Šéfové státních firem si už nebudou schvalovat platy

Praha - Na fungování státních podniků by v budoucnu mělo dohlížet méně lidí. Měli by za to ale být lépe placeni. Píší o tom pondělní Hospodářské noviny (HN).

Doporučuje to tým expertů kolem Vratislava Kulhánka, které si vláda najala, aby provedli audit dozorčích rad osmi nejvýznamnějších firem a zjistili, jestli v nich stát zastupují kompetentní lidé. Prověrka dozorčích rad je součástí velké akce Fischerovy vlády, jež chce prověřit i oprávněnost odměn špičkových státních manažerů. Změny by chtěla vláda prosadit na nejbližších valných hromadách.

Kulhánek navrhuje odstupňovat odměny i počet členů dozorčích rad podle velikosti podniku. Podle tohoto klíče by ve velkých podnicích mohl člen dozorčí rady brát až 80 tisíc korun měsíčně. Pro řadové dozorce v ČSA, který bere nyní měsíčně 30 tisíc korun, by to znamenalo přilepšení o 50 tisíc. Člen dozorčí rady v ČEZ by získal 15 tisíc měsíčně navíc. "Členové dozorčích rad mají obrovskou zodpovědnost, ručí do výše svého majetku. Je potřeba je motivovat, aby se práci věnovali," vysvětluje Kulhánek

Zároveň by jim ale Kulhánek seškrtal různé benefity, který nyní čerpají. Například podle něj nepotřebují služební auta. Seškrtal by jim i výlohy na životní a úrazové pojištění. Vyšší odměny by podle Kulhánka mohly lépe motivovat odborníky z řad bývalých vysokých manažerů, jejichž zastoupení doporučuje bývalý průmyslník zvýšit, a to na úkor politiků a ministerských úředníků. Ty by v dozorčích radách nejraději vůbec neviděl. A když už, pak by podle něj měli brát stejné odměny jako ostatní členové rady. Nyní tuto práci dělají zadarmo.

Počet členů dozorčích rad osmičky auditovaných podniků by se podle doporučení mohl ze současných 73 ztenčit o 10 lidí. Kulhánek navrhuje zlepšit státní dohled posílením dozorčích rad. Chce odstranit souběh funkcí generálního ředitele a předsedy představenstva, které v drtivé většině případů vykonává táž osoba a bere za ni dvojí odměnu. "Dnes je to nastaveno tak, že předseda si sobě jako generálnímu řediteli navrhne plat a pak si ho sám schválí," říká Kulhánek.

Funkce ředitele by se podle návrhu sloučila s funkcí předsedy představenstva a člověk v exekutivním vedení by se tak dostal pod přísnější kontrolu dozorčí rady. Ta by například schvalovala i jeho odměny.

Související

ČEZ

Strategickým firmám státu loni výrazně klesl čistý zisk

Strategické firmy státu loni vykázaly souhrnný čistý zisk 14,7 miliardy korun, což je meziroční pokles o 42 procent. Vyplývá to ze Zprávy o činnosti a výsledcích strategických společností s majetkovou účastí státu, státních podniků a národního podniku. Zveřejnilo ji dnes ministerstvo financí a předložilo ji vládě.

Více souvisejících

státní firmy

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropská unie směřuje k ekonomické studené válce s Čínou, varoval Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán varoval před tím, že Evropská unie směřuje k „ekonomické studené válce“ s Čínou v souvislosti s návrhem na uvalení cel na čínské elektromobily. Orbán to uvedl během rozhovoru pro státní rozhlasovou stanici, kde vyjádřil své obavy o negativní dopady tohoto kroku na evropskou ekonomiku a upozornil, že Maďarsko chce zachovat hospodářskou neutralitu a pokračovat v obchodování jak s Čínou, tak se Západem.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Rusové už mají války na Ukrajině plné zuby

Podle nezávislých ruských sociologů roste mezi Rusy podpora pro uzavření mírové dohody s Ukrajinou a ukončení konfliktu. Dva sociologické projekty, Chronicle a ExtremeScan, zaznamenaly, že rekordní počet Rusů je ochoten přijmout kompromis, i když cíle takzvané „speciální vojenské operace“ nebudou dosaženy. Uvedl to server Ukrainska pravda.

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu s vojáky izraelské armády

Izrael má kapacitu na dlouhou válku. Vyplatí se mu to ale?

Izrael už od vyhlášení nezávislosti ležel v obklíčení nepřátel. Ze státních aktérů se ale postupně staly teroristické organizace. Boj s nimi je daleko záludnější a nebezpečnější. Izraelská armáda a zpravodajské služby ale mají dostatečné kapacity na to, aby tento boj zvládly – i kdyby trval dlouhá léta.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fantastický snímek erupce na Slunci

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.

před 6 hodinami

Velká Británie

Londýn vrátil Čagoské ostrovy pod kontrolu Mauricia. Národní skandál, píší tamní média

Britská vláda oznámila, že uzavřela dohodu s Mauriciem o předání kontroly nad spornými Čagoskými ostrovy, které se nacházejí v Indickém oceánu. Čagoské ostrovy, které Británie od roku 1814 spravovala jako součást svého impéria, se skládají z asi 60 atolů a leží přibližně 500 kilometrů jižně od Malediv a 2000 kilometrů severovýchodně od Mauricia. Ačkoli se jedná o relativně malé území s rozlohou pouhých 60 čtverečních kilometrů, jejich strategická poloha uprostřed Indického oceánu z nich činí důležité geopolitické území.

před 7 hodinami

Jaderný výbuch

Putinovy hrozby nejsou prázdné řeči, atomovek má tisíce. Západ by to měl brát vážně, vyzval jaderný expert

Expert na jadernou bezpečnost Bahram Ghiassee upozornil, že Západ by měl brát vážně hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina ohledně použití jaderných zbraní. V rozhovoru pro agenturu Reuters Ghiassee reagoval na nedávný návrh úprav ruské jaderné doktríny, který umožňuje nasazení jaderných zbraní, pokud by bylo Rusko napadeno státem podporovaným jadernou mocností.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Biden řekl, jestli se Blízký východ může vyhnout totální válce

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že totální válce na Blízkém východě lze stále zabránit, ale vyžaduje to ještě mnoho úsilí. Biden to uvedl v době, kdy v regionu panuje velké napětí kvůli izraelským útokům v pásmu Gazy a Libanonu a očekává se reakce Izraele na masivní raketový útok z Teheránu z úterního večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy