Praha - Průměrná měsíční mzda v Česku vzrostla proti loňskému roku o 297 korun na 24 953. Mezi jednotlivými obory jsou však rozdíly ve vývoji platů doslova propastné. Zatímco v některých odvětvích si lidé polepšili téměř o trojnásobek průměru, jinde naopak mzda klesá o tisíce korun.
Mezi nejlépe placené oblasti v Česku patří bezpochyby peněžnictví a pojišťovnictví, kde činí průměrný plat téměř 48 tisíc korun. Následuje obor informačních a komunikačních činností, průměrný plat 45 tisíc. Pokud se však podíváme na zmíněné oblasti blíže, vidíme rovněž, že se jedná o obory, v nichž za posledních 12 měsíců nejenže plat nerostl, ale dokonce výrazně klesal. Konkrétně u zmíněných finančních oborů o 839 korun a u informačních a komunikačních činností o necelých 400 korun. Naprosto nejhůře však v otázce vývoje mezd dopadli lidé pracující v těžbě a dobývání, kterým klesla mzda o 2 291 korun, ovšem na stále bohatě nadprůměrných 30 317 korun.
Na druhém konci žebříčku ve vývoji mezd se naopak nacházejí hůře placená odvětví. Například pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství si polepšili o více než 700 korun, avšak pouze na 19 833 korun. Podrobnosti přehledně shrnuje následující tabulka.
Tabulka vývoje platů v ČR dle oboru za poslední rokObor, průměrný plat, změna (v Kč)
Zemědělství, lesnictví a rybářství: 19 833 Kč, +718
Průmysl celkem: 25 473 Kč, +411
Těžba a dobývání: 30 317 Kč, -2 291
Zpracovatelský průmysl: 25 040 Kč, +504
Výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla: 38 920 Kč, +400
Zásobování vodou, odpady a sanace: 23 537 Kč, +351
Stavebnictví: 22 183 Kč, +147
Velkoobchod a maloobchod: 22 979 Kč, +279
Doprava a skladování: 23 233 Kč, +252
Ubytování, stravování a pohostinství: 13 892 Kč, +600
Informační a komunikační činnosti: 45 075 Kč, -394
Peněžnictví a pojišťovnictví: 47 831 Kč, -839
Činnosti v oblasti nemovitostí: 21 869 Kč, -586
Profesní, vědecké a technické činnosti: 31 357 Kč, -882
Administrativní a podpůrné činnosti: 16 699 Kč, -84
Veřejná správa a obrana; povinné sociální zabezpečení: 26 869 Kč, +471
Vzdělávání: 24 111 Kč, +571
Zdravotní a sociální péče: 25 012 Kč, +163
Kulturní, zábavní a rekreační činnosti: 20 673 Kč, +226
Ostatní činnosti: 19 518 Kč, -145
„Nejvíce by se mělo letos přidávat ve farmacii a některých dalších odvětvích průmyslu. Tradičně štědré bývají i finanční instituce. Letos to však bude jen na úrovni průměru. Nejméně štědré očekáváme letos odvětví dopravy a logistiky," komentuje analytik PwC Libor Stodola.
Je lepší pracovat v podnikatelské sféře, nebo v nepodnikatelském prostředí?
Pokud přepočítáme pracovní úvazky necelých pěti milionů pracujících Čechů na plně zaměstnané osoby (dva lidé pracující na poloviční úvazek = jeden pracující na plný), dostaneme se na číslo 3,72 milionu plně zaměstnaných lidí. Z toho 3,04 milionu Čechů pracuje v podnikatelské sféře a 682 tisíc občanů v nepodnikatelské.
Přestože průměrný plat v obou skupinách se liší jen o 50 korun ve prospěch podnikatelské sféry, je mezi oběma skupina vidět zásadní rozdíl v platovém vývoji. Zatímco lidem pracujícím v podnikatelské oblasti vzrostl za posledních 12 měsíců plat pouze o 261 korun, ostatním lidem zaměstnaným u nepodnikatelů vzrostl příjem v průměru o 464 korun.
Související
Proč jsou cizinci levnou pracovní silou? Studie odpověděla na ožehavou otázku
Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Česko zažije v březnu demonstraci na Letné, oznámil Minář
před 1 hodinou
Stíhací závod biatlonistů zvládl nejlépe Švéd Ponsiluoma. Nejlepší Češi uzavírali první dvacítku
před 1 hodinou
České hokejisty čeká složitější cesta k bojům o medaile. Se Švýcary prohráli v prodloužení
před 1 hodinou
Tisíce lidí opět vyšly do ulic. Na stovkách míst demonstrují na podporu Pavla
před 2 hodinami
Evropa dostala od Trumpa kopanec do zadku, rozhodně ale nečelí civilizačnímu zániku, shodli se lídři
Aktualizováno před 3 hodinami
Macinka se na MSC střetl s Clintonovou, obhajoval Trumpovu politiku
před 4 hodinami
Ostuda, mnichovský trapas, truhlík z okresního přeboru vyhořel... Opozice tepe Macinku za hádku s Clintonovou
před 5 hodinami
EU zatím nemůže nabídnout Ukrajině datum vstupu, shodují se někteří lídři
před 5 hodinami
Hokejisté Slovenska nečekaně postupují přímo do čtvrtfinále, i přes svou prohru se Švédy
před 6 hodinami
Rubio na MSC vyzval Evropu, aby se připojila k Trumpovu novému světovému řádu
před 8 hodinami
Zelenskyj v Mnichově formuloval podmínky, za kterých Ukrajina přistoupí k podpisu mírové dohody
před 10 hodinami
Úleva, pak vystřízlivění. Rubio sklidil za svůj projev vřelý potlesk, Evropa přitom dostala tvrdé ultimátum
před 11 hodinami
Počasí: Zima bude pokračovat i příští týden, hrozí mrazy i sněžení
včera
Epibatidin. Jak funguje neurotoxin, který podle evropských spojenců zabil Navalného?
včera
Americká armáda využila při utajované operaci ve Venezuele umělou inteligenci
včera
Sikorski: Pro Putina je nepřijatelná existence Ukrajiny jako národa s vlastní historií
včera
Biatlonového sprintu žen se účastnila i Davidová, ale stále se trápí. Vyhrála Norka před Francouzkami
včera
Útoky dokazují, že Putin nemá zájem o mír, tvrdí Frederiksenová. Sánchez je proti jadernému přezbrojování
včera
Trumpova administrativa chce údaje lidí, kteří na sociálních sítích kritizují ICE
včera
Vynález, bez kterého bychom neměli mobily. Telefon dnes slaví 150 let
Mezi přelomové vynálezy v dějinách lidstva patří bezpochyby telefon. Ten si přesně před 150 lety, dne 14. února roku 1876, nechal patentovat jeho vynálezce Alexander Graham Bell. Předchůdce tohoto zařízení však existovaly mnohem dříve.
Zdroj: Lucie Žáková