Rozjezd firmy v Česku? Horor, tvrdí ekonomická studie

Praha - V Česku jsou podle výzkumu Světového ekonomického fóra druhé nejhorší podmínky pro rozjezd podnikání ze všech zemí Evropské unie. Zástupci domácích firem účastnících se studie označili tuzemské prostředí pro začínající podnikatele jako nepříznivé, což zařadilo ČR jen těsně před poslední Španělsko.

"Je to další ze studií, které nás pořád nestaví do zrovna pozitivního světla. Založení firmy, ať už z hlediska procesního nebo časového, je v tuzemsku stále náročné," uvedl Michal Gabriel, ředitel factoringové společnosti Bibby Financial Services, která se na začínající (startup) firmy zaměřuje.

Začínající podnikatelé jsou navíc často závislí na jednom či dvou dominantních odběratelích. Poměrně dlouho trvá, než se jim podaří zajistit si určitou stabilitu.

"Na startupové podnikání, které je hodně rychlé, nejsou banky připraveny. Nejsou schopny poskytnout rychlý úvěr. Startup přitom většinou nefunguje déle než tři roky," uvedl Jan Beránek ze serveru Lupa.cz.

Řada začínajících podnikatelů tak využívá jiné formy provozního financování. "Factoring je flexibilnější, věnuje se spíš budoucnosti než minulosti. I malá firma, která začíná s nízkými, stotisícovými obraty za měsíc, může mít zajímavé zakázky a odběratele. Sledujeme riziko odběratelů, čímž eliminujeme krátkou dobu historie firmy. Poskytujeme peníze na jejich zakázky," upozornil Gabriel.

Podle výzkumu Světového ekonomického fóra udělalo v ČR alespoň základní krok k založení firmy pouze 15 procent obyvatel, což je nejhorší výsledek ze všech zemí EU. To není velké překvapení vzhledem k tomu, že se v tuzemsku prvních pěti let dožije pouze 22 procent startupů, zatímco evropský průměr je 50 procent.

Primární problém není v tom, jestli je sazba v oblasti daní vyšší, či nižší. Komplikací jsou časté výkyvy a přibývající nároky. "Například otázka takzvaného ručení za DPH z loňského roku. Stát takto přenáší na podnikatele něco, co sám nezvládá. Neumí vybírat daně, tak to odnesou živnostníci," dodal Gabriel.

Bibby Line Group Ltd. má za sebou více než 200 letou historii s tradicí v poskytování služeb ve sféře B2B (Business to Business).

Společnost byla založena v roce 1807 panem Johnem Bibby, synem Alice a Jamese Bibby, původně zemědělců z Ecclestonu. Mladý John začal svoji kariéru jako obchodník a po svatbě s Mary Margaret Mellard koupil svojí první loď – nazvanou Mary Bibby. V dalších letech rodina Bibby svoji flotilu zvětšovala. Z původních plachetnic a parníků se v průběhu času vypracovala až k několika ropným tankerům, lodím osobní přepravy a vysoce specializovaným plavidlům.

Podnikatelské aktivity rodiny Bibby se neomezovaly pouze na podnikání v lodní dopravě. V roce 1980 pan Derek Bibby dospěl k rozhodnutí diverzifikovat zdroje a rozdělil společnost na Bibby Distribution Ltd.- působící v oblasti dopravy a logistiky a finanční společnost Bibby Financial Services Ltd. zaměřenou na poskytování finančních služeb. V současnosti je Bibby Distribution Ltd. se sedmdesáti pobočkami, 2400 zaměstnanci a ročním obratem přesahujícím 170 milionů liber v první desítce logistických společností Velké Británie.

Bibby Financial Services, poskytující financování malých a středních firem, patří mezi mladší členy rodiny společnosti Bibby. Z počátku firma působila pouze na britském trhu, v průběhu času své služby rozšířila do 16 zemí na 4 kontinenty.

Bibby Financial Services se již několik let může pyšnit titulem Nejlepší nezávislý faktor na trhu ve Velké Británii.

Související

Více souvisejících

podnikatelé firmy

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš

Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Macinka

Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka

Českou delegaci na červencovém summitu NATO, jejímž složením se musí zabývat i Ústavní soud, povede premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí to ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který tak zjevně nesouhlasí s pohledem prezidenta Petra Pavla. 

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ

Česko zažívá nejteplejší den v historii, ale již dnes se může počasí na některých místech projevit i jinak než vedrem. Meteorologové v neděli územně upravili varování před velmi vysokými a extrémními teplotami a přidali varování před bouřkami, které hrozí v neděli i v pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry. 

včera

včera

včera

včera

27. června 2026 21:58

Dagmar Pecková

Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou

Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.

27. června 2026 20:21

Dálnice, ilustrační foto

Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo

Oficiální e-shop pro nákup elektronických dálničních známek nově funguje na adrese edalnice.gov.cz, informovalo ministerstvo dopravy. Přechod pod jednotnou státní doménu gov.cz má řidičům usnadnit rozpoznání oficiálního webu a ochránit je před nákupem na stránkách, které napodobují státní e-shop a účtují si za zprostředkování zbytečné poplatky.

27. června 2026 19:04

Ilustrační fotografie

Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. 

27. června 2026 17:38

Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat

Po posledním červnovém víkendu, který právě probíhá, bude následovat první červencový. Bude delší o volný sváteční den v pondělí. Volno ale nebudou mít někteří zaměstnanci v obchodech. Další z tuzemských řetězců totiž oznámil, jak bude mít během červencových svátků otevřeno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy