Kauza ProMoPro míří k soudu, obžalováno 12 lidí. A Vondra?

Praha - Vrchní státní zastupitelství v Praze ve čtvrtek podalo obžalobu na 12 lidí v případu sporné zakázky pro firmu Promopro z doby českého předsednictví Evropské unii. ČTK to dnes řekl státní zástupce Tomáš Černý. Podle něho byla zakázka na zajištění audiovizuální techniky předražená o 388 milionů korun.

"Dne 19. 12. 2013 byla Městskému soudu v Praze doručena obžaloba státního zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze na 12 obviněných osob," uvedl Černý. Žalobce je viní z pěti trestných činů. Doručení obžaloby dnes potvrdila také mluvčí městského soudu Markéta Puci. Podle rozvrhu práce dostala případ přidělen soudkyně Eva Brázdilová. Ta v minulosti soudila například kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra nebo hoteliéra Bohumíra Ďurička odsouzeného za vraždu.

Podle dřívějších informací médií jsou mezi obviněnými bývalá náměstkyně exministra obrany Alexandra Vondry (ODS) Jana Hendrichová a také tehdejší ředitelé odborů Radomír Karlík a David Mlíčko. Úředníci podle policie zvýhodnili firmu Promopro před ostatními soutěžiteli tím, že vyloučili část uchazečů, kteří pak nemohli podat své nabídky.

Trojici bývalých státních zaměstnanců viní policisté z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Vondra jako vicepremiér pro EU za přípravu předsednictví zodpovídal, obviněn však nebyl.

Ostatní stíhané, kteří pracovali ve společnostech zainteresovaných na zakázce, podezírají policisté z legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz, tři z nich pak také z podvodu. Podle detektivů necelých 400 milionů převedli na jiné osoby či firmy, vytvářeli fiktivní faktury a prostředky pak vybírali v hotovosti. Mezi nimi je například majitel firmy Promopro Jaroslav Veselý nebo Vlastimil Maxa ze společnosti NWDC, kterou si Veselého firma najala.

Firma NWDC prý fungovala jako mezičlánek

Firma NWDC čelí v kauze podezření z toho, že právě ona fungovala jako mezičlánek, přes který se praly peníze. Firma Promopro zaslala NWDC 378 milionů korun, která 135 milionů přeposlala dál na rakouský účet společnosti Deeside Service Solutions sídlící v Londýně. K němu měl přístup dobrý známý vlastníků Promopra Libor Veverka. Podezřelých je i dalších zhruba 116 milionů korun, které NWDC přeposílala na účty dalších firem.

"Obviněný Jaroslav Veselý jako jednatel společnosti Promopro, která byla na základě smlouvy s Úřadem vlády dodavatelem audiovizuálního vybavení při akcích konaných v rámci předsednictví ČR v Radě EU, a Vlastimil Maxa jako jednatel společnosti NWDC Company byli vedeni společným záměrem vylákat na Úřadu vlády ČR vyplacení peněžního plnění i za takové činnosti, které pro předmětnou veřejnou zakázku evropského předsednictví nebyly vykonány.

Veselý Úřadu vlády předkládal k vyúčtování i takové faktury, jejichž údajné provedení mělo být zabezpečeno subdodavatelem NWDC, ačkoli takto vykazované činnosti ve skutečnosti vůbec nebyly provedeny nebo vůbec nesouvisely s předmětnou zakázkou evropského předsednictví, píšou Lidovky.cz.

Veselý si od Maxy mechal zcela účelově předkládat nabídky a následně faktury, jejichž předmětem plnění byly neexistující nebo zjevně nesouvisející činnosti, jež měly být vykonány ze strany dalších subdodavatelů společnosti NWDC, kteří však ve skutečnosti žádnou činnost nevykonali."

Na začátku byl Kalousek

Kauzu Promopro v roce 2011 rozpoutal tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek, který spolu s šéfem finančního analytického útvaru Milanem Cícerem oznámil, že část peněz z plateb pro Promopro putovala na podezřelé účty v Rakousku.

Případ se změnil ve velký politický skandál, který vyvolal ostré spory mezi ODS a ostatními stranami tehdejší vládní koalice – Věcmi veřejnými a hlavně TOP 09 – a významně oslabil tehdejšího ministra obrany z ODS Alexandra Vondru. Ten byl v době předsednictví Evropské unii vicepremiérem pro EU a za zakázku nesl politickou zodpovědnost. Vondra rezignoval na funkci ministra obrany loni v prosinci. 

Jaroslav Veselý Promopro založil v roce 1993. Firma se věnuje technickému zajištění kongresů, tiskových konferencí, seminářů a výstav. Vedle akcí spojených s českým předsednictvím zajišťovala i zasedání NATO, Světové banky a MMF. Loni vykázala obrat necelých 51 milionů korun, informuje server e15.cz.

AV Media, která firmu Promopro koupila v listopadu 2013, zaměstnává 170 lidí, se označuje za lídra českého trhu v oblasti audiovizuální techniky, loni měla tržby ve výši 725 milionů korun. Skrze své dceřinné společnosti působí i v Polsku, na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku.

Související

Ústavní soud ČR

Kauza Promopro definitivně končí, Ústavní soud odmítl stížnosti odsouzených

Kauza Promopro spojená s českým předsednictvím v EU definitivně končí, Ústavní soud odmítl stížnosti části odsouzených. Podali je Jaroslav Veselý, Vlastimil Maxa, Marcel Příkopa, Ivan Komárek, všichni dostali nepodmíněné tresty. Ústavní soudci stížnosti označili za zjevně neopodstatněné, zjistila ČTK z anonymizovaných usnesení v databázi soudu.
soudy

Verdikt v kauze Promopro bude řešit Ústavní soud, dostal stížnost

Verdiktem v případu Promopro se bude zabývat Ústavní soud. První z odsouzených podal stížnost, zjistila ČTK z justičních databází. Soudy v kauze potrestaly skupinu podnikatelů v souvislosti se zakázkou na audiovizuální techniku pro české předsednictví EU. Podle informací ČTK je pisatelem stížnosti Jaroslav Veselý.

Více souvisejících

kauza: promopro Alexandr Vondra

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy