Janota sáhne na platy manažerů státních firem už v červnu

Praha - Vláda už má sice – obrazně řečeno – na kahánku, přesto chce ještě vnést pořádek do manažerských platů a spravování firem, které kontroluje stát. Informoval o tom deník E15.

„Existuje, řekněme, mustr, jak by měla vypadat činnost orgánů společnosti, v nichž má stát majoritu i pravidla pro stanovení výše platů. Obojí se začne prosazovat na řádných valných hromadách v červnu, budou se svolávat i mimořádné valné hromady. Tam se to musí prosadit,“ řekl v rozhovoru pro deník E15 ministr financí Eduard Janota.

Návrh na změnu odměn je hotov, ještě se mírně diskutuje o maximální výši odměn vrcholových manažerů. Podle Vratislava Kulhánka, šéfa poradenské firmy Industrial Advisors, je však jasné například to, že jeden člověk nemůže být placen dvakrát – jednou jako generální ředitel a podruhé jako člen představenstva. „Osobně mi ale více záleží na tom, aby vláda schválila něco, co bych nazval kodexem člena dozorčí rady,“ konstatuje Kulhánek. Ten by podle něho jasně deklaroval, že v dozorčích radách nebudou ani politici, ani úředníci státu, ale lidé z průmyslu, kteří mají zkušenosti s řízením společností.

Audit dozorčích rad, který jeho firma dělala pro ministerstvo financí, identifikoval v těchto orgánech jen dva odborníky, kteří rozuměli problematice firmy, na niž dohlíželi. Může takový plán vůbec uspět? „Trošku doufám, i když iluze okolo návrhu na novou podobu dozorčích rad si nedělám,“ odpovídá autor návrhu. Už se totiž ozvali i šéfové některých stran, kteří mají naději po květnových volbách zasednout ve Strakově akademii. Návrh na nové uspořádání dozorčích rad jim připadá příliš „revoluční“. Janotovi zase záleží na tom, aby zakladatelská ministerstva měla dostatek pravomocí na uplatňování vlivu v polostátních firmách.

„Chceme, aby ministr, který za firmu vlastně odpovídá, byl vázán mlčenlivostí ve smyslu obchodního zákoníku, ale měl firmu pod kontrolou,“ uvedl pro deník E15.

Stropy pro odměny top manažerů státních firem, ze kterých se budou odvozovat odměny v dozorčích radách, navrhne společnost Hay Group ve spolupráci s Kulhánkem.

Návrh přeměny dozorčích rad podle Kulhánkova receptu je hotov. Říká, že například předseda dozorčí rady by se měl práci naplno věnovat čtyřicet dní v roce. Nyní se většina dozorčích rad schází jednou za měsíc a některé jen devětkrát do roka. A mají-li tam být opravdu schopní lidé, musejí mít podle Kulhánka i odpovídající odměny. Předseda dozorčí rady by tak například měl mít zhruba třicet procent platu ředitele firmy. Lidé v dozorčích radách by však neměli kromě odměn užívat žádné další benefity. Neměli by tedy mít třeba služební auta anebo telefony. A seškrtat by se podle Kulhánka daly i výlohy na životní a úrazové pojištění. Kodex dozorčích rad také ještě bude posuzovat Fischerova vláda.

Související

Eduard Janota

Lidé se rozloučí s Eduardem Janotou

Praha - Rodina, přátelé i spolupracovníci se v pátek v pražské svatovítské katedrále rozloučí s Eduardem Janotou. Ekonom a bývalý ministr financí zemřel minulý týden ve věku 59 let.

Více souvisejících

Eduard Janota mzdy / platy

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy