Praha - Zvýšení tržeb očekává 59 procent generálních ředitelů významných firem působících na českém trhu, opravdu jistá si tím je však pouze pětina z nich. V horizontu tří let je však o růstu přesvědčeno devět ředitelů z deseti, vyplývá to z čtvrtečních závěrů průzkumu společnosti PwC.
Cesta k růstu vedle podle oslovených generálních ředitelů přes získání nových a udržení stávajících zákazníků. Toho chtějí dosáhnout jednak inovacemi v podobě vývoje nového výrobku či služby (23 %), případně růstem na stávajících trzích.
Překvapením letošního roku je podle zpracovatelů šetření z PwC, že více generálních ředitelů vidí příležitosti k růstu na stávajícím zahraničním (19 %) než na domácím (18 %) trhu. „Přičteme-li ještě ty, kteří plánují zahraniční expanzi, zjistíme, že třetina dotázaných vidí největší růstové příležitosti za hranicemi České republiky," doplnil řídící partner PwC ČR Jiří Moser s tím, že za uplynulých dvacet let tu vznikla řada firem, které přerostly hranice naší země.
Zatímco navenek bude tématem letošního roku boj o zákazníka, uvnitř firmy budou klíčovými otázkami efektivita a kvalitní lidské zdroje. Největší příležitost k rozvoji společnosti vidí polovina generálních ředitelů ve zlepšení provozní efektivnosti svého podniku. A zatímco loni provedlo znatelná úsporná opatření 67 procent firem, letos se jich ke stejnému kroku chystá už jen necelá polovina. Z toho je patrné uvědomění si ředitelů, že jen prostřednictvím škrtů se k prosperitě nedopracují.
Proti loňsku však vzrostl více než o polovinu podíl českých generálních ředitelů, kteří plánují svůj růst financovat bankovním úvěrem. Zatímco loni si v bance plánovalo půjčit 28 procent firem, letos je to již téměř polovina dotázaných (48 %).
Pracovní místa by měla v letošním roce v Česku i ve světě více vznikat, než se rušit, i když podíl ředitelů, kteří očekávají zvýšení počtu zaměstnanců, proti loňsku klesl. V Česku se letos chystá nabírat 36 procent generálních ředitelů, propouštět 32 procent. Nejvíce propouštět plánují v bankovnictví, kovoprůmyslu, papírenství a lesnictví.
Čtvrtého ročníků Českého průzkumu názorů generálních ředitelů od společnosti PwC se zúčastnila více než stovka respondentů.
Související
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
Tři měsíce války vyšroubují cenu ropy na 185 dolarů za barel. Ekonomiku může potkat nepředstavitelný otřes
Aktuálně se děje
před 7 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 7 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
včera
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
včera
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
včera
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
včera
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
včera
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
Parlamentní volby v Maďarsku, které jsou naplánovány na dnešní den, představují v pořadí desáté hlasování o složení zákonodárného sboru od pádu komunismu v roce 1990. Občané budou v tomto termínu rozhodovat o obsazení celkem 199 poslaneckých křesel. Současná politická garnitura v čele s premiérem Viktorem Orbánem, jehož strana Fidesz v koalici s KDNP dominuje maďarské scéně nepřetržitě od roku 2010, se pokusí obhájit svůj mandát v atmosféře výrazných společenských změn. Během uplynulého funkčního období došlo mimo jiné k obměně na postu hlavy státu, kdy po rezignaci Katalin Novákové v únoru 2024 nastoupil do úřadu Tamás Sulyok.
Zdroj: Libor Novák