Česko je sedmým největším vývozcem zábavní pyrotechniky na světě s vyvezenými ohňostroji za 233 milionů korun. V Evropě je v tomto ohledu na prvním místě Nizozemsko (1,2 miliardy korun). V ČR je ale nejvíce firem, které bez dostatečných kontrol prodávají tu nejnebezpečnější pyrotechniku, plyne z analýzy projektu Evropa v datech. Nejpřísnější jsou regulace v Irsku, kde si lze koupit maximálně bouchací kuličky či pistolové kapsle.
Česko má mezi evropskými zeměmi nejvíce firem, které ve svých e-shopech volně prodávají ohňostroje z kategorie F4, tedy představující největší nebezpečí. Podle evropských pravidel je mohou odpalovat jen odborně způsobilí pyrotechnici.
"V ČR je takových firem 11. Ačkoliv to může působit jako zanedbatelné číslo, v EU nemá obdoby. Podle studie Evropské komise z dubna 2019 totiž jde o více než dvojnásobek počtu obdobných firem z Belgie, Litvy nebo Slovenska, které se dělí o druhé místo. V každé z těchto zemí byly objeveny čtyři takové firmy," uvedl Tomáš Odstrčil z projektu Evropa v datech.
Jedním z důvodů vysokého počtu firem nezákonně prodávajících zábavní pyrotechniku jsou i mírné tresty, které prodejcům hrozí. Například v Portugalsku mohou jít prodejci do vězení na 12 let. V Maďarsku a Bulharsku není doba strávená v nápravném zařízení nijak omezená, zatímco v ČR vězení prodejcům nehrozí. Mohou sice dostat pokutu až 200.000 eur (zhruba 5,1 milionu korun), což je ale proti lucemburskému milionu eur a neomezeným finančním trestům na Ukrajině, v Maďarsku, Finsku a Rumunsku zlomek.
Až do konce roku kontrolují inspektoři z České obchodní inspekce (ČOI) po celé zemi prodejce zábavní pyrotechniky. Soustředí se na ty, kteří už v minulosti porušili zákony, anebo kontrolují i na základě podání podnětu od spotřebitelů, řekl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.
Většina zábavní pyrotechniky ve světě se dováží z Číny, která se na jejím vývozu podílí z 84 procent. Hodnota čínského exportu dosahuje v přepočtu více než dvaceti miliard korun. Na druhém místě je Nizozemsko, jehož vývoz 1,2 miliardy představuje 5,1 procenta světového exportu ohňostrojů. Stupně vítězů uzavírá Německo s exportem 371 milionů korun, což je 1,6 procenta světového vývozu. ČR se loni vyvezenými ohňostroji za 232,5 milionu korun dostala na sedmé místo, což představuje jedno procento celosvětového exportu.
Evropská pravidla dělí ohňostroje do čtyř kategorií podle nebezpečí, které představují. Do první kategorie spadají například bouchací kuličky, ve druhé jsou petardy či římské svíce. K ohňostrojům s označením F3 se řadí dělobuchy a menší kulové pumy. Ohňostroje čtvrté kategorie jsou v EU povoleny pouze pyrotechnickým profesionálům. V ČR se za ohňostroj považuje pouze pyrotechnika obsahující deset a více kilogramů výbušniny. Odpalování pyrotechniky s menší hmotností není třeba oznamovat obecnímu úřadu a hasičskému sboru.
Nákup ohňostrojů první kategorie je v Česku povolen osobám starším 15 let, druhé od 18 let a třetí od 21 let. Všechny ohňostroje musí být označeny značkou Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva s uvedenou třídou nebezpečnosti. Musí mít i značku CE jako výrobky odpovídající evropským požadavkům.
Související
Nad ohňostroji se stahují mračna. Vláda výrazně zpřísnila prodej a používání pyrotechniky
Výborný chce po posledním Silvestru zakročit. Volá po zpřísnění prodeje pyrotechniky
pyrotechnika , Ohňostroje , Česká republika , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 28 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák