Rusko se potápí? Světová banka vydala novou prognózu

Moskva - Podle Světové banky (SB) hrozí Rusku dlouhodobá ekonomická recese, a to ze dvou důvodů. Levná ropa není pouze krátkodobý jev a také vliv sankcí bude přetrvávat několik let.

SB nyní odhaduje, že hrubý domácí produkt Ruska v tomto roce klesne o 3,8 procenta. V příštím roce se sníží o další 0,3 procenta. Předpokládá to v pesimističtějším scénáři. Ten počítá s tím, že ceny ropy v příštích dvou letech stoupnou jen minimálně; letos se ustálí průměrně na 53 dolarech za barel a v příštím roce budou o čtyři dolary na barel dražší. Tato prognóza je podstatně horší než prosincový odhad SB, který pro tento rok předpokládal pokles ruské ekonomiky o 0,7 procenta.

SB dnes ale zveřejnila i optimističtější výhled. Ten se opírá o postupné zotavení cen ropy na průměrnou cenu 65,5 dolaru za barel v letošním a 68,7 dolaru za barel v příštím roce. Ruská ekonomika by v takovém případě letos klesla o 2,9 procenta. V příštím by stoupla o 0,1 procenta.

Podle hlavní ekonomky SB pro Rusko Birgit Hanslové je velkým úkolem ruské politiky přizpůsobit se "nové realitě cen ropy" a "podmínkám sankcí". Nejnovější zpráva SB předpokládá, že restrikce zůstanou v platnosti ještě v příštím roce. Jejich dlouhodobě škodlivý vliv by ale mohl být patrný i poté, až budou zrušeny. Ruská centrální banka odhaduje tempo letošního hospodářského poklesu na 3,5 až čtyři procenta. Oživení lze čekat v roce 2017.

Podnikatel a investor Jaroslav Šura serveru Penize.cz řekl: "Rusko čeká velmi nelehký krok, sankce a hlavně cena ropy si vyžádají svoji daň. Jak velkou, to bude záležet na tom, na jaké cenové hladině se ropa ustálí. O to více mohou být nepříjemné sankce. Ty ale ničeho nedosáhnou, spíš naopak, politika Ruska se může radikalizovat. Sankce jako obvykle odnesou prostí občané, režim se neoslabí a ještě se zesílí pocit o nepřátelském Západu. Při včasném dialogu mohla Ukrajina přijít jen o Krym. Agrese Ruska není příjemná, ale není příčinou, spíše následkem ukrajinského dění. Tlačit Rusy do kouta, případně se pokušet je vyhladovět nemusí být dobrý nápad. Američané je za humny nemají. Navíc sankce poškodí už tak anemický hospodářský růst předlužené Evropské unie. Ať vyhraje na Ukrajině kdokoli, bude to Pyrrhovo vítězství, které přijde na spoustu peněz."

"Rusy čeká bolestný propad životní úrovně. Je otázka, jak na to zareagují a jak se zachová prezident Putin. Zda se odhodlá k reformám, nebo bude naopak dále eskalovat současnou politiku destabilizace okolních států. Druhá cesta by byla v důsledku nesmírně nákladná a dlouhodobě neudržitelná a je úkolem Západu, aby se to snažil Rusům vysvětlit. Na druhou stranu by se měl Západ varovat toho, aby Rusko upadlo do chaosu. Není to v našem zájmu ani ekonomicky, ani strategicky. Destabilizovaná obrovská země se silnou a modernizovanou armádou a imperiálními ambicemi na hranicích Evropské unie a NATO není nic, z čeho bychom se měli radovat. Každopádně je jasné, že bez narovnání vztahů se Západem se bude Rusko jen dále propadat," uvedl Jan Zahradil, europoslanec ODS.

Související

Vladimir Putin

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.
Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin

Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl. 

Více souvisejících

Rusko protiruské sankce Ekonomika

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti

Česko letos přišlo o několik výrazných osobností, které je dobré si v závěru roku připomenout. O tvář přišel karlovarský filmový festival, s někdejším nejvyšším představitelem se musela rozloučit tuzemská církev. Odešel také držitel prestižní filmové ceny Oscar. 

včera

včera

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha

Zimní počasí působí během silvestrovské středy komplikace v dopravě. Potíže jsou hlášeny například ze středních Čech či Krkonoš. Meteorologové dnes aktualizovali varování před novým sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky či závějemi. 

včera

včera

Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění

Rok 2025 převrátil českou politiku vzhůru nohama. Říjnové volby vrátily k moci Andreje Babiše a spolu s ním vznikla křehká koalice ANO, SPD a Motoristů, v níž reálný vliv drží Filip Turek. Vznik vlády provázejí spory s prezidentem Petrem Pavlem i vážné pochyby o kompetenci a etice aktérů. Dosavadní pětikoalice mezitím zaplatila za vlastní komunikační chaos a aféry. Rok 2026 proto spíš, než stabilitu slibuje turbulence a vleklé vnitřní konflikty.

včera

Vladimir Putin

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Silvestrovské oslavy, ilustrační fotografie.

Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví

Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.

včera

včera

včera

30. prosince 2025 21:53

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

30. prosince 2025 20:38

30. prosince 2025 19:21

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy