Praha - Plastovou kartičku od některé z bank nosí v peněžence téměř každý. Málokdo ovšem ví, jak svoji platební kartu správně používat a jak se liší karta debetní od té kreditní. Ačkoliv si čtyři z pěti Čechů myslí, že mají kreditní kartu, ve skutečnosti vlastní kartu debetní. Záměna těchto pojmů vás přitom může připravit o desítky tisíc.
Základní rozdíl mezi oběma kartičkami spočívá v tom, že zatímco s debetní kartou čerpáte peníze z vlastního účtu (na který vám například chodí výplata), při placení kartou kreditní používáte peníze banky – berete si půjčku.
Pokud je možno čerpat finance do kontokorentu, může se debetní karta zachovat do určité míry jako karta kreditní – umožní držiteli čerpat finance do výše povoleného kontokorentu.
Kdo ví, jak používat svoji kartu, za běžné půjčky bankám neplatí
Placení kreditní kartou je tedy vždy půjčka od banky. Pod tou si ovšem nemusíte hned představovat „symbol zla". Úvěry poskytnuté kreditní kartou mají totiž vždy nastavené nějaké bezúročné období (zhruba 40 až 50 dní), do kterého vám banka poskytuje možnost splatit svůj závazek bez nutnosti platit za něj úroky. Banka si tedy začne účtovat poplatky až v případě, že svůj dluh nestihnete zaplatit do předem stanoveného data.
Své dluhy vzniklé používáním kreditní karty v současné době neplatí včas zhruba čtvrtina jejich vlastníků. V jejich případě si tedy finanční domy začnou účtovat úroky, které se pohybují kolem dvou procent dlužné částky měsíčně. Při převedení na roční úrokovou sazbu tak můžete na úrocích zaplatit více než 25 procent za platby provedené v obchodech, v případě výběrů z bankomatů ještě o několik procentních bodů více. Záleží samozřejmě na konkrétní bance.
Proti tomu u používání debetních karet se o žádné půjčování peněz jednat nemusí. Celý systém funguje tak, že vám do banky na osobní účet chodí například výplata nebo důchod. Pomocí debetní karty si následně tyto peníze vyberete prostřednictvím bankomatu a banka vám je strhne z účtu. Jistá svízel přichází až v okamžiku, kdy přečerpáte svůj účet, jdete takzvaně do mínusu, „zaříznete" kontokorent.
V takové situaci vám banka začne bez jakékoliv bezúročně lhůty okamžitě účtovat penále za to, že vám půjčila. Úrokové sazby se u kontokorentu pohybují kolem 15 až 20 procent ročně. Zároveň je nutné se alespoň jednou za půl roku nebo za rok (záleží na bance) dostat alespoň na nulu (splatit všechny dluhy). V opačném případě vám banka naúčtuje další přirážku. Kontokorent tedy může být šikovným nástrojem v případě nečekaných výdajů, s jeho splácením však není radno otálet.
Jak jsou na tom Češi v používání platebních karet v porovnání se zahraničím?
Z hlediska využívání platebních karet se Češi proti zbytku vyspělého světa poněkud vymykají. Zatímco na západě byly karty představeny jako produkt k poskytnutí půjčky, v Česku se platební karty představily coby prostředek k vybírání peněz z bankomatů.
Například v USA se tak datuje vznik kreditních karet již do období 60. let minulého století, zatímco začátek používání karet debetních až na rok 1974. Proti tomu Česká republika šla cestou zcela opačnou. Na trhu se nejprve objevily karty debetní (ještě za minulého režimu) a až po nich následovaly karty kreditní.
Kolik je v Česku platebních karet a na co je používáme nejčastěji?
Banky v České republice doposud vydaly zhruba 10 milionů platebních karet. Z toho necelých 80 procent představuje karty debetní, zbytek karty kreditní. Ze statistik je však zřejmé, že oblíbenost novějších kreditních karet stále vzrůstá. Zatímco ještě v roce 2007 proběhlo v ČR prostřednictvím platebních karet 25,36 milionu transakcí, o pět let později to již bylo dvakrát tolik. Přesně 50,76 milionu plateb.
Nejčastěji přitom kreditní kartu používáme v supermarketech při nákupu potravin (57 procent), následuje placení za pohonné hmoty na benzinkách)17 procent a pomyslnou bronzovou příčku s šesti procentním podílem zaujímají platby za léky. Dále se umístily platy v restauracích a nákupy oblečení.
Související
Konec stravenek v Česku? Desítky tisíc lidí přešly na nový způsob využití
Facebook představil novou vymoženost. Uživatelé v Evropě mají smůlu
Kreditní karty , banky , peníze
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák