Rusko na dně, rating prudce padá. Přizná kleptokrat Putin porážku?

Moskva - Agentura Fitch Ratings snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o jeden stupeň na BBB-. Moskva je tak pouze jediný krok od propadu do spekulativního pásma. Jak zareaguje prezident Vladimir Putin?

Jako důvod Fitch uvedla pokles cen ropy a hodnoty rublu, které výrazně zhoršují hospodářský výhled země. Konkurenční agentury Standard & Poor's a Moody's Investors Service rating Ruska zhoršily už loni. S&P hodnotí Rusko známkou BBB-, tedy stejně jako Fitch. U Moody's má Rusko o jeden stupeň lepší známku, a to Baa2. U obou agentur je výhled ratingu negativní.

Ruská ekonomika v listopadu klesla o 0,5 procenta, a zaznamenala tak první pokles od října 2009, kdy ji srážela globální finanční krize. Ministr financí Anton Siluanov koncem loňského roku varoval, že ekonomika by letos mohla klesnout o čtyři procenta. Země by tak zažila první recesi od roku 2009. Za loňský rok vláda očekává zpomalení ekonomického růstu na 0,5 procenta z předloňských 1,3 procenta.

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si peníze za velmi nízký úrok.

Pokud by rating Ruska spadl do spekulativního pásma, nemohli by do jeho dluhopisů investovat velcí institucionální investoři, jako jsou například penzijní fondy.

Putin by měl změnit priority

Schopnost Ruska překonat současnou strázeň závisí na Vladimiru Putinovi. Mohl by stáhnout své jednotky z východní Ukrajiny, čímž by přiměl USA a EU ke zrušení hospodářských sankcí proti Rusku. To by však znamenalo přiznat porážku.

Zdá se, že Putinův přístup k vedení státu je bytostně neslučitelný s jakýmkoliv řešením současných ekonomických potíží Ruska. Přesné a aktuální statistické údaje o stavu ruské ekonomiky, které jsou potřebné k volbě efektivních opatření proti krizi, jsou sice na internetu kdykoliv veřejně dostupné, avšak Putin tvrdí, že internet nepoužívá.

Putin místo toho dostává každodenní aktualizované informace o kremelské politice, domácích událostech a zahraničních vztazích od tří svých klíčových zpravodajských služeb. Jeho počínání nasvědčuje tomu, že ekonomická data pokládá za mnohem méně důležitá než bezpečnostní informace, což je možná u kleptokrata přirozený instinkt.

Od Putinova návratu do prezidentského úřadu v roce 2012 je premiér Dmitrij Medveděv v podstatě bezvýznamný. Přitom za ekonomiku země je v Rusku odpovědný právě šéf vlády. Putin, který není ekonomickým expertem, všechna významná rozhodnutí o hospodářské politice dělá sám. V důsledku toho je ruská hospodářská politika rozdrobená a nefunkční.

"Chce-li Putin zachránit ruskou ekonomiku před katastrofou, musí změnit priority. Za prvé musí uložit k ledu některé velké dlouhodobé infrastrukturální projekty, které v posledních dvou letech energicky propaguje. Prosincové rozhodnutí ukončit projekt plynovodu South Stream je sice krok správným směrem, ale zdaleka není dostatečný. Stejně tak by měl Putin přijmout rozumné doporučení ministra financí Antona Siluanova a snížit letošní veřejné výdaje včetně výdajů na sociální programy a armádu o 10%. Ze zkušenosti však víme, že to Putin pravděpodobně neudělá," říká Anders Aslund, vysoce postavený člen Petersonova institutu mezinárodní ekonomie se sídlem ve Washingtonu. Jeho komentář v plném znění přináší server Patria.cz.

Související

Více souvisejících

ratingy od agentur Vladimír Putin měnová krize v Rusku

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy