Česko může zaplatit až 350 miliard korun! Kvůli novele Lisabonské smlouvy

Praha - Poslanecká sněmovna v úterý dala souhlas k ratifikaci změny Lisabonské smlouvy, která upravuje záchranný mechanismus eurozóny. Pokud se Česká republika rozhodne přijmout euro, bude muset odvést do Bruselu zhruba 40 miliard korun a dalších 310 miliard mít připravených ve formě záruk.

Pro usnesení musela sněmovna najít ústavní většinu 120 zákonodárců. Pro se jich vyslovilo 140 ze 189 přítomných, proti jich hlasovalo 18.Souhlas se změnou dala většina zákonodárců ČSSD, ODS a všichni členové klubu TOP 09 a Starostů. Většina komunistů se zdržela a až na jednoho poslance, Milana Šťovíčka (VV), byli proti všichni představitelé Věcí veřejných.Na úpravě záchranného mechanismu se shodla loňské březnová Evropská rada a počítá v něm se zřízením Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), fondu s kapitálem 700 miliard eur. Osmdesát miliard z nich mají členské státy eurozóny převést do fondu přímo a dalších 620 miliard mají mít připravených ve formě záruk.Novinka má platit po dokončení ratifikace ve všech členských státech Evropské unie.Pro Českou republiku ze změny na první pohled nic nevyplývá. V předkládací zprávě premiér Petr Nečas (ODS) zákonodárcům napsal: "ČR, stejně jako ostatní nečlenské státy eurozóny, nebude smluvní stranou této mezinárodní smlouvy, bude se nicméně případně moci zapojit do operací prováděných ESM dobrovolně na ad hoc bázi." Předseda vlády ale zároveň přiznal, že po vstupu do eurozóny by Česko bylo k přistoupení k mezinárodní smlouvě vyzváno."Není v zájmu žádného členského státu procesu ratifikace bránit. Vzhledem k napojení české ekonomiky na trh eurozóny, není vhodné rozhodnutí rady odkládat," horoval pro návrh ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).Schwarzenberg připomněl, že dokud se v Česku bude platit korunou, žádné závazky ze změny pro Prahu vyplývat nebudou. Premiér Nečas přitom už během předchozí debaty ve sněmovně uvedl, že vstup České republiky do eurozóny připadá v úvahu nejdřív za osm let."Považte jen, projekt, firma ESM má stát na slovním příslibu po uši zadlužených zemí a jiných téměř po uši zadlužených zemí přijmout dluhy nové," varoval před novinkou poslanec Michal Doktor (nestr.) a dodal: "Projekt bojující proti dluhům bude nutit svoje účastníky brát si nové dluhy. Tento hymnus nové finanční stability je podvod.""Vytvoříme falešnou schránku ESM, její zástupce vybavíme imunitou a řadou výhod," uvedl dále Doktor. Podle něj sice projekt není v rozporu s evropskou legislativou, odporuje ale zdravému rozumu. "Jako správce rodinného majetku byste nic takového neučinil," rýpl si do Schwarzenberga."Přijmout euro s takovými závazky je sebevražedné. Jestliže už dnes dlužíme přes bilion, tak se bavíme o tom, že tři další schodky dáme na úkor toho, co se může v Evropské unii stát," zmínil poslanec Vít Bárta (VV).Proti novince vystoupil i šéf Věcí veřejných Radek John a předsedkyně poslanců VV Kateřina Klasnová. Naopak odpadlík z VV Viktor Paggio (LIDEM) úpravu hájil. "Nehlasujeme o vstupu o ESM. Dokonce nehlasujeme ani o vzniku ESM, protože vznikne tak, jako tak. Jediné, o čem hlasujeme, je legalizace vzniku ESM v Lisabonské smlouvě," uvedl.Úpravu už odhlasoval i Senát, podepsat ji musí ještě prezident.

Související

Sebastian Kurz

EU potřebuje novou smlouvu a generační obměnu, tvrdí Kurz

Rakouský kancléř Sebestian Kurz, který je nejmladším evropským lídrem, zastává poměrně tvrdé stanovisko vůči současné podobě a vnitřnímu nastavení Evropské unie. Z rozhovoru, který poskytl pro německé noviny Die Presse, vyplývá, že si rakouský lídr představuje zpřísnění unijních sankcí a kolektivních pravidel, stejně jako například i generační obměnu v Bruselu.

Více souvisejících

lisabonská smlouva Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy