Brno - Karlovarské minerální vody nemusí platit pokutu 1,8 milionu korun za údajně nedostatečnou údržbu památek v Kyselce. Nejvyšší správní soud (NSS) odmítl kasační stížnost Krajského úřadu Karlovarského kraje proti lednovému verdiktu plzeňského soudu, který pokutu zrušil. ČTK to dnes zjistila z úřední desky. Sankci původně vyměřili památkáři a potvrdil ji krajský úřad.
Karlovarské minerální vody dostaly pokutu v únoru 2012 konkrétně za špatnou péči o tři památky v Kyselce, a to od oddělení památkové péče karlovarského magistrátu. Firma s pokutou nesouhlasila, podle názoru jejích představitelů bylo správní řízení proti podniku od začátku vedeno tendenčně a bez ohledu na faktická zjištění.
Areál někdejších lázní Kyselka chátrá od doby privatizace na počátku 90. let. Karlovarské minerální vody v Kyselce vlastní šest historických objektů. Majitelem většiny ostatních byla Revitalizační investiční společnost, která je loni v březnu převedla do majetku obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka, jež se tak stala vlastníkem většiny budov a pozemků tvořících bývalý lázeňský komplex.
Na roli Karlovarských minerálních vod v chátrání Kyselky dlouhodobě upozorňuje Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR. S firmou má letité spory.
Obec Kyselka přispěje na obnovu lázní řádově desítkami tisíc korun. S ohledem na celkové náklady je to spíš symbolický příspěvek. Kompletní rekonstrukce osmi objektů, které neziskové společnosti patří, přijde na 300 až 400 milionů korun. Loni utratila o. p. s. prvních 3,5 milionu za stabilizaci opuštěných objektů, jejich vyklizení a vyřezání náletových rostlin. Letos utratí nejméně dalších 18,5 milionu korun, které má, uvedla Česká televize.
"Když seženeme 50 milionů, využijeme je," podotkl předsed správní rady Lázní Kyselka Vladimír Lažanský. Na hlavní část prací – a tím i nákladů – ovšem budou chtít Lázně Kyselka získat evropskou dotaci, o kterou požádají v roce 2015. Další peníze by mohli poskytnout sponzoři, které společnost osloví, a vynést benefiční akce, které bude obecně prospěšná společnost pořádat.
Po dokončení obnovy celého komplexu včetně lázeňského parku a okolí by měl v Kyselce vzniknout protipól lázním Karlovy Vary. Mělo by jít o útulné a esteticky sladěné středisko, na rozdíl od stylově různorodých Karlových Varů. "Máme ambici tyto bývalé pohodové lázně z konce 19. století šetrně provozovat," uvedl Vladimír Lažanský. V Kyselce vzniknou restaurace, ubytování, koncertní a kongresové síně.
Existence zdejších pramenů byla známa už před staletími; první písemná zmínka je z roku 1522. K roku 1614 už je doloženo, že prameny byly ohrazeny a jejich okolí řádně vyčištěno. Za pití „Bukové kyselky" se muselo platit. Až v roce 1687, kdy už bylo místo v širokém okolí dobře známo, povolila místní vrchnost, hrabata Černínové, svým poddaným kyselku popíjet zdarma.
Počátky lázeňského využívání zdejších vydatných pramenů sahají do roku 1793, kdy nového držitele panství, hraběte Johanna Josefa Stiebara z Buttenheimu, napadlo minerální vodu vyvážet a zřídil tu proto továrničku na výrobu kameninových džbánků, do nichž se minerálka stáčela. Prodej místní vody byl o tři roky později zahájen ve Vídni, Praze i v samotných Karlových Varech.
První lázeňské budovy tu byly postaveny v letech 1826–34 Wilhelmem von Neubergem, manželem majitelky panství. Sláva lázní a chutné vody postupně rostla; r. 1852 sem přijel na návštěvu i řecký král Ota I. (Otto), na jehož počest bylo nazváno hlavní zřídlo.
Související

Zeman: Pasquale mi slíbil, že opraví zdevastované lázně Kyselka

O investice v Lázních Kyselka se zajímá čínská CEFC, prozradil Zeman
Lázně Kyselka , Nejvyšší správní soud , Karlovarské minerální vody Mattoni
Aktuálně se děje
před 7 minutami

Torpédoborec se v Severní Koreji převrátil na bok. Úřady pozatýkaly pracovníky loděnice
před 1 hodinou

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet
před 2 hodinami

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu
před 3 hodinami

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?
před 4 hodinami

Největší ruský útok od začátku války: Na Ukrajině umíraly pod palbou raket a dronů i děti
před 5 hodinami

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině
před 7 hodinami

"Svět se nestará, jestli všichni zemřeme." V troskách Gazy panuje hlad a zoufalství
před 8 hodinami

Trumpova strategie nevyšla. Kvůli clům zdražíme, ať si náklady zaplatí Američané, vzkazují firmy
před 9 hodinami

Počasí se příští týden citelně oteplí, dorazí ale déšť
včera

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel
včera

Švýcarsko rozdrtilo Dánsko 7:0 a postupuje do finále hokejového mistrovství světa
včera

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu
včera

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce
včera

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství
včera

Američané na hokejovém MS rozdrtili Švédy 6:2. O zlato si zahrají poprvé po 65 letech
včera

Herní systém hokejového mistrovství světa by se změnit měl. A nejen ten
včera

Dánsko historicky postoupilo přes Kanadu. Švýcaři si poradili s Rakouskem, USA po obratu vyřadila Finy
včera

Svět má za sebou dva hektické týdny plné chaosu a jednání. A ukrajinský mír je stále v nedohlednu
včera

Izraelští vojáci přiznali, že používají palestinské civilisty jako lidské štíty
včera
Kyjev v noci čelil jednomu z největších útoků od začátku války
V noci na dnešek zažila ukrajinská metropole Kyjev jeden z největších leteckých útoků od počátku ruské invaze v únoru 2022. Podle ukrajinského letectva Rusko vypustilo celkem 250 dronů a 14 balistických raket, přičemž šest raket a 245 dronů se podařilo sestřelit. Útok způsobil rozsáhlé škody na obytných budovách, podnicích i civilních vozidlech a zanechal nejméně 14 zraněných.
Zdroj: Libor Novák