš Šimánek. Bylo mu 79 let
včera
Stylové zakončení životní sezóny. Rychlobruslař Jílek získal stříbro na MS ve víceboji
včera
Britové posílají jednu válečnou loď blíž k Íránu. Trump je předtím kritizoval
včera
Další důkaz jarního počasí. Meteorologové ale přišli i s varováním
včera
Trumpův plán na zastavení financování ruské válečné mašinérie se útokem na Írán zhroutil
Strategie amerického prezidenta Donalda Trumpa, která měla odstřihnout Rusko od příjmů z prodeje ropy do Indie, se v důsledku eskalujícího konfliktu s Íránem začíná hroutit. Washington loni vyvíjel na Dillí extrémní tlak, který zahrnoval vysoká cla na indický export i sankce na ruské těžařské giganty. Tato kampaň byla původně úspěšná a Indie pod tlakem Bílého domu začala upřednostňovat dodávky z Blízkého východu.
Zdroj: Libor Novák