Varšava - Polské veterinární úřady žádají důkazy, že v Česku objevené koňské maso obsahující analgetikum fenylbutazon skutečně pochází z Polska. Podle čtvrtečního vydání bulvárního listu Fakt to prohlásil hlavní polský veterinář Janusz Zwionzek. Česká Státní veterinární správa tvrdí, že má doklady o polském původu masa a Polsko o tom již ve středu informovala.
"Považujeme českou informaci o původu masa za předčasnou, neboť Češi sami přiznávají, že teprve budou pátrat po tom, odkud se k nim to maso dostalo," řekl Zwionzek. Dodal, že doposud nedostal z České republiky vyžádané údaje o původu.
Vzorek masa s analgetikem byl odebrán v řeznictví v Moravské Ostravě, které maso zakoupilo v Polsku. Podle českých veterinářů koňské maso obsahovalo 10,5 mikrogramu léku na jeden kilogram. Unijní legislativa přitom netoleruje v potravinách žádné množství fenylbutazonu.
Majitel řeznictví v Moravské Ostravě a Přívoze sám říká, že jde o jeho prodejnu, ale jméno zveřejnit nechce. Tvrdí, že neudělal žádnou chybu. „Maso bylo řádně zakoupeno, s řádnými doklady. Žádný z řezníků nemůže poznat, jestli v tom něco je."
Jeho prodejna je známá a zavedená i díky nabídce výsekového masa. A to koňské nabízí dlouhá léta včetně zboží z Polska. Problém ale asi nebude v řezníkovi, naznačil pro Český rozhlas Severin Kaděrka z Krajské veterinární správy v Ostravě.
„Pravděpodobně se jedná o pochybení příslušného veterinárního lékaře, který toho koně léčil a nezaznamenal tuto skutečnost do pasu toho koně," říká Kaděrka.
24. října 2025 17:24
Jak si vede Evropa? Dolů ji táhne jediný stát, překvapivě jeden z těch největších
Související
V Česku se u zajíce potvrdila nemoc, kterou se může nakazit i člověk
Ptačí chřipka se potvrdila v dalším českém komerčním chovu
státní veterinární správa , Polsko , potraviny jídlo
Aktuálně se děje
před 28 minutami
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
před 1 hodinou
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 2 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 3 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 5 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 9 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
Summit ruského prezidenta Vladimira Putina a indického premiéra Narendry Modiho v Novém Dillí přinesl další posílení bilaterálních vztahů v oblastech obrany, energetiky a technologií. Putin po jednáních, která se konala v pátek, potvrdil, že Rusko je připraveno pokračovat v nepřerušovaných dodávkách paliv pro Indii, což Moskvě zajišťuje důležitý trh v době západních sankcí.
Zdroj: Libor Novák