Bývalým odběratelům elektřiny od skupiny Bohemia Energy dnes končí půlroční záchranný režim dodavatele poslední instance (DPI). Pokud si zákazníci nesjednali běžnou smlouvu, dostanou se do neoprávněného odběru a hrozí jim odpojení. Odběratelům plynu skončí režim DPI 17. dubna. Novou smlouvu stále nemají tisíce klientů.
V režimu DPI skončilo v polovině října na 900.000 zákazníků skupiny Bohemia Energy. Šlo o největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR. Skupina oznámila loni 13. října ukončení činnosti a dodávek elektřiny i plynu. Jako důvod uvedla extrémní růst cen energií na trzích. Po Bohemia Energy skončili další dodavatelé.
Jestliže odběratel překročí šestiměsíční lhůtu, po kterou mu dodávky zajišťoval dodavatel poslední instance, aniž by si našel nového dodavatele, potom se dopustí neoprávněného odběru. Kvůli neoprávněnému odběru může dodavatel požádat provozovatele distribuční soustavy o odpojení odběrného místa od elektrizační nebo plynárenské soustavy. Samotné odpojení neprovádí dodavatel, ale provozovatel distribuční soustavy, neboli distributor. ČTK to řekl mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Michal Kebort.
Lhůty se různí v pro elektroenergetiku a plynárenství, a jsou dány vyhláškami o Pravidlech trhu s elektřinou, respektive s plynem. "V obou případech, sečteme-li lhůtu pro žádost dodavatele zaslanou na distributora a lhůtu pro odpojení ze strany distributora, půjde o jednotky dní, během kterých může být odběrné místo odpojeno poté, kdy žádost dodavatel podá," uvedl Kebort.
Ačkoliv odběratel není v takových případech sankcionován, nutné je počítat s tím, že opětovné připojení zabere několik dní. Předpokládá to jednak uzavření smlouvy s novým dodavatelem, který následně musí o znovupřipojení odběrného místa do soustavy požádat provozovatele distribuční soustavy. Znovupřipojení po neoprávněném odběru je také spojeno s úhradou oprávněných nákladů.
"V případě připojení odběrného místa k elektrizační soustavě na hladině nízkého napětí je to například 1500 Kč, na vyšších napěťových hladinách 3500 Kč. V určitých případech pak může být požadována například i revize zařízení před znovupřipojením," uvedl Kebort. Je třeba počítat i s tím, že při neoprávněném odběru je nutné uhradit energie, které byly odběratelem spotřebovány.
"Režim DPI je jen na šest měsíců, není to standardní režim, a proto tito lidé jejím uplynutím spadnou do neoprávněného odběru. V tomto režimu budou ještě zhruba měsíc. Reálné odpojení tedy nastane až po třetí výzvě o nápravě bezesmluvního vztahu," vysvětlil Ondřej Doležal z poradenské a dodavatelské společnosti Students for People (SforP). Podle něj je zde ale riziko, že řada dodavatelů už nebude mít kapacitu a prostředky jak přijímat klienty, kteří musí urgentně sehnat nového dodavatele.
V režimu DPI nadále jsou tisíce klientů. Často jde například o neobydlené byty v podstatě s nulovým odběrem elektřiny. Buď jde o prázdné byty určené k pronájmu, nebo se majitelé dlouhodobě zdržují v zahraničí. Například u ČEZ, který je největším dodavatelem poslední instance, v DPI zůstalo 2157 zákazníků. Z toho je 432 podnikatelů a 1725 domácností. Celkem 750 z těchto zbývajících odběrných míst nemělo během celého období žádnou nebo mělo jen minimální spotřebu.
Související
Krize na Kubě se prohlubuje. Ministr přiznal zásadní problém
Babiš opět píše do Bruselu. Premiér prozradil, co se Česku nelíbí
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Trumpova celní válka s Evropou ožívá. USA hrozí odvetou za danění Mety či Amazonu
před 1 hodinou
Vojtěch prosazuje omezení dostupnosti energetických nápojů
před 2 hodinami
Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní
před 2 hodinami
Češi letí pomáhat do Venezuely. Hasiči vysílají specializovaný tým
před 3 hodinami
Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko
před 4 hodinami
Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti
před 5 hodinami
Rady na extrémně teplý víkend. Víme, kteří lidé by vůbec neměli chodit na slunce
před 5 hodinami
Nové napětí v Íránu. Američané podnikli odvetu za útok na nákladní loď
před 7 hodinami
Počasí se po žhavém víkendu ochladí. Příští týden dorazí déšť
včera
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
včera
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
včera
Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO
včera
Extrémní počasí činí život v Evropě nesnesitelným. Experti mluví o nejhorší vlně veder v historii
včera
Počet obětí zemětřesení ve Venezuele dvojnásobně vzrostl
včera
Do nejvyššího mrakodrapu v čínském Pekingu narazilo letadlo
včera
Zavřené školy, stovky mrtvých, výpadky proudu. Počasí dál sužuje západ Evropy
včera
Počasí, jaké Česko nepamatuje. Meteorologové vydali návod, jak zvládnout nadcházející víkend
včera
EU navrhuje o rok prodloužit ochranu pro ukrajinské uprchlíky. Vyjma těch s brannou povinností
včera
Počasí trápí i hasiče. Požáry hrozí v dalších oblastech, platí nové varování
včera
Extrémní počasí dál sužuje Evropu. Francie zakazuje alkohol, Británie hlásí rekordní výjezdy sanitek
Pařížské úřady se rozhodly zakázat konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích, a to s platností od pátečního poledne. Opatření má pomoci zmírnit zdravotní komplikace obyvatel, které souvisejí se současnou vlnou veder sužující Francii i velkou část Evropy. Pití alkoholických nápojů pod přímým sluncem má totiž podle něj na lidský organismus devastující účinky.
Zdroj: Libor Novák