Zahraniční obchod v únoru skončil deficitem 4,4 miliardy

Zahraniční obchod Česka se zbožím skončil v únoru schodkem 4,4 miliardy korun, což byl o 25,7 miliardy Kč horší výsledek než ve stejném měsíci před rokem. Hůře se dařilo hlavně vývozu motorových vozidel. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Vývoz zboží z Česka v únoru vzrostl meziročně o sedm procent na 329,7 miliardy korun. Hodnota dovozu stoupla o 16,5 procenta na 334,1 miliardy Kč. Meziměsíčně se export po sezonním očištění snížil o 2,6 procenta a import klesl proti lednu o 0,3 procenta.

Bilance zahraničního obchodu se zeměmi Evropské unie (EU) se v únoru meziročně zhoršila o 6,1 miliardy Kč. Deficit obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 19,3 miliardy korun.

"Zahraniční obchod v únoru skončil v deficitu 4,4 miliardy Kč. V minulých letech přitom platilo, že druhý kalendářní měsíc roku býval většinou ve znamení kladné obchodní bilance," uvedl vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička. Loni v únoru vykázal zahraniční obchod ČR přebytek 21,3 miliardy Kč a předloni 19,7 miliardy korun.

Letošní únorovou bilanci nepříznivě ovlivnilo především meziroční snížení přebytku obchodu s motorovými vozidly o 8,8 miliardy korun, způsobené poklesem vývozu o 8,5 miliardy Kč. "Meziročně horší údaje pozorujeme už osmý měsíc v řadě," upozornil Konvička.

V druhém kalendářním měsíci letošního roku se také dále prohloubil deficit s ropou a zemním plynem o 8,2 miliardy Kč a základními kovy o šest miliard korun. Naopak příznivý vliv měl zejména vyšší přebytek obchodu s elektřinou, plynem, párou a klimatizovaným vzduchem o 4,8 miliardy korun.

Analytici: Dopady dění na Ukrajině se v zahraničním obchodu plně teprve projeví

Výsledek zahraničního obchodu za únor byl horší, než analytici předpokládali. Teprve v březnu se přitom naplno projeví dopady dění na Ukrajině. Podniky se stále potýkají s nedostatkem dílů, navíc stále zdražují výrobní materiály. Tento problém bude pravděpodobně dále přetrvávat. Vyplývá to z vyjádření ekonomů, které dnes ČTK oslovila.

"Bilance byla v meziročním srovnání tažena vzhůru především vyšším exportem elektřiny a negativně se projevil zejména vyšší dovoz ropy a plynu, nižší vývoz automobilů a dílů a vyšší dovoz základních kovů," uvedl ekonom UniCredit Bank Jiří Pour.

Export si proti loňskému únoru polepšil o sedm procent. Analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht upozornil, že ve vývozech se nepříznivě projevil přebytek obchodu s motorovými vozidly, což poukazuje na slabší tempo výroby. Za letošní první dva měsíce roku bylo podle něj vyrobeno nejméně automobilů od roku 2010. Problémem jsou zejména chybějící díly.

Analytiky překvapil meziroční nárůst dovozu o 16 procent. "Dynamiku importů přifoukly vysoké ceny komodit na světových trzích. Obchod se zemním plynem a ropou tak navýšil deficit na 8,2 miliardy korun z lednových 7,2 miliard korun," řekl Vagenknecht.

Další špatnou zprávou pro zahraniční obchod je podle Tomáše Volfa ze společnosti Citfin výsledek podnikových objednávek v Německu, které je pro ČR nejsilnějším obchodním partnerem. "Za stejný měsíc, tedy za únor, totiž meziměsíčně klesly (objednávky) o 2,2 procenta a po třech měsících se vrátily do červených čísel," uvedl.

"ČNB nedávno opět použila silný nástroj své měnové politiky, když přímo intervenovala ve prospěch koruny. Silnou domácí měnu nyní potřebujeme, aby alespoň částečně zamezila nárůstu cen. Vše má však dvě strany a nutno dodat, že silná koruna znesnadňuje pozici exportérů, ale podporuje dovoz. Koruna se pohybuje v blízkosti 24,40 EURCZK, což je hranice, která je pro domácí inflaci i pro ČNB zřejmě akceptovatelná," uvedl ve stanovisku, které má server EuroZprávy.cz k dispozici.

"Už v datech za březen, tedy za první „válečný“ měsíc, uvidíme nejspíš výraznější změny v konstrukci zahraničního obchodu. Samotné saldo se možná až tak nezmění, ale mnohem zajímavější bude separátní vývoj a kondice vývozu a dovozu," dodal.

"Ačkoliv jsme v únoru zaznamenali meziroční nárůst exportu, je zřejmé, že české vývozce čekají nejisté časy. Únor byl posledním měsícem, ve kterém se ještě nepromítly dopady situace na Ukrajině. Jedním z už probíhajících dopadů války je nedostatek komponent a výrobních materiálů. Kvůli tomu se začínají české firmy potýkat s omezováním výroby. Uzavření ruského, ukrajinského a běloruského trhu je pro český export jako celek okrajové. Pro některé firmy ale tyto státy představovaly klíčové odbytiště," říká ve stanovisku zaslaném serveru EuroZprávy.cz Radomil Doležal, generální ředitel agentury Czech Trade.

Související

Donald Trump Původní zpráva

Trump uvalí cla na Evropu. Odbornice pro EZ odhalují dopady na obě strany

Americký prezident Donald Trump oznámil plán na zavedení 25% cel na zboží dovážené z Evropské unie. Jaké dopady by takový krok mohl mít na evropské trhy? Odbornice na ekonomii Šárka Shoup a Veronika Nálepová exkluzivně pro EuroZprávy.cz analyzovaly možnou podobu obchodních opatření Trumpovy administrativy a jejich důsledky.

Více souvisejících

zahraniční obchod dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Dominik Hašek

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se stal terčem výhrůžek ze strany bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten mu vzkázal, aby si „dával pozor při přecházení silnice“. Šlo o jasný vzkaz s náznakem fyzické likvidace. Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na incident nabídl Haškovi státní ochranu. Jak redakci EuroZprávy.cz potvrdilo ministerstvo vnitra, poskytnutí krátkodobé ochrany je standardní procedura a v minulosti byla použita například i v případě politika Tomia Okamury.

před 2 hodinami

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno před 12 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

Blackout v Evropě: Bez proudu je Španělsko i Portugalsko, vypukl chaos, doprava zkolabovala

V pondělí dopoledne zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny celé území Španělska a Portugalska, což způsobilo dopravní kolaps, zmatek na letištích, železničních stanicích a v městské dopravě, uvedl server CNN. Incident se dotkl také některých oblastí na jihozápadě Francie, kde však byla dodávka proudu obnovena během několika minut.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy