Obří projekt Desertec končí. Firma přiznala porážku

Berlín - Projekt Desertec, který měl objemy energie ze solárních elektráren v severní Africe vyvážet do Evropy, dnes definitivně přiznal porážku. Z konsorcia Desertec Industrial Initiative odešla většina členů a namísto výroby a vývozu elektřiny se zbytek skupiny omezí na konzultační služby.

Desertec byl s velkou slávou založen před pěti lety s plánem vybudovat na severu Afriky a Blízkém východě solární a větrné elektrárny o instalovaném výkonu 100 gigawattů a dodávat do Evropy do roku 2050 asi 15 procent její spotřeby elektřiny. Projekt byl odrazem předkrizových ambicí Evropy v rozvoji obnovitelných zdrojů, již brzy jej však experti i řada účastníků začala hodnotit jako příliš drahý, rizikový a velikášský.

Desertec dnes uvedl, že po pondělní schůzce konsorcia v Římě se rozhodli zůstat už jen tři členové z původních 19: saúdskoarabská společnost ACWA Power, německý energetický koncern RWE a čínský státní provozovatel přenosové soustavy SGCC. Projekt bude pokračovat v "upraveném formátu" a bude nabízet služby v oblasti Blízkého východu a severní Afriky, uvedla skupina.

"Náklady byly příliš vysoké a některé firmy sdělily, že se o Blízký východ a severní Afriku až tak nezajímají," vysvětloval novinářům výkonný šéf Desertec Paul van Son.

Související

Solární energie

Ministři skupiny G7 se dohodli na urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů

Ministři životního prostředí a energetiky ze skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 se na dvoudenním zasedání v Japonsku dohodli na urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů energie a vyzvali ke snížení spotřeby zemního plynu. Nestanovili ale termín pro postupné ukončení produkce elektřiny z uhlí. Potvrdili také závazek skupiny dosáhnout do roku 2035 plně nebo převážně dekarbonizované energetiky. Vyplývá to ze zveřejněného komuniké.

Více souvisejících

solární energie

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy