Praha - Téměř každý zažil na pracovišti nějaký ten konflikt se svým nadřízeným, to ještě nemusí být žádný problém. Jak ovšem hodnotíme své vztahy se šéfy po odeznění emocí? Z průzkumu pracovního portálu jobs.cz vyplývá, že profesně i lidsky si se svým nadřízeným rozumí méně než jeden z pěti dotazovaných.
Proti tomu pro více než polovinu lidí je šéf a jeho chování důvodem, proč si hledat nové zaměstnání. Dále je zde desetiprocentní skupina dotazovaných, která říká, že lidsky se svým šéfem nemá žádný problém, nevěří však jeho profesním schopnostem.
„Pokud nadřízený například nemá ve svém týmu respekt, může si sice krátkodobě direktivním řízením vynutit vyšší výkon, ale u jeho lidí poměrně rychle mizí motivace přicházet s novými nápady či se jakkoliv angažovat nad rámec jasně daných povinností," uvádí k výsledkům šetření Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC. Dodává, že v důsledku toho firmě při nejhorším scénáři hrozí i ztráta řady zkušených zaměstnanců či snížení její reputace.
Průzkum dále ukázal, že šest procent Čechů hodnotí svůj vztah se šéfem jako ideální po pracovní stránce, ale nevyhovující po té lidské. Stejný počet lidí zároveň říká, že jim šéf sice nesedí profesně ani lidsky, ale práci kvůli tomu měnit nebudou. Za šťastlivce je možné považovat předposlední skupinu lidí, která tvrdí, že jsou sami sobě šéfem a úplně nejméně (3 %) pracovníků uvedlo, že šéfa nemají vůbec, pouze podřízené.
Po sečtení výsledků je možné říci, že vztahy na pracovištích v Česku nejsou ani zdaleka ideální. „V mnoha případech se však u nadřízených nejedná o skutečný deficit profesních nebo osobních kvalit, ale o zanedbanou oblast komunikace a podcenění významu motivace. Řada firem si ale rozsah a závažnost důsledků tohoto problému uvědomuje a snaží se ho zlepšit," zakončil téma Dombrovský.
Související
ODS usiluje o zavedení možnosti výpovědi bez udání důvodu i přes odpor Jurečky
Výpověď bez důvodu, ale s výrazně vyšším odstupným. ODS chce změnit způsob propouštění zaměstnanců
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Evropa dostala od Trumpa kopanec do zadku, rozhodně ale nečelí civilizačnímu zániku, shodli se lídři
Aktualizováno před 2 hodinami
Macinka se na MSC střetl s Clintonovou, obhajoval Trumpovu politiku
před 2 hodinami
Ostuda, mnichovský trapas, truhlík z okresního přeboru vyhořel... Opozice tepe Macinku za hádku s Clintonovou
před 3 hodinami
EU zatím nemůže nabídnout Ukrajině datum vstupu, shodují se někteří lídři
před 3 hodinami
Hokejisté Slovenska nečekaně postupují přímo do čtvrtfinále, i přes svou prohru se Švédy
před 4 hodinami
Rubio na MSC vyzval Evropu, aby se připojila k Trumpovu novému světovému řádu
před 7 hodinami
Zelenskyj v Mnichově formuloval podmínky, za kterých Ukrajina přistoupí k podpisu mírové dohody
před 8 hodinami
Úleva, pak vystřízlivění. Rubio sklidil za svůj projev vřelý potlesk, Evropa přitom dostala tvrdé ultimátum
před 9 hodinami
Počasí: Zima bude pokračovat i příští týden, hrozí mrazy i sněžení
včera
Epibatidin. Jak funguje neurotoxin, který podle evropských spojenců zabil Navalného?
včera
Americká armáda využila při utajované operaci ve Venezuele umělou inteligenci
včera
Sikorski: Pro Putina je nepřijatelná existence Ukrajiny jako národa s vlastní historií
včera
Biatlonového sprintu žen se účastnila i Davidová, ale stále se trápí. Vyhrála Norka před Francouzkami
včera
Útoky dokazují, že Putin nemá zájem o mír, tvrdí Frederiksenová. Sánchez je proti jadernému přezbrojování
včera
Trumpova administrativa chce údaje lidí, kteří na sociálních sítích kritizují ICE
včera
Vynález, bez kterého bychom neměli mobily. Telefon dnes slaví 150 let
včera
Biatlon nabídl mužský sprint, Fernstädtová první jízdy. Curleři čekají na první výhru
včera
Počasí: Nové varování meteorologů. Do Česka se vrací pravá zima, hrozí sněhové jazyky
včera
Británie: Navalnyj byl otráven smrtícím neurotoxinem jihoamerických pralesniček
včera
Po uzavření mírové dohody na Ukrajině nebezpečí pro Evropu vzroste, varoval na MSC Starmer
Britský premiér Keir Starmer na Mnichovské bezpečnostní konferenci varoval, že dlouholetá stabilita míru v Evropě začíná povážlivě křehnout. Podle něj byl pro většinu Britů válečný konflikt po generace něčím vzdáleným, co se jich sice hluboce dotýkalo, ale odehrávalo se mimo jejich bezprostřední dosah. Nyní však lídři musí čelit varovným signálům z Ruska a připravit se na budoucnost, ve které mír již nebude samozřejmostí.
Zdroj: Libor Novák