Brusel - S návrhem budoucího víceletého rozpočtu Evropské unie po roce 2020 dnes odpoledne seznámí europoslance předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker společně s komisařem pro rozpočet Güntherem Oettingerem. Ten už dopoledne na twitteru naznačil, že komise, která nyní o věci naposledy jedná, v prvním dlouholetém rozpočtu po odchodu Británie z EU počítá s mírnými škrty ve strukturálních fondech i společné zemědělské politice.
Více peněz chce komise směřovat do výzkumu, na společnou obranu a řešení migrační problematiky či na program studentských výměn Erasmus. Celková výše rozpočtu přesáhne bilion eur (asi 25 bilionů Kč), server Politico.eu a Financial Times s odkazy na své zdroje dnes uváděly částku okolo 1,25 bilionu eur v platbách a 1,28 bilionu v závazcích. To odpovídá 1,11 procenta unijního hrubého domácího produktu.
První dlouhodobý rozpočet pro odchodu Británie, tedy čistého plátce do rozpočtu, by tak pro 27 zbývajících zemí měl znamenat o něco vyšší příspěvky do společné pokladny. Evropská komise ještě může před zveřejněním návrhu čísla upravit. Následně se na podobě víceletého finančního rámce pro roky 2021 až 2027 musí shodnout členské země bloku i europarlament. O konečné podobě věci se tak bude v příštích měsících tvrdě vyjednávat.
Jako nejspornější se zřejmě ukáže plán podmínit přístup k penězům stavem právního státu v členských zemích unie. Kvalitní a nezávislé soudnictví má podle komise mít klíčový význam pro "řádné finanční řízení". Návrh, který by měl být představen také dnes, bývá chápán jako snaha komise získat aktuálně "bič" na státy jako Polsko nebo Maďarsko.
Související
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
Musíme posílit hranice Evropské unie, napsala von der Leyenová do Madridu
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Mohli jste zachránit životy, kritizuje Zelenskyj spojence po útoku na Kyjev
před 1 hodinou
Do Británie doputovala krásná zpráva z Portugalska. Eugenie porodila holčičku
před 2 hodinami
Policie zahájila trestní řízení kvůli nehodě poslance Filipa Turka
před 2 hodinami
Trump stále nevylučuje další použití síly proti Íránu
před 3 hodinami
Česko opět zasáhnou silné bouřky. Hrozit budou i ráno a dopoledne
před 4 hodinami
Policejní pátrání na jezeře Most. Dva lidé se pohřešují po úterní bouřce
před 5 hodinami
Trumpovi chodil ozbrojený muž po golfovém hřišti. Našly se u něj zbraně
před 6 hodinami
Česko netrápí jen tropy. V Praze a dvou krajích se vyskytuje smog
před 6 hodinami
Kyjev čelil raketám a dronům. Nejméně 14 mrtvých, další lidé jsou zranění
před 7 hodinami
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
před 8 hodinami
Horké letní počasí má úřadovat i po víkendu, naznačuje výhled
včera
Knížákova rehabilitace se bude řešit u soudu. Umělec dříve narazil
včera
Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru
včera
Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby
včera
Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni
včera
Požár na Benešovsku se rozšířil i na chatky. Platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Hansardův pohřeb byl plný hudby. Vystoupila i Markéta Irglová
včera
Neumím si to představit. Macinka promluvil o Pavlovi a dalším summitu NATO
včera
Dočkala se. Su Ťij se dočkala první návštěvy po více než dvou letech
včera