Ruská "putinomika" má nejhorší za sebou? Kreml jásá, experti to vidí jinak

Moskva - Podle ruského ministra financí Antona Siluanova se objevily známky toho, že ruské hospodářství vstoupilo do období stabilizace. V lednu se přitom hrubý domácí produkt Ruska meziročně snížil o 1,5 procenta a ruské podniky si stěžují na centrální banku. A jak to vidí čeští experti?

"Konec loňského a začátek letošního roku byly mimořádně obtížným obdobím," řekl Siluanov. "Nyní vidíme, že to nejhorší skončilo, a naopak registrujeme určité známky stabilizace," dodal.

Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev dnes prohlásil, že ruská inflace již dosáhla svého vrcholu. Spotřebitelské ceny v Rusku v únoru podle tamního statistického úřadu meziročně stouply o 16,7 procenta po lednovém nárůstu o 15 procent.

Inflaci tlačí vzhůru zejména prudké oslabení ruského rublu. K růstu cen přispívá rovněž zákaz dovozu řady potravin ze západních zemí, což je ruská odveta za západní sankce vůči Moskvě kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Ruská centrální banka v prosinci zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 6,5 procentního bodu na 17 procent, aby zastavila propad rublu a zmírnila růst cen. Letos již ale tuto sazbu snížila na 14 procent, aby omezila negativní dopady vysokých nákladů na půjčky na ekonomiku.

Ruské podniky si však podle agentury Reuters stěžují, že úroky jsou stále příliš vysoké. Také Putin uvedl, že úroková sazba zůstává na vysoké úrovni, tu však podle prezidenta současné podmínky vyžadují.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v lednu předpověděl, že hrubý domácí produkt Ruska v letošním roce klesne o tři procenta po loňském nárůstu o 0,6 procenta.

"Očekávám v tomto roce v Rusku relativně hlubokou recesi (minus čtyři procenta), způsobenou kombinací sankcí Západu a padajících cen ropy. Především na začátku roku může pokračovat tlak na ruský rubl – propad cen ropy bude vrcholit a jsou na programu nejvyšší splátky zahraničního dluhu. Nedá se proto vyloučit zavedení kapitálových kontrol. Přesah do střední Evropy nicméně nebude vysoký," uvedl pro server Peníze.cz Jan Bureš, hlavní analytik Ery.

Europoslanec Jan Zahradil (ODS) říká: "Je jasné, že v Rusku se uzavírá celá jedna epocha, kterou asi nejlépe vystihuje termín putinomika. Jde o ekonomiku postavenou na exportu surovin, levných penězích ze zahraničí a oligarchických skupinách. Tato putinomika se nyní rozpadá, Rusko je už nyní těsně nad hranicí státního bankrotu a na obzoru je pouze zhoršení situace. OPEC se rozhodně nechystá omezit těžbu, takže cena za barel může ještě klesat, a transformace ruské ekonomiky v modernější, pružnější a otevřenější systém není otázkou jednoho roku ani tehdy, pokud by k tak zásadním změnám existovala politická vůle".

"Rusy tedy v příštím roce čeká bolestný propad životní úrovně. Je otázka, jak na to zareagují a jak se zachová prezident Putin. Zda se odhodlá k reformám, nebo bude naopak dále eskalovat současnou politiku destabilizace okolních států," dodal Zahradil.

Vladimír Dlouhý, šéf Hospodářské komory ČR si myslí, že ekonomická situace Rusku není vskutku dobrá a příčiny jsou tři. "První je špatná hospodářská politika ruské vlády v minulém desetiletí, která nepřinesla strukturální změny v ekonomice, snižující její závislost na vývozu ropy a plynu. Druhou je prudký pokles cen ropy a očekávání, že cena klesne ještě pod 50 dolarů za barel. A konečně třetí příčinou jsou hospodářské sankce proti Rusku, které však mají nejmenší vliv. Ruská ekonomika by se ocitla v krizi i bez politického konfliktu a bez sankcí, ty maximálně mohly některé problémy nastartovat a urychlit. V tomto roce nemůžeme očekávat nic jiného než hospodářské problémy Ruska a recesi," uvedl Dlouhý a dodal:

"Není v zájmu Západu, aby se ruská hospodářská situace zhoršovala. Sankce mají negativní hospodářský efekt a dosud nevedly (a ani nemyslím, že v blízké době povedou) k žádoucímu politickému cíli. Proto bychom měli hledat všechny cesty, jak ekonomickou situaci Ruska nezhoršovat a současně neustupovat z našich politických pozic."

Související

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

Více souvisejících

Rusko měnová krize v Rusku Ekonomika

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

Užitečný idiot, ruská onuce. Morawiecki to schytal za slova pro maďarský týdeník

Bývalý polský premiér Mateusz Morawiecki označil Brusel v rozhovoru pro maďarský týdeník Mandiner za hrozbu pro evropskou demokracii. EU podle něj zadržením fondů ovlivnila výsledek polských parlamentních voleb. Představitelé současné polské vlády jej za tyto výroky ostře zkritizovali. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy