Test nakládaných okurek: Které chutnají jako bláto?

Praha - Sladkokyselé okurky neodmyslitelně patří do českých jídel a mnozí z nás je rádi chroupou i samotné. Podívejte se, na kterých si pochutnáte, které byly vodnaté a co radí odborník.

Určitě potěší, že v redakčním testu 14 vzorků jednoznačně zvítězily okurky od tradičních moravských výrobců. Máme totiž rádi okurky ani moc kyselé, ani moc sladké a právě takové se na Znojemsku pěstují už od 16. století.

"Češi dávají přednost méně kyselým okurkám a spíše do sladka, s kyselostí tak kolem jednoho procenta," potvrdil redakci TN.cz docent Jaroslav Dobiáš z potravinářské fakulty pražské Vysoké školy chemicko-technologické. "Kupříkladu v sousedním Německu si potrpí na okurky výrazně kyselejší."

Na Znojemsku se pěstují hlavně okurky bradavičnaté a odborníci říkají, že čím mají více tmavých ďubek, tím jsou lepší. Je také důležitá receptura láku, který se skládá z vody, octu, cukru a koření.

Pokud si koupíte nekvalitní okurky, které jsou měkké, vodnaté a nekřupou, pravděpodobně byly podle docenta Dolejše nekvalitní už před naložením. Při nákupu doporučuje zkontrolovat, jestli okurky nemají špatný vzhled a barvu a jestli je nálev čirý. A spíše vybírejte okurky menší, mají pevnější dužinu.

V redakčním testu 14 vzorků první místo obsadily Efko okurky delikates, okurky Znojmia skončily čtvrté a například takové okurky Bonduelle úplně propadly. Úplné výsledky testu najdete zde.

1. místo - Efko Okurky delikates

Velikost: 3 – 6 cmCena: 34,90 KčZemě původu: ČR

Okurky jsou křupavé, nálev skvěle vyvážený. Vřele doporučujeme všem, kteří se nemohou rozhodnout mezi sladkou a kyselou chutí.

2. místo - Hamé Znojmia okurky s feferonkou

Velikost: 5-7 cmCena: 26, 90 KčZemě původu: ČR

Feferonka je uvnitř jen jedna, proto okurky nejsou vyloženě pálivé, v láku je cítit jen její velice jemná chuť. Okurky menšího vzrůstu křupou a jejich chuť sama o sobě je hodně výrazná. Patří mezi nejlepší z testu.

3. místo - Efko dětské okurky

Velikost: 3 – 6 cmCena: 29,90 KčZemě původu: ČR

Křupou a mají vyváženou chuť. Kyselost a sladkost vytváří dokonalou harmonii. Jsou tedy vhodné nejen pro děti, ale pro všechny, kdo od okurek očekávají jemnou chuť a kvalitu.

4. místo - Hamé Znojmia Okurky

Velikost: 5 – 7 cmCena: 41,90 KčZemě původu: ČR

Okurky jsou ve sklenici bohužel napěchovány tak, že se jich velké množství poškodilo, jsou změklé a popraskané. Chuť láku je méně výrazná.

5. místo - Klassic Okurky

Velikost: 9 – 11 cmCena: 29,90 KčZemě původu: Turecko

Turci se opravdu předvedli. Jejich okurky dobře vypadají a parádně křupou. Skvělý je i jejich nálev, který nepřebije chuť samotných okurek, ale skvěle je doplní. Chválíme hlavně hodně koření, které lák obsahuje, a které můžeme vidět. Gramáž slíbená na obalu má činit 385 gramů, ani tento výrobce nás neošidil a přidal navrch ještě 20!

Na posledním, 14. místě, se podle testu tn.cz umístily Tesco okurky v kořeněném nálevu

Velikost: 6 – 9 cmCena: 18,90 KčZemě původu: Německo

Tyto okurky jsou skutečně velké a vypadají dobře. Bohužel jsou ale tak velké, že nejdou ze sklenice jednoduše vyndat. Obsah koření ve sklenici je nepatrný, kromě pár hořčičných semínek v láku nic neplave. Lák samotný není vůbec dobrý a okurky také ne. Jsou jím totiž hodně nasáklé, po rozkousnutí připomínají bláto. Možná by stačilo dodržet předepsanou gramáž na etiketě a nedávat do sklenice o 100 gramů okurek více.

Související

Více souvisejících

test pro spotřebitele Obchody potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Teenageři

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nařídila americkým ambasádám, aby až do odvolání přestaly přijímat žádosti o studentská víza. Opatření přichází v době, kdy se připravuje rozšíření bezpečnostních prověrek uchazečů, včetně sledování jejich aktivit na sociálních sítích.

před 5 hodinami

Vědci, ilustrační foto

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem

Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

MS v hokeji

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí

Rusko se záhadným způsobem ocitlo na čele žebříčku Mezinárodní hokejové federace (IIHF), ačkoli se posledních tří mistrovství světa vůbec neúčastnilo. Za každý z těchto tří šampionátů mu však byly přiznány body odpovídající třetímu místu, a to bez jakéhokoli sportovního výkonu či účasti. Tato situace je zcela neudržitelná. Pokud se v budoucnu Rusko a Bělorusko vrátí do mezinárodního hokeje, měla by je IIHF zařadit do nižších divizí. Tam by si měly svou pozici vybojovat znovu, stejně jako to musí činit všechny ostatní reprezentace.

včera

Jana Černochová

Ministryně Černochová měla v centru Prahy dopravní nehodu

V úterý odpoledne došlo v centru Prahy k dopravní nehodě, které se účastnila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Incident se odehrál na křižovatce ulic Revoluční a Dlouhá, kde se srazila dvě vozidla. Podle dostupných informací nebyl při nehodě nikdo zraněn.

včera

Ilustrační foto

Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže

Slovenská režisérka Zuzana Piussi před nedávnem otevřela kauzu, jíž lze jen stěží uvěřit. České soudy v některých případech uznávají pachovou stopu jako dostatečný nepřímý důkaz k odsouzení. Paradoxem je, že v jiných kauzách nepřímé důkazy vyšetřovatelé prakticky ignorují, jak ukazuje zkušenost mediální společnosti INCORP v případu odcizení několika miliard korun. Tento rozdílný přístup vyvolává vážné pochybnosti o rovnosti před zákonem a o tom, zda česká justice měří všem stejně.

včera

euro, ilustrační fotografie

Eurozóna se rozroste. Od ledna bude platit eurem další evropský stát

Evropská unie se chystá dát zelenou přijetí Bulharska do eurozóny. Pokud půjde vše podle plánu, země se stane 21. členem měnové unie od 1. ledna 2026. Evropská komise a Evropská centrální banka (ECB) oznámí své finální hodnocení ve zprávě, která bude zveřejněna příští středu. Uvedlo to několik úředníků pro server Politico.

včera

včera

Vladimir Putin

Medveděv odhalil Putinovy cíle. Nárazníkovou zónu chce vytvořit na celé Ukrajině

Ruský vládce Vladimir Putin minulý týden oznámil, že ozbrojené síly Ruské federace vytvářejí podél hranic s Ukrajinou takzvanou „bezpečnostní nárazníkovou zónu“. Co si však pod tímto pojmem představit v ruském pojetí, zůstává krajně nejasné – a ještě méně zřetelné je, co dnes vlastně Moskva považuje za ukrajinské hranice. 

včera

Chaos kolem dodávek pomoci do Gazy: OSN neví, zda se pomoc skutečně dostává k civilistům

Situace kolem humanitární pomoci v Pásmu Gazy zůstává krajně nejasná. Zatímco organizace Gaza Humanitarian Foundation (GHF), podporovaná Izraelem, tvrdí, že do oblasti dorazily kamiony s potravinami a rozdělování pomoci již začalo, agentury OSN to nedokáží potvrdit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy