Česko zvažuje stížnost na rozsudek v případu MUS

Praha - Česko zvažuje podle týdeníku Respekt stížnost na rozsudek švýcarského soudu v Bellinzoně v případu Mostecké uhelné společnosti (MUS). Soud sice uznal, že státu jako původnímu spoluvlastníku vznikla při ovládnutí firmy jejími bývalými manažery škoda, náhradu ale nepřiznal, píše v pondělním vydání týdeník.

Pokud by Česko se stížností neuspělo, mohlo by podle Respektu jednat o rozdělení zabavených peněz na úrovni ministerstev spravedlnosti. "Jde o tzv. sharing, tedy že by se státy mezi sebou dohodly, že se o zkonfiskované peníze spolu prostě rozdělí," řekl týdeníku zdroj ze státní správy. Souhlas by prý musely dát všechny švýcarské kantony.

Rozsudek nad exmanažery je zatím nepravomocný a vše bude záviset na tom, jak dopadne řízení před odvolacím Spolkovým nejvyšším soudem v Lausanne, připomíná Respekt. Pětice mužů trvá na tom, že je nevinná.

Bývalý předseda Fondu národního majetku Roman Češka se stal koncem devadesátých let prvním, kdo veřejně upozornil, že v Mostecké uhelné probíhá nepřátelské převzetí. A byl také jedním z mála, kdo se snažil manažery kolem Antonína Koláčka či Oldřicha Klimeckého zastavit: začátkem roku 1998 nechal svolat valnou hromadu, na které se pokusil vedení tehdy ještě polostátní firmy odvolat. Průběh valné hromady ovšem ukázal, že manažeři již kontrolují v dolech většinu.

Psali jsme:
Z Grosse udělal boháče, exnáměstek teď čelí obvinění za úplatky kolem MUS Krkolomná čeština a nejapné poznámky: U soudu v kauze MUS bylo i veselo  

„V té době ještě bylo možné situaci zvrátit a Mosteckou uhelnou zachránit pro stát. Chyběla ovšem vůle u politiků," řekl v říjnu 2013 pro iHned.cz Češka, který dnes vede vlastní poradenskou společnost Value Added.

"Naše informace jsme předali útvaru, který se zabýval hospodářskou kriminalitou. Policie ovšem po čase vydala prohlášení, že k ničemu trestnému nedošlo. A k mému velkému překvapení toto prohlášení vydala v okamžiku, kdy tehdy už Zemanova vláda začala projednávat prodej zůstávajícího státního podílu do rukou společnosti Appian," prohlásil Češka.

A dodal: "Neblahou roli sehrál už začátkem roku 1998 poslanec ČSSD Josef Hojdar, který obcházel obce, jež držely akcie Mostecké uhelné, a lobboval za to, aby je prodaly. Dále je tam jasná vazba na pana Stanislava Grosse, který později geniálně vydělal na tom, že si koupil firmu od pana Sýkory (tehdejšího náměstka ministra průmyslu, v současnosti stíhaného za korupci v kauze MUS). A pak je tam tehdejší ministr průmyslu Grégr, který materiál o prodeji zbylých akcií do vlády předložil." 

Související

Miloš Zeman

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS), který v roce 1999 schválila jeho vláda. MUS podle něj nebyla strategickou společností a vláda byla ráda, že se menšinového podílu zbaví.
MUS

V kauze Mostecké uhelné vypovídal miliardář Bobela, obviněného Koláčka se zastal

V kauze údajného tunelování a podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (MUS) u soudu vypovídal miliardář a někdejší spolumajitel firmy Vasil Bobela. Mimo jiné uvedl, že v roce 1999 neměl management MUS pochyby o zákonnosti svého jednání, protože policie nic protiprávního neodhalila. Na některé z položených otázek dnes Bobela nicméně odmítl odpovědět, aby si nepřivodil nebezpečí trestního stíhání.

Více souvisejících

MUS Ministerstvo spravedlnosti Švýcarsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy