Česko je sedmým největším vývozcem zábavní pyrotechniky na světě s vyvezenými ohňostroji za 233 milionů korun. V Evropě je v tomto ohledu na prvním místě Nizozemsko (1,2 miliardy korun). V ČR je ale nejvíce firem, které bez dostatečných kontrol prodávají tu nejnebezpečnější pyrotechniku, plyne z analýzy projektu Evropa v datech. Nejpřísnější jsou regulace v Irsku, kde si lze koupit maximálně bouchací kuličky či pistolové kapsle.
Česko má mezi evropskými zeměmi nejvíce firem, které ve svých e-shopech volně prodávají ohňostroje z kategorie F4, tedy představující největší nebezpečí. Podle evropských pravidel je mohou odpalovat jen odborně způsobilí pyrotechnici.
"V ČR je takových firem 11. Ačkoliv to může působit jako zanedbatelné číslo, v EU nemá obdoby. Podle studie Evropské komise z dubna 2019 totiž jde o více než dvojnásobek počtu obdobných firem z Belgie, Litvy nebo Slovenska, které se dělí o druhé místo. V každé z těchto zemí byly objeveny čtyři takové firmy," uvedl Tomáš Odstrčil z projektu Evropa v datech.
Jedním z důvodů vysokého počtu firem nezákonně prodávajících zábavní pyrotechniku jsou i mírné tresty, které prodejcům hrozí. Například v Portugalsku mohou jít prodejci do vězení na 12 let. V Maďarsku a Bulharsku není doba strávená v nápravném zařízení nijak omezená, zatímco v ČR vězení prodejcům nehrozí. Mohou sice dostat pokutu až 200.000 eur (zhruba 5,1 milionu korun), což je ale proti lucemburskému milionu eur a neomezeným finančním trestům na Ukrajině, v Maďarsku, Finsku a Rumunsku zlomek.
Až do konce roku kontrolují inspektoři z České obchodní inspekce (ČOI) po celé zemi prodejce zábavní pyrotechniky. Soustředí se na ty, kteří už v minulosti porušili zákony, anebo kontrolují i na základě podání podnětu od spotřebitelů, řekl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.
Většina zábavní pyrotechniky ve světě se dováží z Číny, která se na jejím vývozu podílí z 84 procent. Hodnota čínského exportu dosahuje v přepočtu více než dvaceti miliard korun. Na druhém místě je Nizozemsko, jehož vývoz 1,2 miliardy představuje 5,1 procenta světového exportu ohňostrojů. Stupně vítězů uzavírá Německo s exportem 371 milionů korun, což je 1,6 procenta světového vývozu. ČR se loni vyvezenými ohňostroji za 232,5 milionu korun dostala na sedmé místo, což představuje jedno procento celosvětového exportu.
Evropská pravidla dělí ohňostroje do čtyř kategorií podle nebezpečí, které představují. Do první kategorie spadají například bouchací kuličky, ve druhé jsou petardy či římské svíce. K ohňostrojům s označením F3 se řadí dělobuchy a menší kulové pumy. Ohňostroje čtvrté kategorie jsou v EU povoleny pouze pyrotechnickým profesionálům. V ČR se za ohňostroj považuje pouze pyrotechnika obsahující deset a více kilogramů výbušniny. Odpalování pyrotechniky s menší hmotností není třeba oznamovat obecnímu úřadu a hasičskému sboru.
Nákup ohňostrojů první kategorie je v Česku povolen osobám starším 15 let, druhé od 18 let a třetí od 21 let. Všechny ohňostroje musí být označeny značkou Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva s uvedenou třídou nebezpečnosti. Musí mít i značku CE jako výrobky odpovídající evropským požadavkům.
Související

Fanouškům Baníku explodovala pyrotechnika. Policie hlásí několik zraněných

Nad ohňostroji se stahují mračna. Vláda výrazně zpřísnila prodej a používání pyrotechniky
pyrotechnika , Ohňostroje , Česká republika , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera

Cena ropy padá. Je levnější než před konfliktem mezi Íránem a Izraelem
včera

Evropa se zlobí, USA ustupují. Španělsko se stalo problémovým členem NATO
včera

Dvojí metr v jaderném světě: Íránu terčem útoku kvůli podezření z vývoje zbraní, zatímco izraelský arzenál zůstává nedotčen
včera

Trump zveřejnil údajnou SMS od šéfa NATO. USA si myslí, že Ukrajina nad Ruskem vyhraje
včera

Trump se ostře vymezil vůči Izraeli po krachujícím příměří s Íránem. Zavolal Netanjahuovi
včera

Počasí v Česku bude znovu tropické. Již zítra, upozornil ČHMÚ
včera

Konec byrokracie v EU? Státy se shodly na výrazných změnách, aktivisté jsou na nohou
včera

Takhle jsme Trumpa ještě neviděli, popisují novináři. Proč ho porušení příměří rozpálilo doběla?
včera

Trump zuří. Kvůli porušení příměří vulgárně vyjel na Írán i Izrael
včera

Nejdůležitější moment v historii NATO? Před summitem padají rázná slova
včera

Z Babiše se stala hlava zkorumpované hydry, kterou zapomněl zlikvidovat
včera

Proč byla íránská odveta za americké útoky tak slabá? Teherán nechce válku, ale musel reagovat
včera

Írán se na útoky připravil předem, k přerušení jaderného programu nedošlo
včera

Na summitu NATO bude úspěchem už jen to, že Trump zůstane v místnosti
včera

Politico: Zákon, který jde ve stopách Kremlu, má Slovensko za legitimní. Hájí se Evropským parlamentem
včera

"Je to lež." Írán odmítá obvinění z porušení příměří. Tvrdí, že rakety nevypálil
včera

Mimořádná zpráva Příměří padlo. Izrael vydal po íránském útoku pokyn k úderům v srdci Teheránu
včera

Trumpovo narychlo uvařené příměří nemá šanci vydržet. Írán získává prostor pro výrobu jaderné zbraně
včera

Jak Trump překrucuje realitu? Přisoudil si zásluhy za "12denní válku", Írán mezitím buduje jadernou zbraň jinde
včera
Rutte: Všechny státy NATO vidí rostoucí hrozbu ze strany Ruska
Generální tajemník NATO Mark Rutte v rozhovoru pro britský deník The Guardian prohlásil, že přesvědčit členské státy ke zvýšení obranných výdajů nebylo vůbec těžké. Podle něj si všechny členské země plně uvědomují rostoucí hrozbu ze strany Ruska, a proto se bez odporu zavázaly ke zvýšení výdajů na obranu až na 5 % HDP.
Zdroj: Libor Novák