Zahraniční obchod v únoru skončil deficitem 4,4 miliardy

Zahraniční obchod Česka se zbožím skončil v únoru schodkem 4,4 miliardy korun, což byl o 25,7 miliardy Kč horší výsledek než ve stejném měsíci před rokem. Hůře se dařilo hlavně vývozu motorových vozidel. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Vývoz zboží z Česka v únoru vzrostl meziročně o sedm procent na 329,7 miliardy korun. Hodnota dovozu stoupla o 16,5 procenta na 334,1 miliardy Kč. Meziměsíčně se export po sezonním očištění snížil o 2,6 procenta a import klesl proti lednu o 0,3 procenta.

Bilance zahraničního obchodu se zeměmi Evropské unie (EU) se v únoru meziročně zhoršila o 6,1 miliardy Kč. Deficit obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 19,3 miliardy korun.

"Zahraniční obchod v únoru skončil v deficitu 4,4 miliardy Kč. V minulých letech přitom platilo, že druhý kalendářní měsíc roku býval většinou ve znamení kladné obchodní bilance," uvedl vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička. Loni v únoru vykázal zahraniční obchod ČR přebytek 21,3 miliardy Kč a předloni 19,7 miliardy korun.

Letošní únorovou bilanci nepříznivě ovlivnilo především meziroční snížení přebytku obchodu s motorovými vozidly o 8,8 miliardy korun, způsobené poklesem vývozu o 8,5 miliardy Kč. "Meziročně horší údaje pozorujeme už osmý měsíc v řadě," upozornil Konvička.

V druhém kalendářním měsíci letošního roku se také dále prohloubil deficit s ropou a zemním plynem o 8,2 miliardy Kč a základními kovy o šest miliard korun. Naopak příznivý vliv měl zejména vyšší přebytek obchodu s elektřinou, plynem, párou a klimatizovaným vzduchem o 4,8 miliardy korun.

Analytici: Dopady dění na Ukrajině se v zahraničním obchodu plně teprve projeví

Výsledek zahraničního obchodu za únor byl horší, než analytici předpokládali. Teprve v březnu se přitom naplno projeví dopady dění na Ukrajině. Podniky se stále potýkají s nedostatkem dílů, navíc stále zdražují výrobní materiály. Tento problém bude pravděpodobně dále přetrvávat. Vyplývá to z vyjádření ekonomů, které dnes ČTK oslovila.

"Bilance byla v meziročním srovnání tažena vzhůru především vyšším exportem elektřiny a negativně se projevil zejména vyšší dovoz ropy a plynu, nižší vývoz automobilů a dílů a vyšší dovoz základních kovů," uvedl ekonom UniCredit Bank Jiří Pour.

Export si proti loňskému únoru polepšil o sedm procent. Analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht upozornil, že ve vývozech se nepříznivě projevil přebytek obchodu s motorovými vozidly, což poukazuje na slabší tempo výroby. Za letošní první dva měsíce roku bylo podle něj vyrobeno nejméně automobilů od roku 2010. Problémem jsou zejména chybějící díly.

Analytiky překvapil meziroční nárůst dovozu o 16 procent. "Dynamiku importů přifoukly vysoké ceny komodit na světových trzích. Obchod se zemním plynem a ropou tak navýšil deficit na 8,2 miliardy korun z lednových 7,2 miliard korun," řekl Vagenknecht.

Další špatnou zprávou pro zahraniční obchod je podle Tomáše Volfa ze společnosti Citfin výsledek podnikových objednávek v Německu, které je pro ČR nejsilnějším obchodním partnerem. "Za stejný měsíc, tedy za únor, totiž meziměsíčně klesly (objednávky) o 2,2 procenta a po třech měsících se vrátily do červených čísel," uvedl.

"ČNB nedávno opět použila silný nástroj své měnové politiky, když přímo intervenovala ve prospěch koruny. Silnou domácí měnu nyní potřebujeme, aby alespoň částečně zamezila nárůstu cen. Vše má však dvě strany a nutno dodat, že silná koruna znesnadňuje pozici exportérů, ale podporuje dovoz. Koruna se pohybuje v blízkosti 24,40 EURCZK, což je hranice, která je pro domácí inflaci i pro ČNB zřejmě akceptovatelná," uvedl ve stanovisku, které má server EuroZprávy.cz k dispozici.

"Už v datech za březen, tedy za první „válečný“ měsíc, uvidíme nejspíš výraznější změny v konstrukci zahraničního obchodu. Samotné saldo se možná až tak nezmění, ale mnohem zajímavější bude separátní vývoj a kondice vývozu a dovozu," dodal.

"Ačkoliv jsme v únoru zaznamenali meziroční nárůst exportu, je zřejmé, že české vývozce čekají nejisté časy. Únor byl posledním měsícem, ve kterém se ještě nepromítly dopady situace na Ukrajině. Jedním z už probíhajících dopadů války je nedostatek komponent a výrobních materiálů. Kvůli tomu se začínají české firmy potýkat s omezováním výroby. Uzavření ruského, ukrajinského a běloruského trhu je pro český export jako celek okrajové. Pro některé firmy ale tyto státy představovaly klíčové odbytiště," říká ve stanovisku zaslaném serveru EuroZprávy.cz Radomil Doležal, generální ředitel agentury Czech Trade.

Související

Stavebnictví, ilustrační foto.

Stavebnictví dál klesá. Průmyslu pomohla auta, obchod je v přebytku

Stavební výroba v Česku v květnu pokračovala čtvrtý měsíc v poklesu, meziročně se snížila o 2,7 procenta. Naopak průmyslová výroba vzrostla o 1,4 procenta, táhla ji zejména produkce motorových vozidel. Zvýšení exportu aut společně se snížením schodku obchodu s ropou a plynem pomohlo bilanci zahraničního obchodu, která v květnu skončila v přebytku 11,8 miliardy korun, v kladných hodnotách je od počátku roku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Více souvisejících

zahraniční obchod dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy