Napětí v Le Monde: Novináři brání Křetínskému v získání kontrolního podílu

V pařížském sídle listu Le Monde se snaží novináři zabránit českému podnikateli Danielu Křetínskému v získání kontrolního podílu ve věhlasných pařížských novinách. Dohoda, jejímž cílem je zablokovat snahy Křetínského, je v závěrečné fázi jednání a předcházely jí měsíce diskuzí mezi akcionáři, vydavatelem a redakčními představiteli, píše na svých internetových stránkách Financial Times s odvoláním na zástupce Le Monde.

Od října, kdy bankéř Matthieu Pigasse nečekaně prodal Křetínskému svůj podíl 49 procent v holdingu Le Nouveau Monde (LNM), který vlastní jeho podíl v Le Monde, vyjadřují pozorovatelé obavy z českého miliardáře a jeho rostoucí pozice ve francouzských médiích. Obavy však nejsou způsobené vyloženě osobností Křetínského, ale týkají se spíše toho, že nějaký akcionář by se mohl pokusit využít přímé nebo nepřímé kontroly nad listem Le Monde, uvedl prezident družení vydavatelů novin Paul Benkimoun. Tyto obavy vyústily ve snahu zabránit Křetínskému ve zvýšení podílu.

"Nebudeme na to reagovat," řekl dnes ČTK Daniel Častvaj, člen představenstva společnosti Czech Media Invest (CMI), kterou Křetínský spoluvlastní a řídí.

Noviny nejsou pro investora "strojem na peníze", ale mají prestiž, proslulost a jsou známé ve Francii i v zahraničí. "To je silná vizitka a my potřebujeme vědět, že jakýkoli investor dodrží naše hodnoty a etiku," dodal Benkimoun.

Le Monde byl založen v roce 1944, po osvobození Paříže, na žádost generála Charlese de Gaulla a stal se největším francouzským listem. Když v roce 2010 Pigasse, telekomunikační miliardář Xavier Niel a podnikatel Pierre Bergé, který od té doby zemřel, koupili Le Monde, byl na pokraji bankrotu. Trio bylo vybráno za investora poté, co pro něj hlasovalo 90 procent akcionářů, a zvítězilo nad konsorciem podporovaným Nicolasem Sarkozym. Noví majitele poskytli listu nové peníze a zřídili nezávislé sdružení, tzv. pôle d'indépendance, které zastupuje novináře, zaměstnance a čtenáře listu a vlastní čtvrtinu vydavatelské skupiny.

Prodej necelé poloviny podílu Pigasse však způsobil napjaté vztahy mezi ním a Nielem. Podle informovaných zdrojů se Niel domnívá, že je to proti duchu investice, jejímž cílem je spíše podporovat svobodu tisku než vydělávat peníze.

Ani vydavatel listu Louis Dreyfus, ani Niel se ještě s Křetínským nesetkali. Dohromady s centrem nezávislosti se však snaží vytvořit podobu dohody, která by jim dala právo schválit jakéhokoli kontrolního akcionáře nebo možnost veta a navržení alternativy.

When a newspaper becomes the news: what future for the French #LeMonde?Why does a financier wants to put money into a media investment that has no financial returns? https://t.co/wS8372pRxq

— Victor ANGELO (@vangelofreebird) 18. března 2019

Pigasse podle zdroje Financial Times neplánuje prodat zbývajících 51 procent ze svého vlastnictví, nicméně Křetínský má opci na jeho koupi. "Křetínský si nikdy nezavřel dveře pro koupi 100 procent Pigassova podílu," uvedl předseda Křetíského holdingové firmy CMI France Denis Olivennes. "A je logické, že bude chtít být zastoupen v dozorčí radě Le Monde."

Křetínský loni koupil také několik francouzských titulů od mediální skupiny Lagardère, jako Marianne, Elle, Télé 7 Jours, Ici Paris a France Dimanche. Olivennes dodal, že Křetínský se rozhodl věnovat část svého bohatství posílení profesionálního tisku v Evropě: "Je frankofil a věří, že Francie hraje důležitou úlohu v boji proti populismu. Prohlásil, že bude absolutně respektovat chartu nezávislosti Le Monde."

Jednání o budoucnosti Le Monde přicházejí v době, kdy se noviny konečně dostaly do zisku. Počet digitálních předplatitelů se do roku 2010 více než zpětinásobil na 180.000. Od rekapitalizace byl list ve ztrátě, v roce 2017 se však vrátil k zisku.

Související

Více souvisejících

Daniel Křetínský Le Monde Francie Ekonomika

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 57 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy