Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připravuje nástroj na financování rozvoje domácího cestovního ruchu. Podstatou jsou rekreační poukazy pro zaměstnance a živnostníky, které by se daly odečíst z daňového základu. Ministerstvo to dnes ČTK sdělilo ve své zprávě. Opatření by podle MMR mělo pomoci firmám působícím v cestovním ruchu zmírnit dopady omezení na jejich podnikání.
"V odvětví cestovního ruchu u nás pracují tisíce zaměstnanců, pro které nyní přichází krize. Proto již s našimi partnery pracujeme na konkrétní pomoci. Jakmile opadne nebezpečí šíření koronaviru, chceme projednat s ministerstvem financí možnost odpočtu poukazů z daní nebo vytvořit pomoc jako samostatný program MMR. Jsem přesvědčena, že tato forma podpory pomůže v počátcích krize v domácím cestovním ruchu," uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).
Šéf krizového štábu Roman Prymula v nedělním vystoupení v České televizi uvedl, že cestování do zahraničí může být omezené i v příštím roce či dvou. Opoziční politici toto vyjádření označili za šokující a nešťastné.
Podle předsedy Fóra cestovního ruchu Viliama Sivka v cestovním ruchu pracuje přes 240 tisíc lidí a každá pátá profese je na cestovním ruchu závislá. "Fórum cestovního ruchu je zastoupeno v krizovém štábu. Připravujeme konkrétní program, který by mohl pomoci k opětovnému rozjezdu cestovního ruchu v České republice," doplnil Sivek.
Už v pátek MMR uvedlo, že klienti cestovních kanceláří, kterým byl zrušen kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru zaplacený zájezd, mohou využít poukazy na náhradní zájezdy, které jim cestovní kanceláře nabízejí. Ty se uskuteční, až ochranná opatření skončí. Tím, že nechtějí zpět zaplacené peníze, mohou pomoci cestovním kancelářím současnou krizi přestát.
Tuzemským cestovním kancelářím tento krok v současné situaci pomůže, Asociace cestovních kanceláří ho velmi vítá, řekl za ACK Petr Kostka. CK mají podle něj v zálohách hoteliérům, leteckým společnostem a dalším partnerům zaplaceny téměř tři miliardy korun. Část peněz CK vybraly od klientů, aby je mohly použít dále, některé CK ovšem zálohy zaplatily z vlastních zdrojů. ACK sdružuje zhruba 250 cestovních kanceláří a agentur. Například jen Exim Tours zaplatila v zálohách podle jejího obchodního ředitele a tiskového mluvčího Petra Kostky přibližně miliardu korun.
Otázka náhrad pro cestovní kanceláře bude podle ministerstva řešena, až opadnou největší rizika. Podnikatelé už nyní mají možnost žádat o bezúročné půjčky od Českomoravské záruční a rozvojové banky. "Jedná se i s Evropskou komisí o využití evropských dotací a úvěrových možnostech od komerčních bank. Vláda také schválila liberační daňový balíček. Podnikatelům doporučujeme sledovat internetové stránky Ministerstva průmyslu a obchodu, kde budou průběžně uveřejňována jednotlivá opatření," dodává MMR.
Ministerstvo průmyslu a obchodu s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou a komerčními bankami připravuje pokračování programu na bezúročné půjčky. Podnikatelé budou moci požádat o úvěry pravděpodobně od 10.000 do 15 milionů korun. Vláda také schválila, že daňové přiznání bude možné odevzdat bez sankce do 1. července. Finanční správa nebude udělovat pokuty za pozdní odevzdání kontrolního hlášení.
Firmy a organizace podnikající v cestovním ruchu už před týdnem uvedly, že při delším trvání opatření kvůli novému koronaviru se obávají ztráty až desítek tisíc pracovních míst a více než 100 miliard korun.
Související
Babiš potvrdil, že úvahy o zrušení jednoho z ministerstev se nenaplní
Změny ve vládě: Pavel přijal Síkelovu demisi, zítra jmenuje nové ministry
Ministerstvo pro místní rozvoj , cestovní ruch , Ekonomika , Klára Dostálová , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
před 35 minutami
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
před 1 hodinou
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
před 2 hodinami
Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra
před 3 hodinami
Ukrajina je vojenskou velmocí. Evropa se musí rozhodnout, zda skončí v ruských rukou, varuje Estonsko
před 4 hodinami
Mír v Evropě není samozřejmostí. Dějiny na nás čekat nebudou, není čas ztrácet čas, cituje světový tisk Pavla
před 5 hodinami
Nervozita v Grónsku stoupá. Trumpův zmocněnec pronesl v závěru nezvané návštěvy nepříjemnou hrozbu
před 5 hodinami
Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu
před 6 hodinami
Američan s podezřením na ebolu už je v Česku, potvrdila nemocnice
před 8 hodinami
Počasí bude o víkendu letní. Teploty dosáhnou na hranici tropů
včera
Na Ukrajině našli ruský dron osazený hlavicí s ochuzeným uranem
včera
Světu zbývá půl roku, aby se vyhnul celosvětové potravinové krizi, varuje FAO
včera
Americká justice chystá kvůli incidentu v roce 96 žalobu proti Castrovi
Aktualizováno včera
MS v hokeji ONLINE: Česko - Itálie 3:1. Národní tým se trápil s dalším outsiderem
včera
Poslanci připravují Pavlovi návrhy na vyznamenané. Nechybí exprezident Zeman
včera
Tragická nehoda v Thajsku stála život Češku. Zemřel i talentovaný filmař
včera
Lebka svaté Zdislavy se příští týden vrátí do kostela, potvrdila policie
včera
Europarlament poslal Ficově vládě poslední varování. Slovensko může přijít o všechny peníze z fondů
včera
Policie hledá svědky jízdy autobusu, který se v Praze střetl s tramvají
včera
WHO: Ebola se v tichosti šířila měsíce. Vakcína bude nejdříve za půl roku
Světová zdravotnická organizace ve středu oznámila, že dávky nejslibnější potenciální vakcíny proti kmeni Bundibugyo, který v současnosti způsobuje epidemii eboly ve střední Africe, nebudou k dispozici dříve než za šest až devět měsíců. Generální ředitel organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus na tiskové konferenci uvedl, že počet podezřelých případů v Demokratické republice Kongo a v Ugandě stoupl na šest set, přičemž nákaza si dosud vyžádala sto třicet devět obětí a očekává se, že toto číslo dále poroste.
Zdroj: Libor Novák