Krokodýlí farma Agrofertu krachla, Češi o maso prý nejevili zájem

Jevišovice (Znojemsko) - Krokodýlí farma podniku Agro Jevišovice na Znojemsku končí, o maso plazů prý nebyl zájem. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Porážet krokodýly začal podnik před rokem, na porážku poslal asi 160 zvířat. Velkou část masa se ale nepodařilo prodat, a tak skončila v kafilérii. Ztráty budou činit až statisíce korun. Firma patří do holdingu Agrofert, jehož majitelem je ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Krokodýly přivezl před deseti lety podnikatel Bohumír Rada, který chtěl postavit pavilon s osmi stovkami plazů. Nezískal ale stavební povolení a zadlužené družstvo převzal Agrofert.

Poté firma dlouho usilovala o vydání novely vyhlášky umožňující porážku krokodýlů, kterou nakonec stát schválil začátkem loňska. Zhruba po roce ale chov na maso končí, údajně kvůli nezájmu. "Ztráty se budou určitě pohybovat ve výši desetitisíců, možná i statisíců korun za toto maso," řekl ČT mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Jeden z odběratelů ale televizi řekl, že krokodýlí maso ze Znojemska bylo dražší než dovážené ze zámoří. "Mysleli jsme si, že cena bude podstatně nižší než u masa dováženého z Afriky, ale ta cena byla vyšší," uvedl provozovatel pražské restaurace Mount Steak Restaurant Martin Novák. Jeho podnik se proto později vrátil opět k zahraničním dovozcům masa.

Na světě existuje 23 druhů krokodýlů, sedm z nich je ohrožených. V přírodě patří například krokodýl nilský mezi chráněné druhy. Ohrožen však není, je to druh, který je hojně rozšířený. A to i díky farmám. Od těch dob, co se začali chovat krokodýli v zajetí, přestávají být loveni ve volné přírodě, tím je tedy paradoxně farmy chrání.

Na maso pro kuchyňské zpracování lze z krokodýla použít jen první třetinu ocasu. Chutí krokodýlí maso připomíná maso králičí. Jiní znalci ho zase přirovnávají spíše k masu, které chutná něco mezi drůbeží a treskou nebo sépií. A tuhost? Ta je závislá na stáří kusu.

Maso krokodýla většinou grilujeme, dusíme, či pečeme. Chováme se k němu podobně, jako k masu hovězímu, tedy zbytečné vysušování mu škodí! Nejlépe je maso krokodýla zprudka opéci a pak ihned podávat. Také vařené není špatné, například polévkám dodá osobitou chuť, uvedl server eceptyonline.cz s odvoláním na Lidové noviny.

Evropské restaurace specializované na přípravu cizokrajných pokrmů se zajímají o maso z krokodýlů pro jeho nutriční přednosti. Maso z krokodýla je bohaté na bílkoviny (obsahuje 21,1 % bílkovin ve srovnání s 19,3 % v hovězím mase) a má minimální množství tuků (obsahuje jen 1,9 % tuků ve srovnání s 16 % v hovězí svíčkové). Obsahuje rovněž velmi cennou konjugovanou kyselinu linolovou (CLA).

Související

Více souvisejících

Krokodýli Maso Agrofert

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy