Praha - Český průmysl opět ožívá. Po meziročním poklesu v prvních dvou čtvrtletích vzrostla produkce průmyslových podniků ve třetím kvartále o 3,7 procenta, a to zejména díky zahraniční poptávce. Rostou i nové zakázky, hlavně firmám v automobilovém průmyslu. Česká republika je z hlediska přidané hodnoty nejprůmyslovější zemí Evropy.
"Za první tři čtvrtletí se průmyslová produkce meziročně snížila o 1,5 procenta. Je ale pravděpodobné, že díky aktuálnímu oživení bude celoroční výsledek lepší. Stačí, aby v posledním čtvrtletí produkce mezikvartálně vzrostla přibližně o jedno procento a celý letošní rok se dostane na úroveň toho předchozího," uvedl vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Jan Ernest.
"Potěšující je, že za zlepšením stojí všechny složky indexu, včetně vývoje objednávek a zaměstnanosti. Vždy můžeme pochybovat nad tím, zda tyto ´měkké´ údaje budou potvrzeny skutečným vývojem, nicméně i ´tvrdá´ data z průmyslu v poslední době pozitivně překvapují. V nejbližší době by tedy česká ekonomika měla i nadále unikat recesi," uvádí pak pro iHned.cz hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.
"Vysoká hodnota výrobního PMI indexu je příjemné překvapení. Je v souladu s přírůstky zaznamenanými v průzkumech německého výrobního sektoru. Německé oživení bude hlavním hybným faktorem, zatímco nerozhodné volby hospodářské oživení ohrožují, pokud vyústí v dlouhodobý volební pat," uvedla ekonomka pro střední a východní Evropu u HSBC Agata Urbanska-Ginerová.
Česko je nejprůmyslovější zemí EU
Průmysl v ČR dosáhl svého dna ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku a v průběhu letošního roku docházelo k postupnému oživování. K meziročnímu růstu produkce nejvíce přispěla výroba aut, která celkově od začátku roku sice zaznamenala pokles o 0,9 procenta, ale ve třetím čtvrtletí vzrostla o 13,4 procenta.
Česko je nejprůmyslovější zemí EU, podíl průmyslu na podnikové ekonomice podle přidané hodnoty dosáhl v ČR v roce 2010 46,4 procenta, což je nejvíc v osmadvacítce. Například ve Velké Británii tento podíl dosáhl 26 procent, v Rakousku 35 procent a na Slovensku 41 procent. Údaj za Německo statistika neuvádí.
Průmysl je jedním z nejvýznamnějších odvětví české ekonomiky a jeho podíl na tvorbě přidané hodnoty v ekonomice představuje přibližně 31 procent. V roce 2012 odvětví průmyslu zaměstnávalo 1,2 milionu lidí, vytvořilo přidanou hodnotu ve výši jednoho bilionu korun a celkové tržby průmyslových podniků přesáhly hodnotu pět bilionů korun.
Související
Nová naděje pro planetu: Emise oxidu uhličitého v Číně začaly překvapivě klesat
Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
Aktuálně se děje
včera
Na Ukrajině našli ruský dron osazený hlavicí s ochuzeným uranem
včera
Světu zbývá půl roku, aby se vyhnul celosvětové potravinové krizi, varuje FAO
včera
Americká justice chystá kvůli incidentu v roce 96 žalobu proti Castrovi
Aktualizováno včera
MS v hokeji ONLINE: Česko - Itálie 3:1. Národní tým se trápil s dalším outsiderem
včera
Poslanci připravují Pavlovi návrhy na vyznamenané. Nechybí exprezident Zeman
včera
Tragická nehoda v Thajsku stála život Češku. Zemřel i talentovaný filmař
včera
Lebka svaté Zdislavy se příští týden vrátí do kostela, potvrdila policie
včera
Europarlament poslal Ficově vládě poslední varování. Slovensko může přijít o všechny peníze z fondů
včera
Policie hledá svědky jízdy autobusu, který se v Praze střetl s tramvají
včera
WHO: Ebola se v tichosti šířila měsíce. Vakcína bude nejdříve za půl roku
včera
Světu hrozí návrat k zákonu džungle, varoval Si Ťin-pching
včera
V Kongu se šíří panika. Úřady nestíhají s ebolou držet krok
včera
Americký finančák nikdy nesmí zpětně kontrolovat Trumpova daňová přiznání
včera
Do Prahy míří Američan s podezřením na ebolu. Bude hospitalizován na Bulovce
včera
Putin dorazil do Číny. Si Ťin-pching ho přivítal stejně jako Trumpa
včera
Přeneseme válku daleko za hranice blízkovýchodního regionu, varoval Írán USA
včera
Trumpův zájem o Grónsko neochabl. Na ostrov poslal svého vyslance
včera
CNN: Rusko na Ukrajině prohrává a Čína už si toho všimla
včera
Počasí potěší milovníky léta. Nejtepleji má být o víkendu
19. května 2026 21:57
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
Nové podrobnosti o úmrtí člena britské armády během jezdecké show ve Windsoru se objevily v ostrovních médiích. Pád z koně nepřežila čtyřiadvacetiletá vojačka, která se v minulosti zúčastnila i korunovace krále Karla III. Není tedy divu, že panovník na smutnou zprávu také reagoval.
Zdroj: Lucie Podzimková