Praha - V České republice se vloni vyprodukovalo o 1,64 procenta méně automobilů než v roce 2011. Výrobní linky opustilo 1 181 257 motorových vozidel, což stále představuje druhou nejvyšší roční produkci v historii České republiky, informovalo v pondělí Sdružení automobilového průmyslu (Auto SAP).
"Český automobilový průmysl prokázal i ve složitých podmínkách roku 2012 svou konkurenční schopnost. Mírný pokles celkové výroby vozidel proti rekordnímu roku 2011 je tak možno v současné situaci na evropských trzích považovat za úspěch," uvedl k dosaženým výsledkům prezident AutoSAP Martin Jahn.
Během sledovaného období vyrobily automobilky 1 174 264 osobních automobilů, to je o 1,73 procenta méně, než o rok dříve. Podle Jahna je však nutné připomenout, že výroba osobních vozů rostla devět předchozích let v řadě. „Jedná se tedy o první pokles od roku 2003, který není nijak dramatický," doplnil.
Vývoj v jednotlivých tuzemských automobilkách byl v uplynulém roce podle informací Auto SAP rozdílný, což se projevilo i na změně jejich podílu na produkci osobních automobilů. Podíl Škoda Auto na celkové výrobě osobních automobilů v ČR dosáhl v roce 2012 hodnoty 55,89 procenta (téměř stejný jako v roce 2011), podíl HMMC Nošovice činil 25,81 procenta (o 4,79 % více než v roce 2011) a v TPCA Czech se tento podíl snížil na 18,3 procenta (o 4,35 % méně).
Produkce klesla rovněž v segmentu autobusů, kterých se vloni vyrobilo 3 217, tedy o 9,69 procenta méně, než v roce 2011.
Proti tomu růstem zakončily loňskou výrobu nákladní vozy (1 1454 kusů, +11,67 %) a to především růstem produkce ve společnosti Avia Ashok Leyland Motors.
Dařilo se rovněž výrobcům motocyklů, kde firma JAWA Moto zvýšila produkci o 100,78 procenta na 2 319 strojů.
"Vzhledem k tomu, že evropský trh osobních automobilů i nákladních vozidel poklesl v roce 2012 o více než sedm procent a výhledy pro rok 2013 nejsou příliš optimistické, je logické, že letošní čísla o výrobě vozidel v ČR budou do jisté míry ovlivněna vývojem prodejů, především na trzích jednotlivých evropských zemí," tvrdí Jahn s tím, že celková hospodářská situace v Evropě má samozřejmě dopad i na další průmyslové obory, a proto předpokládá, že se domácí automobilový průmysl bude i nadále podílet zhruba 20 procenty na průmyslové produkci i exportu ČR.
Související
Historie legendární značky Mercedes. První vůz vyjel před 125 lety
Ferdinand Porsche se narodil před 150 lety. Život automobilové legendy má temnou stránku
automobilový průmysl , Škoda , krize
Aktuálně se děje
včera
Ceny Anděl 2025 předány. Uspěli Michal Prokop, James Cole i Gufrau a Victor Kal
včera
Bílý dům oficiálně odhalil plány Trumpova největšího oblouku na světě
včera
Trump plánuje udělit milost každému, kdo se přiblížil k Oválné pracovně na 200 stop
včera
CNN: Američané odcházejí z USA do zemí jako je Česko. Hledají bezpečí, nižší náklady a pomalejší tempo
včera
Tesla slaví. První evropská země schválila autonomní řízení FSD
včera
Jednání o ukončení války v Íránu narazilo na nečekaný problém: Teherán neví, kam dal miny
včera
Hrozí rozpad NATO? Experti vysvětlují, co se v alianci děje
včera
V pákistánském Islámábádu začaly mírové rozhovory mezi Íránem a USA
včera
Experti: Bomba u srbského plynovodu byla snahou ruských tajných služeb ovlivnit volby v Maďarsku
včera
Hnutí MAGA pochybuje o Trumpově duševním zdraví. Ztroskotanci, hlupáci, vzteká se prezident
včera
Co potřebujete vědět o volbách v Maďarsku: Výsledky se mohou sčítat týden, průzkumy věstí pád Orbána
včera
Kamala Harris zvažuje kandidaturu na prezidenta v roce 2028
včera
Maďarsko na prahu historického přelomu. Do voleb zbývá jediný den
včera
Historický milník: Mise Artemis II úspěšně dokončena, astronauti se v pořádku vrátili na Zemi
včera
Počasí bude o víkendu stabilní. Oproti pátku se změní k lepšímu
10. dubna 2026 21:58
Návrat Chlopčíka a jedna novicka. StarDance odhalila složení poroty
10. dubna 2026 21:05
Praha prozradila, jak Dvorecký most změní hromadnou dopravu
10. dubna 2026 20:22
Důchody ovlivní i další svátky. V květnu budou dva výplatní termíny jiné
10. dubna 2026 19:37
Češi se podíleli na mezinárodní operaci proti útočníkům s vazbami na Rusko
10. dubna 2026 18:59
Trumpův vzkaz Íránu přinutil slavného herce k reakci. Bílý dům se ozval
Dlouhotrvající slovní válka mezi současným americkým prezidentem Donaldem Trumpem a slavným hercem Georgem Clooneym se opět rozhořela. Clooney zkritizoval politika za jeho výhrůžky Íránu v uplynulých dnech. Bílý dům následně prudce reagoval.
Zdroj: Lucie Podzimková