Moskva - Gazprom hodlá letos zvýšit těžbu zemního plynu zhruba o osm procent na 452 miliard krychlových metrů. Loni ruský energetický gigant vytěžil 418,5 miliardy metrů krychlových plynu.
V letošním prvním čtvrtletí Gazprom zvýšil dodávky zemního plynu do Evropské unie a Turecka o 28,6 procenta na 44,4 miliardy krychlových metrů, řekl dnes náměstek ředitele podniku Vitalij Markelov.
Loni Gazprom díky zvýšení prodeje plynu do Evropy a slabšímu kurzu domácí měny téměř zpětinásobil čistý zisk na 787 miliard rublů (zhruba 286 miliard Kč).
Firma dnes oznámila, že hodlá za loňský rok vyplatit dividendu 7,89 rublu na akcii. To je proti předchozí divideně 7,2 rublu nárůst o 9,5 procenta. Oznámená dividenda je nižší, než čekali analytici, což zřejmě posílí napětí v ruském státním rozpočtu.
Gazprom nyní ve snaze omezit závislost na evropském trhu pracuje na výstavbě plynovodu do Číny, což vyžaduje rozsáhlé investice. Markelov dnes nicméně uvedl, že firma v letošním roce v důsledku optimalizace nákladů postaví menší část plynovodu, než původně plánovala.
Podle Markelova letos firma plynovod prodlouží o dalších 400 kilometrů z dosavadních 115 kilometrů. Gazpromn přitom původně plánoval, že v letošním roce postaví zhruba 800 kilometrů potrubí.
24. října 2025 17:24
Jak si vede Evropa? Dolů ji táhne jediný stát, překvapivě jeden z těch největších
Související
Podněstří v krizi: Gazprom a Kreml si protiřečí. Hrozí přímá ruská intervence
Gazprom skončil ve ztrátě 160 miliard korun. Poprvé od roku 1999
Gazprom , Zemní plyn , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
před 53 minutami
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
před 1 hodinou
Írán se na poslední chvíli snaží zachránit zbytky jaderného programu
před 2 hodinami
Svět si připomíná důležitý milník. Je to 130 let, co byla objevena radioaktivita
před 2 hodinami
Začalo meteorologické jaro. Předpověď slibuje stabilní počasí po celý týden
před 3 hodinami
Po íránské párty Trumpa s Netanjahuem může přijít zničující kocovina
před 4 hodinami
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
před 5 hodinami
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
před 6 hodinami
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
před 6 hodinami
Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?
před 7 hodinami
Kuvajt sestřelil tři americké stíhačky F-15
před 8 hodinami
Írán ochutnal vlastní medicínu. Američané jim okopírovali Šáhidy, teď s nimi vybombardovali Teherán
před 8 hodinami
Trhy panikaří. Írán zastavil dopravu Hormuzským průlivem, ceny ropy prudce rostou
před 9 hodinami
Izraelská armáda zvažuje pozemní invazi do Libanonu
před 10 hodinami
Útok Hizballáhu na Izrael považuje Libanon za „pokus o sebevraždu“ celé země
před 11 hodinami
Izrael zahájil nálety v Libanonu. Kypr terčem útoku Íránu, v Kuvajtu se zřítily americké stíhačky
před 11 hodinami
Zasedla Bezpečnostní rada státu. Pro Čechy poletí do Ománu čtyři letadla
před 13 hodinami
Počasí: Jarní teploty budou pokračovat i příští víkend
včera
Izraelská armáda povolala do služby 100 000 rezervistů. V dalších zvýší intenzitu útoků na Írán
včera
Při nové vlně útoků bylo zasaženo ústředí íránské státní televize. Internet v zemi prakticky nefunguje
Íránská státní televize oznámila, že části jejího ústředí zasáhla nová vlna útoků, které připsala „americko-sionistickému nepříteli“. Informaci přinesla moderátorka ve vysílání zpravodajského kanálu IRINN v neděli večer s tím, že k úderu na komplex IRIB došlo před malou chvílí. Navzdory útoku vysílání prozatím pokračuje v běžném režimu a technici aktuálně prověřují rozsah způsobených škod.
Zdroj: Libor Novák