Internetové nákupy podle 37 procent lidí komplikuje proces platby

Nákupy na internetu podle 37 procent lidí komplikuje proces platby, ukázal průzkum společnosti Mastercard. Pro některé uživatele je úhrada objednávky v e-shopu složitá či neúměrně časově náročná. Někdy ale lidé mají jen problém zvednout se od počítače a dojít si pro kartu například do jiné místnosti v bytě. Na tiskové konferenci to dnes řekli zástupci Mastercard.

Nutnost přepisovat údaje z platební karty při placení u internetového prodejce považuje za příliš časově náročnou 19 procent dotázaných. Pro 18 procent lidí je komplikací, že nemají platební kartu v okamžiku nákupu u sebe.

Češi mají rádi při platbách jednoduchá řešení, o čemž podle Barbory Tyllové z Mastercard svědčí to, že 30 procent lidí platí pomocí mobilního telefonu. Roste i počet Čechů, kteří k platbě využívají chytré hodinky, prsten nebo náramek s NFC (Near Field Communication) čipem, uvedla.

Placení na internetu má zjednodušit nová služba Click to Pay. Mastercard ji bude s vybranými partnery v ČR nyní testovat, v průběhu roku by měla začít fungovat pro veřejnost. Nové řešení podle Mastercard využívá několik úrovní zabezpečení jako je tzv. tokenizace, tedy vytvoření digitální kopie karty určené výhradně pro novou službu, a ověřování přes biometrické údaje. Bezpečnost karet v ČR je podle Miloslava Boučka z KB Smart Pay už nyní na vysoké úrovni.

Na internetu podle Tyllové nakupuje zhruba čtvrtina Čechů, uskuteční v průměru dvě objednávky měsíčně. Obrat internetových prodejců loni stoupl meziročně o 33 procent, o rok dříve to bylo o 29 procent. Vliv na vysoký zájem nemá podle Tyllové přitom pouze pandemie koronaviru, ale je to začátek dlouhodobého trendu.

Češi loni v internetových obchodech podle dat nákupního rádce Heureka a Asociace pro elektronickou komerci utratili 223 miliard korun, meziročně o 14 procent více. Počet internetových obchodů ve srovnání s předchozím rokem vzrostl o tři procenta na 50.985.

Související

Více souvisejících

e-shopy průzkumy

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

Zelenskyj na poslední chvíli zrušil projev před americkým Senátem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na poslední chvíli zrušil plánovaný úterní projev pro americké senátory, které měl informovat o současné situaci na Ukrajině. Oznámil to lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy