Londýn/Brusel/Praha - Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev se v zásadě dohodla na koupi svého menšího rivala SABMiller, majitele Plzeňského Prazdroje. O dosažení rámcové dohody, která je předpokladem budoucí oficiální nabídky, dnes informovaly firmy. Anheuser-Busch InBev o dohodu s SABMiller usiloval téměř měsíc, jeho předchozí nabídky ale narazily na odpor. Podle agentury Bloomberg jej koupí za zhruba 68 miliard liber (2,5 bilionu Kč). Obří transakce neovlivní český pivovarnický trh, známé značky českého piva ani jeho kvalitu.
Firmy ve společném prohlášení uvedly, že jejich rady dospěly k "rámcové dohodě o klíčových podmínkách možné doporučené nabídky". AB InBev podle těchto podmínek zaplatí za většinu akcií svého konkurenta 44 liber za akcii v hotovosti. Je to zhruba 50 procent nad závěrečnou cenou akcií SABMiller ze 14. září, den před zprávou o zájmu AB InBev o druhého největšího výrobce piva.
Poprvé nabídl AB InBev za jednu akcii SABMilleru 38 liber. Nabídku minulý týden zvýšil na 42,15 GBP v hotovosti. Podle pondělních zpráv za něj naposledy nabízel 43,50 GBP. I přesto svou nabídku ještě zvýšil. Oba největší akcionáři SABMilleru, výrobce cigaret Altria a společnost BevCo, by za svůj podíl dosahující úhrnem 41 procent získaly akcie a peníze v hotovosti. Skupina Altria, která sama drží zhruba 27procentní podíl v SABMiller, dnes vyjádřila potěšení, že pivovar je ochoten novou nabídku většího konkurenta přijmout.
Podle britských pravidel o akvizicích má AB InBev čas na předložení oficiální nabídky do středy 17:00 londýnského času. SABMiller ale požádal o prodloužení této lhůty o dva týdny, tedy do 28. října 17:00 londýnského času (18:00 SELČ). Strany prý chtějí mít čas na další jednání o možné nabídce. AB Inbev do té doby ale může rovněž oznámit, že oficiální nabídku na koupi SABMiller nepředloží, stojí ve společném prohlášení.
Trhy ale mají za to, že dohoda je nyní velmi pravděpodobná. Akcie SABMiller na londýnské burze krátce po poledni posílily o zhruba devět procent na 39,5 GBP. Akcie AB InBev na bruselské burze připisovaly zhruba dvě procenta.
Nová společnost by měla být ustavena v Belgii. AB InBev podle dnešního prohlášení souhlasil, že zaplatí poplatek tři miliardy liber, pokud fúze nezíská souhlas regulátorů a akcionářů. Vzhledem k rozsahu zamýšleného obchodu se výhrady regulátorů podle agentury AP asi dají čekat, a to především ve Spojených státech a v Číně. Regulátoři by kvůli možným obavám o narušení hospodářské soutěže mohli obě firmy přimět k tomu, aby prodaly některé značky jako jsou třeba Miller nebo Budweiser. O značku Budweiser a její obměny vede AB InBev řadu dlouhodobých právních sporů s českobudějovickým Budvarem.
Skupina AB InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal za 52 miliard dolarů amerického konkurenta Anheuser-Busch. Ve svém portfoliu má asi 200 značek z celého světa, loni koupila budějovický pivovar Samson. Akvizice SABMilleru by jí podle AP mohla pomoci posílit svou přítomnost v Africe a v Austrálii, kde není tak dominantním hráčem, jako tomu je nyní v Evropě, v severní Africe a v Asii.
SABMiller, který se z jihoafrického výrobce piva stal světovou pivovarskou dvojkou, expandoval od 90. let prostřednictvím řady akvizic. Začal převzetím Plzeňského Prazdroje a dalších pivovarů ve střední a východní Evropě.
Psali jsme: Zdraží pivo? Chmele bude letos o třetinu méně"Z pohledu světového pivovarnictví je jakákoli země mikroregionem a Česká republika se svou výrobou piva také," uvedl ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Vladimír Balach.
Podobný názor má Budějovický Budvar, který vede s firmou Anheuser-Busch řadu známkoprávních sporů po celém světě. "V této historické megafúzi je český pivní trh jen zrnkem písku, neboť transakce probíhá v měřítku celých kontinentů. Nejvíce se dotkne Asie a Afriky. Obří rozměry fúze představují jednak rébus finanční, jednak i rébus pro kartelové právo a antimonopolní úřady na celém světě," řekl mluvčí Budvaru Petr Samec. Anheuser-Busch vyrábí například piva Budweiser, Stella Artois či Corona.
Podle Balacha se bude v podstatě opakovat situace, kdy Plzeňský Prazdroj vlastnila nadnárodní korporace SABMiller. "Může to mít vliv samozřejmě na management, určitě provedou nějaké reorganizace. Ale do výroby určitě sahat nebudou," řekl. Český zákazník je podle něj náročný a jakákoli změna by způsobila, že by dal přednost jiné značce.
Předseda Sdružení přátel piva Tomáš Erlich si nemyslí, že by se v krátké době nějaký pivovar zavíral. "Kozel ale může být lehce v ohrožení, případně i Radegast," řekl předseda. Podle něj by teoreticky mohla nová pozice pomoci i k silnějším útokům na Budějovický Budvar.
"SAB Miller byla dvojka na trhu a vzhledem k tomu, že se příliš nepřekrývali regionálním zaměřením, je tato akvizice velmi výhodná pro oba. Její objem je rekordní. Je to čtvrtá největší akvizice v historii," upozornil makléř společnosti Conseq Investment Management Tomáš Kálal. Zároveň dodal, že vzhledem k slábnoucím prodejům SAB Milleru v Asii a Latinské Americe je možné, že první vývoj po akvizici nemusí být rostoucí.
"Dlouhodobě, při předpokladu jejího schválení antimonopolním úřadem, bude InBev realizovat velké úspory z rozsahu a například pro české značky to může být velmi pozitivní změna. České pivo se totiž může dostat k mnohem více spotřebitelům prostřednictvím existující distribuční sítě vybudované Anheuser Buschem," dodal.
10. listopadu 2024 21:11
Krize evropského automobilového průmyslu. V Německu se budou zavírat továrny
Související
Pivovaru AB InBev klesl zisk, potíže s koronavirem ho dál sníží
Hackeři útočí i na pivo. Největší světový pivovar zakládá divizi pro kyberbezpečnost
Anheuser-Busch InBev , pivovary , Belgie
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 58 minutami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák