Praha - Sněmovna ve středu přehlasovala prezidentské veto a odstranila z horního zákona možnost státního vyvlastnění soukromých pozemků, pod kterými se nacházejí ložiska nerostných surovin. Zákonodárci se ale nedokázali shodnout, jestli tak severním Čechám škodí, nebo pomáhají.
Ani zákonodárci z Ústeckého kraje nenalezli shodu na tom, jestli je zrušení institutu vyvlastnění pro region nápomocné. Oscilovali mezi dvěma názorovými pozicemi: jedni tvrdili, že schválení zákona povede k poklesu pracovních míst v kraji, který už tak trpí nezaměstnaností, druzí říkali, že obyvatelům jde o jejich domovy a oni mají právo o nich rozhodovat.
"Na Ústecku je každý pátý nezaměstnaný, to nás musí zajímat. Můžeme fantazírovat, že se tento kraj změní na kraj služeb a designových studií, jen nevím, kdo jim bude dávat zakázky. Já se shoduji s prezidentem, nerostné bohatství je majetkem nás všech, celé republiky, o tom nemohou rozhodovat majitelé pozemků nad ložisky, které se teď skupují, často spekulativně. Pokud jediný vlastník libovolně malého pozemku nebude ochoten prodat, ani vláda, ani těžební společnost nebude mít možnost, jak ho k prodeji přimět. Hrozí, že budeme nakupovat suroviny ze zahraničí. To nemá ani logiku ani srovnání, aby nám pozemky skupovali cizinci, vyvlastnění není žádný relikt komunistického režimu. Je to standardní demokratický postup, jedinec musí ustoupit zájmu většiny. Dotýkáme se přímo suverenity naší země," popsal své stanovisko Jiří Paroubek (NS-LEV 21).
Opačný názor zastával například Milan Šťovíček (nezařazený). "Lidé v Horním Jiřetíně a Litvínově a dalších obcích v Ústeckém kraji a lidé v Moravskoslezském kraji nejsou žádní spekulanti, chtějí jen dál žít tam, kde se narodili, kde žili jejich rodiče a kde vychovávají děti. Vraťme jim jejich práva rozhodovat o svých domovech," naléhal na poslance.
Další zastupitel z Ústeckého kraje, Josef Tancoš (ČSSD) viděl situaci jinak. "Na Mostecku se nebudeme opalovat a pěstovat tam zeleninu, tam se vždycky těžilo uhlí a mělo by se těžit dál. Průmysl jako takový bude vždycky závislý na hnědém uhlí. Jsem zastupitel z Mostecka a nepřeji si dopady na počty pracovních míst, propuštění, které novela přinese," uvedl Tancoš.
Koalice nakonec pro novelu zvedla ruce celá, KSČM se zdržela hlasování a v řadách ČSSD se názorová různost projevila nejvíce, šest lidí dalo ano, šestnáct se zdrželo a dvacet devět stisklo ne. Pro novelu zvedlo ruku celkem 120 poslanců.
Úpravu zákona o ochraně a využití nerostného bohatství připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Vycházelo z ustanovení původní koaliční smlouvy, na které se shodla vláda ještě ve složení ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Ministerstvo mělo za úkol připravit novelu, která "odstraní možnost vyvlastnění a další omezení vlastnických práv majitelů nemovitostí v dobývacích prostorech".Ministerstvo předpokládá, že od roku 2015 by případný postup za limity těžby uhlí v severních Čechách mohl záviset výhradně na dohodě vlastníků pozemků, pod kterými se uhlí nachází, a těžebních společností. Do roku 2014 zatím stát o prolomení limitů neuvažuje.Navržená změna podle rezortu ministra Martina Kuby (ODS) vyřeší úpravu střetu zájmů mezi ochranou soukromého vlastnictví a využíváním nerostného bohatství. "Předložené řešení výrazně posiluje ochranu práv vlastníků nemovitostí potenciálně dotčených těžbou vyhrazených nerostů," uvedlo ministerstvo.Podle platné legislativy sice mají těžební společnosti povinnost se s úřady, firmami i lidmi dohodnout. Pokud ale k takové dohodě nedojde a pro využití výhradního ložiska existuje převažující veřejný zájem, mohl stát podle zákona problematické nemovitosti vyvlastnit, jejich vlastníky vyplatit a těžařům uvolnit cestu. To už teď nebude možné.
Prezidentovo veto i odpor některých poslanců spočíval v tom, že se stát připravuje o přístup ke svému vlastnictví, tedy k nerostným surovinám. "Vyhlášení veřejného zájmu v případě těžby dosud náleží vládě, která je odpovědna za energetickou politiku. Touto změnou by nástroj k uplatňování své energetické politiky ztratila," napsal Klaus sněmovně, která jeho stanovisko ve své většině nesdílela.
Související
Vyvlastňování v rámci boje se suchem nebude, Sněmovna odmítla návrh STAN
Kvůli D11 se bude vyvlastňovat, žaloba viceprezidenta Soudcovské unie zamítnuta
Vyvlastnění majetku , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 1 hodinou
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 1 hodinou
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 2 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 2 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 3 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 3 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 4 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 5 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 6 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 7 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 9 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 10 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 12 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 20 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
Jihočeští řidiči se v sobotu dočkali dalších několika desítek nových kilometrů dálnice. Do provozu dnes bylo předáno 28 kilometrů dálnice D3 na Českobudějovicku. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) tak došlo k završení "zlatého měsíce českých dálnic".
Zdroj: Jan Hrabě