Krize českého stavebnictví. Září zakončilo dalším hlubokým propadem

Praha - Stavební produkce v ČR pokračovala v září ve výrazném propadu, když si meziročně pohoršila o 10,6 procenta. Stavební úřady vydaly ve sledovaném období o 11,4 procenta stavebních povolení méně, než před rokem, informoval v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).

Stavební produkce očištěná od sezonních vlivů se v září proti srpnu snížila o 1,5 procenta.

Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 8,2 procenta, zatímco aktivita inženýrského stavitelství se snížila o 15,8 procenta. Stavební produkce od počátku roku do konce září klesla ve srovnání se stejným obdobím roku 2008 o 20,7 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v září 2012 meziročně snížil o 5,5 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců však meziročně o 1,7 procenta vzrostla na 29 114 korun.

Celkový počet vydaných stavebních povolení se v září 2012 meziročně snížil o 11,4 procenta, stavební úřady jich vydaly 8378. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 24,3 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2011 klesla o 9,5 procenta.

Počet zahájených bytů v září meziročně poklesl o 25,5 procenta a činil 1857 bytů, zahájených jich v rodinných domech bylo méně o 26,2 procenta, v bytových domech klesl dokonce o 52,3 procenta. Počet dokončených bytů se v září 2012 meziročně zvýšil o 4,6 procenta na 2059. Počet dokončených bytů v rodinných domech vzrostl o 14,9 procenta, v domech bytových poklesl o 10,9 procenta.

Stavební produkce v celém třetím čtvrtletí 2012 klesla meziročně reálně o 5,7 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se snížila o 5,1 procenta. Produkce pozemního stavitelství klesla o 3,6 procenta a inženýrské stavitelství zaznamenalo meziroční pokles stavební produkce o 10,2 procenta.

Září 2012 mělo ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o dva pracovní dny méně.

Český statistický úřad zabezpečuje získávání a zpracování údajů pro statistické účely a poskytuje statistické informace státním orgánům, orgánům územní samosprávy, veřejnosti a do zahraničí. Stanovuje rovněž metodiku statistických zjišťování a jejich zpracování.

Související

Martin Kupka

Kupka oznámil další postup digitalizace stavebního řízení. Stanovil i termín

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN) představili vládě návrh řešení problémů spojených s digitalizací stavebního řízení, které vedly k odchodu Ivana Bartoše (Piráti) a jeho strany z vlády. Návrh reaguje na aktuální stav, kdy systémy nenaplňují očekávání uživatelů a zákonné požadavky.

Více souvisejících

Stavebnictví

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Aleš Juchelka

Superdávku čekají úpravy. Do výše dávky se promítnou na podzim

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje upravit parametry dávky státní sociální pomoci (DSSP) na základě prvních zkušeností z jejího fungování. Vyšší podporu mají nově získat samoživitelé se staršími dětmi do 15 let i domácnosti v regionech, kde dosavadní nastavení neodpovídalo skutečným cenám bydlení. Změny ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka předložil formou pozměňovacího návrhu, aby se mohly co nejrychleji promítnout do výše vyplácených dávek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj jede na summit NATO s jasným úkolem. Měl by se i setkat s Trumpem

Ukrajina sice není členem NATO, přesto se její prezident Volodymyr Zelenskyj pečlivě připravuje na právě začínající alianční setkání. V Turecku hodlá zatlačit na spojence Kyjeva, aby poskytli další prostředky protivzdušné obrany, které pomohou s obranou proti ruským útokům. Informovala o tom BBC. 

včera

včera

Pavel naznačil, jaký bude jeho program na summitu NATO

Prezident Petr Pavel potvrdil, že nebude chybět na neformální večeři při summitu NATO, který dnes začíná v turecké Ankaře. Pavel dostal pozvánku od tureckého protějška Recepa Tayyipa Erdogana. Prezident zároveň odhalil, jaký bude jeho další program na vrcholném jednání. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy