Koupili jste dnes v obchodě banány, pěkné a kvalitní spodní prádlo nebo snad měli na prodejně i toaletní papír? Pojmy jako nedostatkové zboží či prodej pod pultem vám nic neříkají? Vítejte v době po RVHP, pro kterou typickým rysem byly neustálé fronty na nedostatkové zboží. Právě dnes si připomínáme 30 let od jejího rozpuštění, které proběhlo na posledním zasedání v Budapešti a podle pamětníků netrvalo ani hodinu.
Pokud zkratku RVHP zmíníte u osob narozených až po Sametové revoluci, tak pravděpodobně nebudou vůbec vědět o čem mluvíte. Pod čtyřmi písmeny se skrývá název Rada vzájemné hospodářské pomoci a pojďme si tedy trošku připomenout, o co vlastně šlo a jaký přínos nebo spíše nepřínos pro zúčastněné státy tato organizace měla.
Stalin vyhlásil boj proti ekonomické síle Západu
Rada vzájemné hospodářské pomoci vznikla v lednu 1949 v Moskvě, která byla jejím trvalým sídlem na popud sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina. Jednalo se o obchodní organizaci, sdružující socialistické státy sovětského bloku v době studené války a prvotním posláním RVHP bylo spojit síly SSSR a jeho satelitů proti ekonomické síle Západu a stát se soběstačným prostorem.
Jejími zakládajícími členy byly Bulharsko, Československo, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Sovětský svaz. Později do organizace přistoupily Albánie (od roku 1949 do 1987), NDR (1950), Mongolsko (1962), Kuba (1972) a Vietnam (1978). Přidruženým státem zmíněného uskupení byla od roku 1964 Jugoslávie. S RVHP částečně spolupracovaly nebo měly status pozorovatele i některé nesocialistické či rozvojové země jak Finsko, Irák, Mexiko a tak dále.
RVHP koordinovala vzájemný obchod členských zemí a hospodářskou pomoc a hlavní roli ve všem hrál samozřejmě Sovětský svaz, který zastával vedoucí postavení díky své politické moci i hospodářskému potenciálu. Je nutné zmínit, že pro Československo nebylo členství v RVHP žádným velkým přínosem. Pro většinu méně vyspělých členských zemí představovalo ekonomické socialistické sdružení profit.
Klíčové slovo měl SSSR, diktoval, co který stát bude vyrábět
Hlavním charakteristickým rysem této organizace bylo centrální plánovaní ekonomiky. Mnohdy však namísto ekonomického smýšlení o řešení problémů převažoval vliv politický. Sovětský svaz byl z velké části tím, kdo diktoval, co který stát bude vyrábět a produkovat. Nutno však zmínit, že v této uměle vytvořené ekonomické struktuře zásadně chyběly prvky konkurenčního prostředí, které měly vliv na efektivitu práce, kvalitu i množství produkce. Často nastávaly problémy s nedostatkem zboží, což se projevovalo například u potravin či jiných produktů, kterých bylo málo, a hned se vyprodaly, anebo nebyly k dostání vůbec.
Pamětníci vzpomínají, že kdo chtěl lepší maso, ovoce jako mandarinky, pomeranče, banány, nebo třeba auto, motodíly, dámské vložky, toaletní papír nebo spodní prádlo, musel mít co nabídnout, aby se k uvedenému zboží dostal. Výhrou bylo mít v rodině řezníka nebo vedoucího samoobsluhy. Tito „vyvolení“ potom výměnou za svoje zboží měli přednost v pořadníku na auto a také měli možnost mít rychleji nový nábytek v obýváku. Typickým rysem doby RVHP byly také neustálé fronty na nedostatkové zboží. Nebylo výjimkou, že účastníci fronty někdy ani netušili, na co vlastně frontu stojí, ale nemohli si nechat ujít příležitost strávit několik hodin v zástupu na zboží, které bylo vzácné.
Rozpad RVHP byl tvrdou zkouškou nejen pro československou a posléze českou, ale i pro jiné ekonomiky. Rychlost, s jakou jsme se přeorientovali na světový trh a na Evropskou unii považuji za malý zázrak a osobně jsem rád, že doby, kdy Sovětský svaz určoval, kdo bude co vyrábět a v jakém množství, jsou již pryč. Poslední zasedání Rady vzájemné hospodářské pomoci se konalo 28. června 1991 v Budapešti, a proto nyní slavíme 30 let od ukončení činnosti této organizace. A popravdě je co slavit.
Autor je starosta obce v Těšanech a působil v několika společnostech jako ekonomický a účetní poradce.
Související
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 33 minutami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 1 hodinou
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 5 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.
Zdroj: Libor Novák