Bratislava - Slovenská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku zrychlila růst proti předchozím třem měsícům na 0,8 procenta z tempa 0,7 procenta ve třetím kvartálu. Uvedl to dnes slovenský statistický úřad, který tak potvrdil svůj odhad z února.
Tempo meziročního růstu hrubého domácího produktu (HDP) zůstalo na třech procentech, kde bylo i ve třetím kvartálu. Statistici tak zpřesnili svůj dřívější odhad, podle něhož hospodářství Slovenska zrychlilo růst na 3,1 procenta.
Ekonomiku podpořil zejména export. Naopak domácí poptávka mírně klesla, hlavně kvůli propadu investic proti roku 2015, kdy země dokončila čerpání peněz z evropských fondů z předchozího rozpočtového období.
Za celý loňský rok slovenská ekonomika vykázala růst o 3,3 procenta, zatímco o rok dříve vzrostla o 3,8 procenta. Růst české ekonomiky zpomalil na polovinu a činil 2,3 procenta.
Míra nezaměstnanosti na Slovensku podle metodiky slovenského statistického úřadu v posledním čtvrtletí klesla na osmileté minimum 9,1 procenta z 9,5 procenta ve třetím kvartálu. Z průzkumu statistického úřadu v domácnostech vyplynulo, že po delší době ubylo obyvatel pětimilionového Slovenska, kteří krátkodobě (méně než rok) pracovali v zahraničí nebo kteří do zaměstnání do ciziny pravidelně dojížděli. Jejich počet klesl o 4,4 procenta na 153.500 osob. Z evropských zemí nejvíce Slováků pracovalo tradičně v Rakousku a v České republice.
Průměrná mzda na Slovensku vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí meziročně o 3,6 procenta na 990 eur (26.730 Kč) a v průměru za celý rok dosáhla 912 eur (24.620 Kč).
Na letošní rok slovenská centrální banka počítá s růstem HDP o 3,1 procenta. Optimističtější je tamní ministerstvo financí, které odhaduje růst na 3,3 procenta.
24. října 2025 17:24
Jak si vede Evropa? Dolů ji táhne jediný stát, překvapivě jeden z těch největších
Související
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
Rozbili nám letadlo, přiznal Fico. Pak podpořil srbské ambice na členství v EU
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
USA zveřejnily nové dokumenty z vyšetřování Epsteina. O Trumpovi se v nich píše víc než dřív
před 2 hodinami
Putin odvolal den před Vánoci ruského velvyslance v Česku. Nahradí ho Ponomarjovová
před 3 hodinami
Počasí na Vánoce bude mrazivé, místy napadne 20 cm sněhu. Meteorologové vydali výstrahu
před 3 hodinami
Vzdám se Agrofertu navždy, tvrdil Babiš. Ukázalo se, že to není pravda
před 5 hodinami
Jsme ochotni právně zakotvit, že nezaútočíme na EU a NATO, tvrdí Rusko. Pak si ale nadiktovalo podmínky
před 6 hodinami
Trumpův účet, Trumpův institut, teď třída Trump. Prezident USA po sobě nechal pojmenovat i Kennedyho centrum
před 7 hodinami
Trump oznámil plány na vybudování "zlaté flotily". Třída Trump mají být největší lodě na světě
před 9 hodinami
Počasí zase začne připomínat zimu, ukazuje dlouhodobý výhled
včera
Vánoce omezí vlakovou dopravu. Cestující si musí dát pozor na omezení
včera
Novým trenérem české fotbalové reprezentace je velezkušený Miroslav Koubek
včera
Bude se propouštět, rozhodla vláda. Babiš ale odmítá, že jde o čistky
Aktualizováno včera
Turek u Pavla nepochodil. Prezident je připraven ho nejmenovat
včera
Zemřel hitmaker Chris Rea, podlehl krátké nemoci
včera
Konečně zimní počasí. Letošní Vánoce budou jiné, potvrdili meteorologové
včera
Trump se zřejmě nevzdává "amerického" Grónska. Jmenoval nového vyslance
včera
Drama v Liberci. Sedm zraněných při požáru domu, zachraňovali je hasiči
včera
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
včera
Zůna má pokračovat jako ministr obrany. Zastal se ho i prezident
včera
Tragédie v Českých Budějovicích. Chodkyně nepřežila střet s autem
včera
Co se stane, až Rusko zaútočí na Evropu? Hrozí extrémně krvavá válka
Nejnovější zprávy o masivním soustřeďování ruských sil u hranic Evropské unie byly rychle zpochybněny jako neověřené a přehnané. Zkušenost posledních let – a zejména ta ukrajinská – však ukazuje, že podobné varovné signály nelze jednoduše smést ze stolu. Otázkou je, zda Moskva zůstane u hybridního nátlaku na NATO, nebo přejde k otevřené agresi, jak odolná by byla Evropa bez americké opory a jak zásadně by plné zapojení USA změnilo rovnováhu sil.
Zdroj: Jakub Jurek