Moskva - Podle ruského ministra financí Antona Siluanova se objevily známky toho, že ruské hospodářství vstoupilo do období stabilizace. V lednu se přitom hrubý domácí produkt Ruska meziročně snížil o 1,5 procenta a ruské podniky si stěžují na centrální banku. A jak to vidí čeští experti?
"Konec loňského a začátek letošního roku byly mimořádně obtížným obdobím," řekl Siluanov. "Nyní vidíme, že to nejhorší skončilo, a naopak registrujeme určité známky stabilizace," dodal.
Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev dnes prohlásil, že ruská inflace již dosáhla svého vrcholu. Spotřebitelské ceny v Rusku v únoru podle tamního statistického úřadu meziročně stouply o 16,7 procenta po lednovém nárůstu o 15 procent.
Inflaci tlačí vzhůru zejména prudké oslabení ruského rublu. K růstu cen přispívá rovněž zákaz dovozu řady potravin ze západních zemí, což je ruská odveta za západní sankce vůči Moskvě kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.
Ruská centrální banka v prosinci zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 6,5 procentního bodu na 17 procent, aby zastavila propad rublu a zmírnila růst cen. Letos již ale tuto sazbu snížila na 14 procent, aby omezila negativní dopady vysokých nákladů na půjčky na ekonomiku.
Ruské podniky si však podle agentury Reuters stěžují, že úroky jsou stále příliš vysoké. Také Putin uvedl, že úroková sazba zůstává na vysoké úrovni, tu však podle prezidenta současné podmínky vyžadují.
Mezinárodní měnový fond (MMF) v lednu předpověděl, že hrubý domácí produkt Ruska v letošním roce klesne o tři procenta po loňském nárůstu o 0,6 procenta.
"Očekávám v tomto roce v Rusku relativně hlubokou recesi (minus čtyři procenta), způsobenou kombinací sankcí Západu a padajících cen ropy. Především na začátku roku může pokračovat tlak na ruský rubl – propad cen ropy bude vrcholit a jsou na programu nejvyšší splátky zahraničního dluhu. Nedá se proto vyloučit zavedení kapitálových kontrol. Přesah do střední Evropy nicméně nebude vysoký," uvedl pro server Peníze.cz Jan Bureš, hlavní analytik Ery.
Europoslanec Jan Zahradil (ODS) říká: "Je jasné, že v Rusku se uzavírá celá jedna epocha, kterou asi nejlépe vystihuje termín putinomika. Jde o ekonomiku postavenou na exportu surovin, levných penězích ze zahraničí a oligarchických skupinách. Tato putinomika se nyní rozpadá, Rusko je už nyní těsně nad hranicí státního bankrotu a na obzoru je pouze zhoršení situace. OPEC se rozhodně nechystá omezit těžbu, takže cena za barel může ještě klesat, a transformace ruské ekonomiky v modernější, pružnější a otevřenější systém není otázkou jednoho roku ani tehdy, pokud by k tak zásadním změnám existovala politická vůle".
"Rusy tedy v příštím roce čeká bolestný propad životní úrovně. Je otázka, jak na to zareagují a jak se zachová prezident Putin. Zda se odhodlá k reformám, nebo bude naopak dále eskalovat současnou politiku destabilizace okolních států," dodal Zahradil.
Vladimír Dlouhý, šéf Hospodářské komory ČR si myslí, že ekonomická situace Rusku není vskutku dobrá a příčiny jsou tři. "První je špatná hospodářská politika ruské vlády v minulém desetiletí, která nepřinesla strukturální změny v ekonomice, snižující její závislost na vývozu ropy a plynu. Druhou je prudký pokles cen ropy a očekávání, že cena klesne ještě pod 50 dolarů za barel. A konečně třetí příčinou jsou hospodářské sankce proti Rusku, které však mají nejmenší vliv. Ruská ekonomika by se ocitla v krizi i bez politického konfliktu a bez sankcí, ty maximálně mohly některé problémy nastartovat a urychlit. V tomto roce nemůžeme očekávat nic jiného než hospodářské problémy Ruska a recesi," uvedl Dlouhý a dodal:
"Není v zájmu Západu, aby se ruská hospodářská situace zhoršovala. Sankce mají negativní hospodářský efekt a dosud nevedly (a ani nemyslím, že v blízké době povedou) k žádoucímu politickému cíli. Proto bychom měli hledat všechny cesty, jak ekonomickou situaci Ruska nezhoršovat a současně neustupovat z našich politických pozic."
Související
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
Rusko , měnová krize v Rusku , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 1 hodinou
Trump se sejde s Putinem
před 2 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 3 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 3 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
včera
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
včera
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
včera
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
včera
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy.
Zdroj: Libor Novák