Praha - Plastovou kartičku od některé z bank nosí v peněžence téměř každý. Málokdo ovšem ví, jak svoji platební kartu správně používat a jak se liší karta debetní od té kreditní. Ačkoliv si čtyři z pěti Čechů myslí, že mají kreditní kartu, ve skutečnosti vlastní kartu debetní. Záměna těchto pojmů vás přitom může připravit o desítky tisíc.
Základní rozdíl mezi oběma kartičkami spočívá v tom, že zatímco s debetní kartou čerpáte peníze z vlastního účtu (na který vám například chodí výplata), při placení kartou kreditní používáte peníze banky – berete si půjčku.
Pokud je možno čerpat finance do kontokorentu, může se debetní karta zachovat do určité míry jako karta kreditní – umožní držiteli čerpat finance do výše povoleného kontokorentu.
Kdo ví, jak používat svoji kartu, za běžné půjčky bankám neplatí
Placení kreditní kartou je tedy vždy půjčka od banky. Pod tou si ovšem nemusíte hned představovat „symbol zla". Úvěry poskytnuté kreditní kartou mají totiž vždy nastavené nějaké bezúročné období (zhruba 40 až 50 dní), do kterého vám banka poskytuje možnost splatit svůj závazek bez nutnosti platit za něj úroky. Banka si tedy začne účtovat poplatky až v případě, že svůj dluh nestihnete zaplatit do předem stanoveného data.
Své dluhy vzniklé používáním kreditní karty v současné době neplatí včas zhruba čtvrtina jejich vlastníků. V jejich případě si tedy finanční domy začnou účtovat úroky, které se pohybují kolem dvou procent dlužné částky měsíčně. Při převedení na roční úrokovou sazbu tak můžete na úrocích zaplatit více než 25 procent za platby provedené v obchodech, v případě výběrů z bankomatů ještě o několik procentních bodů více. Záleží samozřejmě na konkrétní bance.
Proti tomu u používání debetních karet se o žádné půjčování peněz jednat nemusí. Celý systém funguje tak, že vám do banky na osobní účet chodí například výplata nebo důchod. Pomocí debetní karty si následně tyto peníze vyberete prostřednictvím bankomatu a banka vám je strhne z účtu. Jistá svízel přichází až v okamžiku, kdy přečerpáte svůj účet, jdete takzvaně do mínusu, „zaříznete" kontokorent.
V takové situaci vám banka začne bez jakékoliv bezúročně lhůty okamžitě účtovat penále za to, že vám půjčila. Úrokové sazby se u kontokorentu pohybují kolem 15 až 20 procent ročně. Zároveň je nutné se alespoň jednou za půl roku nebo za rok (záleží na bance) dostat alespoň na nulu (splatit všechny dluhy). V opačném případě vám banka naúčtuje další přirážku. Kontokorent tedy může být šikovným nástrojem v případě nečekaných výdajů, s jeho splácením však není radno otálet.
Jak jsou na tom Češi v používání platebních karet v porovnání se zahraničím?
Z hlediska využívání platebních karet se Češi proti zbytku vyspělého světa poněkud vymykají. Zatímco na západě byly karty představeny jako produkt k poskytnutí půjčky, v Česku se platební karty představily coby prostředek k vybírání peněz z bankomatů.
Například v USA se tak datuje vznik kreditních karet již do období 60. let minulého století, zatímco začátek používání karet debetních až na rok 1974. Proti tomu Česká republika šla cestou zcela opačnou. Na trhu se nejprve objevily karty debetní (ještě za minulého režimu) a až po nich následovaly karty kreditní.
Kolik je v Česku platebních karet a na co je používáme nejčastěji?
Banky v České republice doposud vydaly zhruba 10 milionů platebních karet. Z toho necelých 80 procent představuje karty debetní, zbytek karty kreditní. Ze statistik je však zřejmé, že oblíbenost novějších kreditních karet stále vzrůstá. Zatímco ještě v roce 2007 proběhlo v ČR prostřednictvím platebních karet 25,36 milionu transakcí, o pět let později to již bylo dvakrát tolik. Přesně 50,76 milionu plateb.
Nejčastěji přitom kreditní kartu používáme v supermarketech při nákupu potravin (57 procent), následuje placení za pohonné hmoty na benzinkách)17 procent a pomyslnou bronzovou příčku s šesti procentním podílem zaujímají platby za léky. Dále se umístily platy v restauracích a nákupy oblečení.
Související
Konec stravenek v Česku? Desítky tisíc lidí přešly na nový způsob využití
Facebook představil novou vymoženost. Uživatelé v Evropě mají smůlu
Kreditní karty , banky , peníze
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 33 minutami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 41 minutami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 45 minutami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 1 hodinou
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 1 hodinou
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 1 hodinou
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 1 hodinou
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 2 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 2 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 3 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 3 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 4 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 5 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 5 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 5 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 5 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 6 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 6 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 7 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění.
Zdroj: Jan Hrabě