Brno - Brněnští zastupitelé dnes schválili aktualizaci územního plánu v průmyslové zóně Černovická terasa 29 hlasy z 55, čímž umožnili stavbu logistického centra společnosti Amazon. Firma však v dubnu uvedla, že do Brna nechce. Aktuálně zvažuje varianty ve střední a východní Evropě, což dnes v tiskovém prohlášení potvrdil mluvčí Karel Taschner, jiné informace neměl ani primátor Roman Onderka (ČSSD). Kritici rozhodnutí namítají, že Brno dnes udělalo chybu, protože do průmyslové zóny pustí jakékoli sklady či chemický průmysl.
Zastupitelstvo zveřejňuje, kdo jak hlasoval až s několikadenním zpožděním. Přesto je z předchozích hlasování a vyjádření představitelů stran zřejmé, že pro změnu územního plánu hlasovali zástupci ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09, proti naopak vystupovala ODS, zelení a komunisté.
Na otázku pracovních míst v Brně se díváme mnohem komplexněji než pohledem společnosti Amazon. Ze zkušeností německých regionů víme, že nová pracovní místa v distribučních skladech firem jako je Amazon přinášejí zároveň zánik existujících kvalitnějších pracovních míst v kamenných obchodech, službách, ale často i v oblasti výroby. Odhadem této bilance pracovních míst by se mělo zastupitelstvo zabývat, nikoli bezvýhradně přijímat mantru o nových pracovních místech v Amazonu, uvedla mimo jiné v březnu Strana zelených.
A dodala: "Zároveň jsme velmi silně znepokojeni tím, že developer pracující pro Amazon již provedl bez povolení významné terénní úpravy na pozemku v majetku města, který mu nepatří a nemá aktuálně právo s ním takto nakládat. Toto jednání považujeme za závážné porušení důvěry. Trváme na tom, aby před jakýmkoliv schvalováním smluv s touto firmou bylo zastupitelstvu předloženo prověření, zda provedené terénní úpravy na městských pozemcích byly legální a v souladu s uzavřenými smlouvami s městem Brnem."
Aktualizace plánu byla posledním potřebným krokem k tomu, aby developer CTP Invest mohl stavět logistický sklad pro Amazon, který by v Brně poskytl asi 1500 stálých pracovních míst. Prodej pozemků schválili zastupitelé těsnou většinou v dubnu. Pozemky ale město převede jen tehdy, vznikne-li v daném místě slibovaných 1500 míst. Jde o podmínku vlády, kterou si dala minulý týden do revokovaného usnesení ohledně průmyslové zóny. Když před lety převáděl stát pozemky na město, podmínil to tím, že se zde nesmějí stavět sklady, proto musel usnesení změnit.
Onderka je spokojen, že zastupitelé učinili poslední potřebný krok, ostatní je na developerovi a Amazonu. Přestože aktualizace prošla jen těsnou většinou, považuje to za dobrý signál Amazonu, že Brno tohoto investora chce. "Zaznamenali jsme obrovský krok vpřed," míní developer. "Další vývoj bude na úřadech, které řeší proces EIA, územní rozhodnutí a stavební povolení. Amazon jsme informovali, dnešní výsledek uvítal. Myslím, že se v nejbližší době rozhodnou pro Brno," řekl ČTK regionální ředitel CTP Tomáš Budař. Amazonu předložili i další harmonogram, vývoj však závisí i na procesu EIA, do něhož může vstoupit veřejnost.
Proč Brno?
Možnost vybrat si ze čtyř/pěti letišť (Brno, Vídeň, Bratislava, Praha, Ostrava) pro pracovníky Amazonu. Budou-li na brněnském letišti přistávat letadla Amazonu, pravděpodobně nabídlo brněnské letiště lepší podmínky (hlavně nižší ceny) než Letiště Václava Havla. Na pražském letišti můžete mít také problém s volnými časovými sloty. V Brně je provoz menší.
V Brně je menší pravděpodobnost, že jim člověk odejde ke konkurenci. Co se týká logistických center, tak větší zde staví jenom Internet Shop (Parfums.cz). Centrálu zde má OKAY, který je ale v ecommerce zatím slabší. Zato v Praze by lidé mohli přecházet do Alzy, Mallu nebo Datartu. Příbram (CZC.cz) je také nedaleko Prahy.
Mezi zaměstnavateli v Brně není taková konkurence. Pracovníci v Brně nemají takový výběr jako v Praze. Obzvláště absolventi shání v Brně obtížně práci. Tzn., že Amazon bude moci nabídnout nižší platy, uvedl marketing.robertnemec.com.
Související
Amazon propustí 16 tisíc lidí. Zaměstnancům to oznámil omylem
Světoví lídři se sešli v Amazonii na summitu před COP30. Trump setkání bojkotuje
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
před 2 hodinami
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
před 2 hodinami
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
před 3 hodinami
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
před 3 hodinami
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
před 5 hodinami
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
před 6 hodinami
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
před 6 hodinami
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
před 7 hodinami
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
před 9 hodinami
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
Americký prezident Donald Trump nečekaně oznámil odklad plánovaných úderů na íránskou energetickou infrastrukturu o pět dní. Ve svém prohlášení na sociální síti Truth Social uvedl, že instruoval ministerstvo obrany, aby pozastavilo veškeré letecké útoky na elektrárny a energetické objekty v Íránu. Tento krok podmínil úspěchem probíhajících jednání, která označil za velmi produktivní.
Zdroj: Libor Novák