KOMENTÁŘ | KOMENTÁŘ Miroslava Zborovského: Konec front na nedostatkové zboží. Před 30 lety byla rozpuštěna RVHP

Koupili jste dnes v obchodě banány, pěkné a kvalitní spodní prádlo nebo snad měli na prodejně i toaletní papír? Pojmy jako nedostatkové zboží či prodej pod pultem vám nic neříkají? Vítejte v době po RVHP, pro kterou typickým rysem byly neustálé fronty na nedostatkové zboží. Právě dnes si připomínáme 30 let od jejího rozpuštění, které proběhlo na posledním zasedání v Budapešti a podle pamětníků netrvalo ani hodinu.

Pokud zkratku RVHP zmíníte u osob narozených až po Sametové revoluci, tak pravděpodobně nebudou vůbec vědět o čem mluvíte. Pod čtyřmi písmeny se skrývá název Rada vzájemné hospodářské pomoci a pojďme si tedy trošku připomenout, o co vlastně šlo a jaký přínos nebo spíše nepřínos pro zúčastněné státy tato organizace měla.

Stalin vyhlásil boj proti ekonomické síle Západu

Rada vzájemné hospodářské pomoci vznikla v lednu 1949 v Moskvě, která byla jejím trvalým sídlem na popud sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina. Jednalo se o obchodní organizaci, sdružující socialistické státy sovětského bloku v době studené války a prvotním posláním RVHP bylo spojit síly SSSR a jeho satelitů proti ekonomické síle Západu a stát se  soběstačným prostorem.

Jejími zakládajícími členy byly Bulharsko, Československo, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Sovětský svaz. Později do organizace přistoupily Albánie (od roku 1949 do 1987), NDR (1950), Mongolsko (1962), Kuba (1972) a Vietnam (1978). Přidruženým státem zmíněného uskupení byla od roku 1964 Jugoslávie. S RVHP částečně spolupracovaly nebo měly status pozorovatele i některé nesocialistické či rozvojové země jak Finsko, Irák, Mexiko a tak dále.

RVHP koordinovala vzájemný obchod členských zemí a hospodářskou pomoc a hlavní roli ve všem hrál samozřejmě Sovětský svaz, který zastával vedoucí postavení díky své politické moci i hospodářskému potenciálu. Je nutné zmínit, že pro Československo nebylo členství v RVHP žádným velkým přínosem. Pro většinu méně vyspělých členských zemí představovalo ekonomické socialistické sdružení profit.

Klíčové slovo měl SSSR, diktoval, co který stát bude vyrábět

Hlavním charakteristickým rysem této organizace bylo centrální plánovaní ekonomiky. Mnohdy však namísto ekonomického smýšlení o řešení problémů převažoval vliv politický. Sovětský svaz byl z velké části tím, kdo diktoval, co který stát bude vyrábět a produkovat. Nutno však zmínit, že v této uměle vytvořené ekonomické struktuře zásadně chyběly prvky konkurenčního prostředí, které měly vliv na efektivitu práce, kvalitu i množství produkce. Často nastávaly problémy s nedostatkem zboží, což se projevovalo například u potravin či jiných produktů, kterých bylo málo, a hned se vyprodaly, anebo nebyly k dostání vůbec.

Pamětníci vzpomínají, že kdo chtěl lepší maso, ovoce jako mandarinky, pomeranče, banány, nebo třeba auto, motodíly, dámské vložky, toaletní papír nebo spodní prádlo, musel mít co nabídnout, aby se k uvedenému zboží dostal. Výhrou bylo mít v rodině řezníka nebo vedoucího samoobsluhy. Tito „vyvolení“ potom výměnou za svoje zboží měli přednost v pořadníku na auto a také měli možnost mít rychleji nový nábytek v obýváku. Typickým rysem doby RVHP byly také neustálé fronty na nedostatkové zboží. Nebylo výjimkou, že účastníci fronty někdy ani netušili, na co vlastně frontu stojí, ale nemohli si nechat ujít příležitost strávit několik hodin v zástupu na zboží, které bylo vzácné.

Rozpad RVHP byl tvrdou zkouškou nejen pro československou a posléze českou, ale i pro jiné ekonomiky. Rychlost, s jakou jsme se přeorientovali na světový trh a na Evropskou unii považuji za malý zázrak a osobně jsem rád, že doby, kdy Sovětský svaz určoval, kdo bude co vyrábět a v jakém množství, jsou již pryč. Poslední zasedání Rady vzájemné hospodářské pomoci se konalo 28. června 1991 v Budapešti, a proto nyní slavíme 30 let od ukončení činnosti této organizace. A popravdě je co slavit.

Autor je starosta obce v Těšanech a působil v několika společnostech jako ekonomický a účetní poradce.

Související

Vladimir Putin Komentář

Putin se vyžívá v ponižování státníků. Kteří světoví lídři jsou další na řadě?

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva ve středu přiletěl do Moskvy, aby osobně přesvědčil ruského vůdce Vladimira Putina k účasti na mírovém jednání s Volodymyrem Zelenským. Místo diplomatického průlomu však přišla pouhá ignorace. Žádné setkání, jen krátký telefonát z letiště. Kreml tím ponížil nejen Lulovu iniciativu, ale i samotnou soudržnost uskupení BRICS.
Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987. Komentář

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.

Více souvisejících

komentář Miroslav Zborovský

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 52 minutami

před 2 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Jak dopadnou volby? První průzkum po vyhlášení termínu ovládlo ANO

Česko už ví, kdy půjde volit nové složení Poslanecké sněmovny. Opoziční hnutí ANO vévodí i prvnímu průzkumu po vyhlášení termínu sněmovních voleb. Hlas by mu dala téměř třetina voličů. Mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. Pětiprocentní hranici se nově vzdaluje Motoristům. 

před 2 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ

Debata o využití zmrazených ruských aktiv v Evropě sílí. Německý kancléř Friedrich Merz připustil možnost jejich mobilizace, avšak varoval před riziky pro finanční trhy. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz upozornil na právní i morální limity. Podle něj nelze jednat svévolně, a pokud k zabavení majetku dojde, musí se tak stát jednotně a transparentně.

před 3 hodinami

Jan Pavel II.

Papež Jan Pavel II. se narodil před 105 lety. Svatořečil mnohé postavy z českých dějin

Dne 18. května letošního roku tomu je přesně 105 let, co se narodil Jan Pavel II., který zastával papežský úřad mezi lety 1978 až 2005 a patřil mezi velmi oblíbené Svaté otce, a to mimo jiné proto, že dodával sílu a naději nejenom věřícím lidem žijícím pod komunistickou nadvládou. Dokonce mu je připisována zásluha na zániku komunistické totality na území střední i východní Evropy. Když v roce 1989 svatořečil Anežku Českou, všichni věřili, že v našich zemích bude konečně dobře. A tak se skutečně stalo: za pár dní vypukla sametová revoluce a totalitní režim padl. Kromě Anežky České papež Jan Pavel II. prohlásil za svaté i další významné postavy z českých dějin.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Princezna Kate a princ William se pochlubili zamilovaným snímkem.

Princezna Kate překonala rakovinu. V novém klipu odhalila, co jí pomohlo

Rakovina v posledních měsících pronásleduje členy britské královské rodiny. Král Karel III. s ní bojuje dodnes, zatímco princezna Kate ji pro tuto chvíli zdolala. Nyní se v rámci své role snaží o nejrůznější osvětu. V pondělí apelovala na spoluobčany, co se týká mentálního zdraví. 

včera

Starostové a nezávislí

Starostové odhalili program pro podzimní sněmovní volby

Starostové na sobotním republikovém sněmu představili program do podzimních sněmovních voleb. Tvrdí, že vychází z jejich zkušeností a každodenní práce na ministerstvech, v krajích i obcích a opírá se o zkušenosti z rozhovorů s lidmi. Hnutí dnes také potvrdilo lídry kandidátních listin, jejichž finální podoba bude známa nejpozději do konce června.

včera

Ilustrační fotografie.

Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích

Česko od neděle zruší zákaz obchodu zvířat vnímavých ke slintavce a kulhavce (SLAK) z Maďarska a Slovenska a zákaz dovozu sena, slámy a zelené píce, oznámila Státní veterinární správa (SVS). V platnosti zůstává upravený režim pro nákladní dopravu na slovenských hranicích a mimořádná veterinární opatření pro přepravce a chovatele hospodářských zvířat.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Česko - Kazachstán 8:1. Řádil Červenka, při stém startu na MS dal hattrick

I když se českému týmu, který ještě v dánském Herningu ani jednou neprohrál, daří a postupem času se jeho hra lepší, přesto počítá ztráty. Poté, co už byl realizační tým v čele s Radimem Rulíkem nucen rozloučit se s útočníkem Jáchymem Kondelíkem kvůli jeho zlomenině ruky, visí stále otazník nad aktuálním stavem obránce Tomáše Kundrátka, jenž nenastoupí ani proti Kazachstánu. Na ledě se o sobotním odpoledni neobjeví ani Jakub Lauko, který byl loktem do obličeje udeřen v zápase s Maďarskem. Nastoupil však brankář Karel Vejmelka, jenž se po pauze vrací do branky, a také pochopitelně kapitán Roman Červenka, pro kterého jde o jubilejní 100. start na MS. Jak si Češi povedou proti Kazachstánu, to sledujte třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Američané ztratili s Němci třígólové vedení, přesto vyhráli. Finové uspěli v klíčovém souboji

I druhá sobota v rámci mistrovství světa v hokeji nabízí celkem šest zápasů a tedy i dva už v poledne. Tentokrát se o rozjezd soboty postarali Američané s Němci v dánském Herningu a Finové s Lotyši ve švédském Stockholmu. Zatímco prvně zmíněný zápas měl jasného favorita, duel ve švédské metropoli sliboval vyrovnanější souboj, který byl tolik důležitý vzhledem k přiblížení se účasti ve čtvrtfinále. Ovšem i když byli Američané proti Němcům papíroví favorité a po první třetině vedli 3:0, během druhé třetiny o náskok přišli a lépe hrající Němci srovnali na 3:3. Nakonec však rozhodl okamžik, v němž gólman Grubauer šest minut chyběl na kluzišti, jelikož musel na krátké ošetření. Američané opět odskočili do vedení, které navýšili až na konečných 6:3. V duelu Finska s Lotyšskem došli Seveřané k vítězství 2:1.

včera

Vladimir Putin

Putin se vyžívá v ponižování státníků. Kteří světoví lídři jsou další na řadě?

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva ve středu přiletěl do Moskvy, aby osobně přesvědčil ruského vůdce Vladimira Putina k účasti na mírovém jednání s Volodymyrem Zelenským. Místo diplomatického průlomu však přišla pouhá ignorace. Žádné setkání, jen krátký telefonát z letiště. Kreml tím ponížil nejen Lulovu iniciativu, ale i samotnou soudržnost uskupení BRICS.

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

Pavel Novotný pozastavil členství v ODS. S okamžitou platností

Nepravomocně odsouzený starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný podle svého vyjádření pozastavuje členství ve vládní ODS. K odchodu ze strany ho předtím vyzval její předseda a premiér Petr Fiala. Novotný má zamířit na tři měsíce do vězení, protože porušil podmínku. 

včera

Ilustrační fotografie.

Švédové i Švýcaři bez Hischiera si poradili s outsidery svých skupin

Večerní páteční zápasy nenabídly pro hokejové fanoušky nečekané průběhy zápasů či výsledky. V obou skupinách totiž svou roli favoritů potvrdili bez jakýchkoli potíží Švédové i Švýcaři. Zatímco prvně jmenovaný tým si ve Stockholmu poradil se Slovinci 4:0 především zásluhou Lindholma, jenž zaznamenal hattrick, druhý jmenovaný celek se dostal do čela skupiny B v Herningu poté, co nad trápícím se Norskem, které stále čeká na první výhru v turnaji, vyhrál 3:0.

včera

Cizinec s podezřením na ebolu přišel do styku s dalšími lidmi. Hygienici je vypátrali

Hygienikům se podařilo dohledat všechny kontakty amerického občana, který je hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Bulovka s podezřením na možnou nákazu ebolou. Potvrdili to zástupci ministerstva zdravotnictví. Výsledky testů by měly být známé ještě dnes. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy