Singer jásá: Intervence ČNB byl správný tah, zde je důkaz

Ostrava/Praha - Nejnovější údaje o vývoji inflace potvrzují správnost rozhodnutí České národní banky (ČNB) oslabit intervencemi domácí měnu. Guvernér Miroslav Singer to včera řekl na konferenci v Ostravě, která je živě přenášena na stránkách ČNB. Uvedl, že v současnosti není zapotřebí politiku banky měnit a že kurz koruny nyní odpovídá dvouprocentnímu nárůstu cen, tedy inflačnímu cíli ČNB. Singer řekl, že nyní neočekává výraznější posílení kurzu koruny po ukončení devizových intervencí.

"Údaje jsou v podstatě v souladu s naším očekáváním. Ukazují, že bez toho podzimního opatření by ekonomika v tuto chvíli mířila velmi hluboko do deflačního pásma. Současně ukazují, že žádné dramatické úhrnné cenové růsty se samozřejmě nekonají," řekl ČTK Singer.

Statistický úřad dnes oznámil, že meziroční inflace se v lednu propadla na 0,2 procenta z prosincových 1,4 procenta. Je to nejnižší růst spotřebitelských cen od října 2009.

Představitelé ČNB si podle guvernéra byli vědomi, že čísla budou na konci roku blízko nuly. "Dokonce si umíme představit, protože ty meziměsíční údaje hodně lítají, že se ještě můžou dotknout nuly, můžou být pod, ale to opatření se už současně začíná promítat do jiných cenových okruhů," řekl Singer.

Znamená to podle něj velmi přijatelnou míru jistoty, že ekonomika v deflačním pásmu nezůstane dost dlouho na to, aby se uskutečnily negativní jevy, které delší pobyt v deflaci přináší, tedy propady mezd, propady zaměstnanosti, propady příjmu rozpočtu a s tím související hledání úspor na důchodech, na dávkách nebo naopak získání příjmu z dalších daní. 

Většině odborníků se měnová intervence ani její zdůvodnění vůbec nelíbila, uvedl server penize.cz. A tak se na centrální bankéře snášela kritika ze všech stran. Ekonom Pavel Kohout ve svém komentáři například napsal: „Česká národní banka udělala velkou chybu v měnové politice. Neexistuje žádný důvod věřit, že spotřebitelé reagují na inflační očekávání ‚spekulativním' způsobem."

"Krok České národní banky byl trochu překvapivý a z pohledu podpory exportu bude krátkodobě zřejmě účinný. Podle prvních reakcí mám rovněž dojem, že se podařilo trochu namotivovat spotřebitele k rychlejším nákupům, a to z obavy z růstu cen. Bylo-li to cílem, potom tam určitý efekt vidím. Dlouhodobě bych ale na intervence nesázel, velký vliv na kurz koruny nemají, rozhoduje se na devizových trzích mimo náš dvorek," řekl ekonom Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

"S intervencí národní banky nesouhlasím. Stabilita cenové hladiny má být podle ústavy prvořadým cílem. Tento cíl byl nyní centrální bankou obětován. ČNB provedla svojí intervenci s cílem oslabit měnu a zvýšit inflaci. Dělá tedy pravý opak toho, co ji ukládá ústava: Stabilitu cenové hladiny obětovává jiným zájmům. Nelíbí se mi, že akt centrální banky je nespravedlivý. Někomu pomůže, někomu pohorší. Každý, kdo si bude chtít koupit euro nebo dolar, to bude mít kvůli ČNB dražší. Každý, kdo bude chtít prodat dolar nebo euro, dostane víc peněz," prohlásil v listopadu 2013 ekonom a politik Petr Mach.

Psali jsme: Jste chudí? Prý máte jen dluhy, argumentuje guvernér ČNB Guvernér ČNB oslabil korunu, získal za to prestižní ocenění
 

Související

Více souvisejících

ČNB Miroslav Singer

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy