Varšava - Ačkoli se Polsku ekonomicky daří, většina emigrantů návrat neplánuje. Dalším znepokojivým signálem je nižší objem vydělaných peněz, které migranti posílají do Polska. Vyplynulo to ze studie, kterou zpracovala pracovní agentura Work Service a z které cituje polský deník Gazeta Wyborcza.
Míra nezaměstnanosti v Polsku je na rekordním minimu 6,6 procenta, mzdy rostou a na pracovním trhu začínají chybět pracovní síly.
Agentura se nedotazovala přímo migrantů, ale jejich rodin. Na otázku, zda příznivá situace na polském pracovním trhu podle jejich názoru přiměje migranty k návratu, odpovědělo kladně jen 36,4 procenta příbuzných. Ještě méně, 12,2 procenta, pak uvedlo, že jejich blízcí v cizině takové plány skutečně mají. Celých 56,5 procenta z celkem 636 dotazovaných Polek a Poláků se nedomnívá, že by lepší situace na polském pracovním trhu mohla jejich rodinné příslušníky motivovat k návratu.
Na výrazném snížení převodů peněz z Británie do Polska se podepsal pokles kurzu britské libry v důsledku brexitu, klesají ale i převody z jiných zemí. Podle údajů polské centrální banky poslali polští pracovní migranti v letošním druhém čtvrtletí do Polska 3,9 miliardy zlotých (23,5 miliardy Kč), což je o 1,7 procenta méně než ve stejném období loni a o 2,6 procenta méně než před dvěma lety.
Podle Macieje Wituckého z Work Service je to dáno tím, že se části migrantů podařilo v novém prostředí zakořenit, a vazby na Polsko se tak rozvolňují.
Ze zhruba 2,5 milionu Poláků, kteří odešli za prací do ciziny, jich nejvíce, a to 788.000, žije podle údajů polského statistického úřadu v Británii. Následuje Německo se 687.000, Nizozemsko (116.000) a Irsko (112.000). Loni vyjelo mimo zemi za prací 118.000 Poláků.
Související
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
Polsko hrozí, že zablokuje vstup Ukrajiny do Evropské unie
Polsko , migrace , EU (Evropská unie) , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera
Maďarský parlament zahájil kroky k odvolání prezidenta Sulyoka
včera
Ukrajinská premiérka Svyrydenková podala demisi. Nahradit ji může bývalý šéf Naftogazu
včera
Expert vysvětlil, proč Putin nemá zájem ukončit válku na Ukrajině
včera
Trump zavedl poplatek 20 procent z hodnoty nákladu za proplutí Hormuzským průlivem
včera
Miliony vysídlených, roztrhané rodiny, nulová komunikace. Jak dopadají čtyři roky války na Ukrajince?
včera
Uspěli jsme, prohlásil Macron ve svém posledním projevu k francouzské armádě
včera
USA přebírají kontrolu nad Hormuzským průlivem. Budete nám za něj platit, prohlásil Trump
včera
Německo a Francie si předvolaly ruského velvyslance. Na kyberútoky odpovíme, vzkazují Moskvě
včera
Ukrajina vrací válku do Ruska. Opět útočila v Moskvě
včera
Filip Turek měl údajně nehodu, v centru Prahy se měl srazit se sanitkou
včera
Evropa sčítá škody. Extrémní počasí si zatím jen letos vyžádalo tisíce mrtvých
včera
Počasí: Česko zasáhnou velmi silné bouřky. Hrozí vichřice i kroupy
včera
Hormuzský průliv je otevřený, prohlašují USA. Írán tvrdí opak
včera
Kreml nasazuje do první linie Afričany. Zajatci se přesto chtějí vrátit do Ruska
včera
Zemřel slavný novozélandský herec Sam Neill. Zazářil v Jurském parku
včera
Jak USA povedou válku s Čínou nebo KLDR? Experti důrazně varují Bílý dům
včera
Americká armáda zahájila další útoky proti Íránu. Zničili jste veškerou diplomacii, reaguje Teherán
včera
Počasí v novém týdnu nebude jen o tropech. Hrozí i bouřky
12. července 2026 21:45
Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili
12. července 2026 20:13
Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii
Česko na výzvu Evropského koordinačního centra vysílá do požáry poničené Francie další, v pořadí už druhý vrtulník. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Země o mezinárodní pomoc modulů leteckého hašení žádala v rámci Mechanismu civilní ochrany EU. Na jihu se stále nedaří dostat rozsáhlé přírodní požáry pod kontrolu.
Zdroj: Jan Hrabě