Ostrava - Vedení těžební společnosti OKD se dnes dohodlo se zástupci odborů na podobě kolektivní smlouvy pro léta 2014 až 2018. Zaměstnancům garantuje dosavadní mzdy a většinu benefitů. Dříve ohlášená stávka tedy nebude. Kolektivní smlouva již byla podepsána. ČTK to řekl mluvčí společnosti Marek Síbrt.
"Obě strany přistoupily na kompromis, který firmě umožní pokračovat v restrukturalizaci, zaměstnancům přináší jistotu v podobě ponechání mzdových tarifů na stejné úrovni jako v roce 2013 a zachování většiny benefitů. Průměrné mzdy v OKD zůstanou vysoko nad regionálním průměrem," řekl mluvčí firmy.Předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík ČTK řekl, že firma přišla se vstřícným návrhem. "Ten jsme podepsali a to mluví za vše. Možnost stávky padá. Podle zákona to není možné, když je podepsaná kolektivní smlouva," řekl. Odboráři uvedli, že základem nové smlouvy je ta předchozí z roku 2012, která je ale upravená ve vztahu k složitým celosvětovým podmínkám v hornictví."Je postavena na základních jistotách pro zaměstnance a zajišťuje růst výdělků v případě zlepšení ekonomické situace," uvedli odboráři v prohlášení, které má ČTK k dispozici.Jednání, která trvala déle než rok, zkomplikovala úsporná opatření firmy související se špatnými hospodářskými výsledky. Zkrachovala i vyjednávání přes zprostředkovatele, vedení firmy jeho návrh odmítlo. Místo toho předložilo odborářům vlastní návrh. Odborářům se nelíbil a zaměstnanci ho minulý týden v referendu odmítli. Přes 90 procent zaměstnanců, kteří se hlasování zúčastnili, dalo najevo, že raději půjdou do stávky.Dnešní dohoda jí zabránila. Firma chtěla zrušit příplatky na dovolenou a Vánoce, takzvané 13. a 14. platy. Tyto benefity ale horníci uhájili, i když v menších částkách. Přídavek na dovolenou a na Vánoce bude nově tvořit celkem 12 denních platů. V minulém období to bylo celkem 30 průměrných denních platů. Odbory uhájily i mzdy. "Mzdové tarify v roce 2014 zůstávají ve stejné výši jako v roce 2013," řekl Síbrt.Dohodu uvítal i ředitel OKD Ján Fabián. "Ustoupit musely obě strany. Je zřejmé, že ani jedna nemohla prosadit všechny své požadavky. Dojednaný kompromis nám umožní pokračovat v komplexní restrukturalizaci. Zaměstnancům přináší jistotu a zachování platů na nadprůměrné úrovni, ale i většiny sociálních benefitů," řekl.
Související
Fotbal v Karviné nad propastí. Primátor a šéf klubu zmizel, sponzor končí spolupráci
130 let od jedné z největších důlních katastrof u nás. Co se stalo v Karviné roku 1894?
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Ruský soud vyhodil z voleb stranu bojující proti válce na Ukrajině
před 3 hodinami
Proč Islanďané odmítli vstup do EU? Na vině jsou ryby i mladí
před 4 hodinami
Hrdina povodní v Nepálu: Ředitel zachránil život 900 studentů
před 5 hodinami
U pobřeží Kypru se převrátila loď s 267 lidmi na palubě, počet mrtvých narůstá
před 6 hodinami
Babiš rovná vztahy s Hradem. Obnoví schůzky s Pavlem
před 8 hodinami
ČT představila novou nedělní debatu. Řešil se propad preferencí ANO i neefektivní zadlužování Česka
před 9 hodinami
Politico: Rusko plánuje novou pozemní ofenzívu na Kyjev
před 9 hodinami
Plzeň už má náhradu za Hyského. Viktoriány nově povede Radoslav Kováč
před 10 hodinami
Únik dokumentů z Trumpova úřadu měl dokázat americkou cenzuru. Odhalil něco úplně jiného
před 11 hodinami
Island v referendum odmítl návrh na obnovení přístupových rozhovorů s EU
před 12 hodinami
NASA posílá do vesmíru zbrusu nový teleskop. Je tisíckrát rychlejší než Hubbleův
před 13 hodinami
Nyní a navždy. Kanada umístila na břeh Ontarijského jezera velkou ceduli s nápisem
před 15 hodinami
Po katastrofě v Nepálu je už 750 mrtvých. Hrozí další sesuvy půdy
před 16 hodinami
Počasí: Déšť bude příští týden výjimkou, tropické teploty se ale neobjeví vůbec
včera
Posádka mise Artemis II převzala od Trumpa nejvyšší americké vesmírné vyznamenání
včera
Vlna vymazala z povrchu země celé vesnice. Zaplavená místa jsou nepřístupná, kolik lidí bahno pohřbilo nikdo neví
včera
USA potřebují venezuelskou ropu víc než kdy dřív. Z kontroverzní dohody mohou těžit všichni
Aktualizováno včera
Tragédie u Buči: Ruský noční úder si vyžádal nejméně 37 mrtvých a stovky evakuovaných
včera
Jednání o míru se nekoná. Rozhovory jsou mrtvé, přiznává Moskva
včera
Královské námořnictvo provedlo mimořádnou operaci. Sledovalo ruská plavidla v britských vodách
Britské královské námořnictvo absolvovalo intenzivní třídenní operaci, během níž detailně sledovalo pohyb čtyř ruských plavidel v britských vodách. Mimořádný zásah trval celkem 72 hodin a britské složky využívaly k neustálému monitorování trasy ze Severního moře do Lamanšského průlivu pokročilé radarové systémy.
Zdroj: Libor Novák