Podíl kurzových sázek, které byly uzavřené na internetu, loni v Česku opět meziročně vzrostl. Částečně to bylo způsobeno několikaměsíčním uzavřením poboček kvůli opatřením proti koronaviru. Uvedli to zástupci sázkových společností, které ČTK oslovila.
Podle údajů Generálního finančního ředitelství podíl internetových kurzových sázek v roce 2019 meziročně stoupl o 1,4 procentního bodu na 92,3 procenta, data za loňský rok ještě nejsou k dispozici. Před 30 lety byla založena sázková společnost Tipsport, s kurzovým sázením v Česku začala v roce 1990 Fortuna.
"Za loňský rok bude zřejmě podíl on-line sázek o něco vyšší, protože kamenné pobočky byly, a dnes stále ještě jsou, kvůli pandemii uzavřené," uvedla mluvčí Chance Markéta Světlíková.
Internetové sázení je v Česku možné od roku 2009. Podle mluvčího Tipsportu Jiřího Hadravy změnilo celý byznys kurzového sázení. "Tak radikální obrat z tradičního pobočkového sázení na on-line na internetu tady málokdo předpokládal. Ale souvisí to s nástupem on-line technologií, on-line fungováním celé společnosti a rozvojem chytrých telefonů," doplnil Hadrava.
V roce 2009 dosáhl objem kurzových sázek v Česku 14,66 miliardy korun, podíl internetových byl 39,8 procenta. O rok později už to byla téměř polovina, v roce 2011 tři pětiny. V roce 2019 lidé v kurzových sázkách prosázeli 84,96 miliardy korun, proti roku 2009 téměř šestkrát více. Objem sázek uzavřených na pobočkách za deset let klesl zhruba o čtvrtinu na 6,54 miliardy korun. Hodnota on-line sázek vzrostla více než 13krát na 78,42 miliardy korun.
"Zatímco zahraniční firmy v Česku nabízely služby přes internet mnohem dříve, licencovaným kancelářím to umožnila až změna legislativy v roce 2009. Díky tomu bylo možné následovat moderní trendy a dorovnat se standardu západní Evropy. Rozšířila se nabídka, zákaznický servis se posunul na zcela jinou úroveň, například přítomnost živých přímých přenosů na webu v rámci live sázek je dnes vnímána jako standard," uvedl dále mluvčí Fortuny Petr Šrain. Právě live sázky, tedy sázky, které se dají uzavírat opakovaně během události (ať už během sportovního zápasu nebo například při sčítání volebních výsledků), tvoří stále větší část celkového objemu sázek.
V 90. letech byly podmínky pro sázkaře mnohem omezenější. "Neexistovalo moderní on-line zpravodajství, exotičtější soutěže se vyhodnocovaly na základě telefonátů do zahraničí, přičemž prostřednictvím telefonátu s operátorem bylo možné i sázet. Pro dnešní generaci je asi těžko představitelné, že veškerá nabídka se svého času dala vytisknout na pár stránek traktorového papíru, že základním komunikačním nástrojem mezi pobočkou a centrálou s bookmakery byl fax a hlavním informačním zdrojem byl teletext," uvedl Šrain.
Mluvčí Chance Světlíková připomněla, že v úplných začátcích každé ráno bookmakeři diktovali pracovníkům na pobočkách kurzy dokonce po telefonu, fax byl tehdy těžko představitelný luxus. "Proto na pobočce obvykle pracovali tři zaměstnanci. Jeden prakticky neustále telefonoval s bookmakery a vypisoval kurzy na papírové archy, později na skleněné tabule, další dva přijímali sázky. V úplných začátcích jsme přijímali sázky na tiketech o dvou polovinách, které sázející vyplnil ručně v obou částech stejně. My jsme dali doprostřed razítko, tiket uprostřed roztrhli. Jednu půlku měl sázející a druhou my, sdělila Světlíková.
Komplikací podle ní byly často zahraniční kluby a jejich názvy, které si ani sázkař ani obsluha neměli kde ověřit. "Například si klient stěžoval, že nemáme vypsaný zápas italského Janova, protože na kurzové tabuli byl vypsán Janov jako Genova," dodala Světlíková.
Související

Sázkové kanceláří hlásí rekord. Češi prosázeli ve volbách prezidenta přes půl miliardy

Několik zmínek o sporných úpravách loterijního zákona
Aktuálně se děje
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
včera

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
včera

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
včera

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
včera

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno včera

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
včera

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
včera

Toulová dostala Langmajera na vrchol
včera

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
včera

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters
včera

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
včera

Válka na Ukrajině: Čtyři mrtví v Dnipru. Rusko se vysmívá mírovým snahám, říká Zelenskyj
včera

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
včera

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
28. března 2025 22:08
Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.
Zdroj: Libor Novák