Rusko má akcionářům zaplatit bilion korun, způsobilo zkázu Jukosu

Haag - Rusko má akcionářům někdejší ruské ropné společnosti Jukos vyplatit za vyvlastnění jejich majetku odškodné přes 50 miliard dolarů (přes bilion Kč). Rozhodl o tom dnes arbitrážní soud v nizozemském Haagu, podle něhož úředníci podřízení prezidentu Vladimiru Putinovi zmanipulovali právní systém s cílem nechat firmu zbankrotovat. Pětice akcionářů požadovala odškodné přes 100 miliard USD. Rusko uvedlo, že se proti výplatě odškodného odvolá. Jukos byl svého času největší soukromou ropnou společností v Rusku a kontroloval jej ruský oligarcha a oponent Kremlu Michail Chodorkovskij.

Rusko tak musí zaplatit odškodné 51,57 miliardy USD dceřiným společnostem firmy Group Menatep se sídlem na Gibraltaru, jejímž prostřednictvím Chodorkovskij kontroloval Jukos. Group Menatep nyní funguje jako holdingová společnost GML. Chodorkovskij už není akcionářem GML ani Jukosu a podle agentury Reuters není do sporu zapojen.

Ruské ministerstvo financí dnes potvrdilo, že Moskva se proti rozhodnutí soudu odvolá. To již před zveřejněním rozsudku signalizoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ministerstvo financí ve svém prohlášení poukázalo na "závažné chyby v rozhodnutí arbitrážního soudu". Dodalo, že rozhodnutí bylo politicky předpojaté a jednostranné.

Akcionáři požadovali po Moskvě odškodné více než 100 miliard USD. Podle generálního ředitele GML Tima Osborna je částka i tak velmi příznivá a přiznané odškodné je nejvyšší, jaké kdy zatím arbitrážní soud udělil.

Něvzlin uvedl, že je potěšen rozhodnutím, podle něhož Rusko porušilo mezinárodní zákony a nezákonně zestátnilo Jukos. Také Chodorkovskij rozhodnutí vítá, i když on sám žádné peníze nedostane. "Je fantastické, že akcionáři firmy dostali šanci na náhradu škod," uvedl Chodorkovskij v prohlášení.

Rozhodnutí arbitrážního tribunálu předcházelo téměř deset let řízení a přichází v době, kdy jsou vztahy mezi Moskvou a Nizozemskem velmi napjaté kvůli nehodě malajsijského letadla na Ukrajině. Rusko čelí i mezinárodním sankcím kvůli své úloze v ukrajinské krizi.

Soudní porota, která posuzovala případ od roku 2005, došla k závěru, že "primárním cílem Ruské federace nebyl výběr daní, ale spíše bankrot Jukosu a přivlastnění si jeho cenného majetku".

Podle právníků, které cituje Reuters, by mělo Rusko začít splácet stanovenou částku do 180 dní, respektive do 15. ledna 2015. Po tomto termínu začne částka narůstat o úroky.

Rozhodnutí arbitrážního soudu se vztahuje pouze na pět bývalých akcionářů, nikoliv na další desítky tisíc bývalých minoritních akcionářů. Může však posloužit jako precedens pro nové arbitráže vůči Rusku.

Chodorkovskij byl v říjnu 2003 zadržen na letišti v Novosibirsku. Krátce nato tehdejší vláda premiéra Vladimira Putina rozhodla o zmrazení účtů Jukosu kvůli podezření z daňových úniků. Jeho zadržení způsobilo prudký pád akcií Jukosu a celého akciového trhu v Rusku, moskevská burza byla kvůli tomu na hodinu uzavřena, aby zabránila panickému výprodeji cenných papírů. Rovněž byly zmrazeny jeho podíly v Jukosu. Později se ukázalo, že je již před zadržením prodal americkému obchodníkovi. V čele Jukosu byl nahrazen Američanem ruského původu Simonem Kukesem.

Dne 31. května 2005 ho soud uznal vinným z podvodů a odsouzen k devíti letům vězení. Po odvolání byl trest o rok zkrácen. V roce 2006 magazín Forbes konstatoval, že se jeho majetek ztenčil na zlomek předchozí hodnoty, přesto ale stále měl „něco méně než 500 milionů dolarů".

Od března 2009 do prosince 2010 proběhl další soudní proces, v němž byl společně s dalším někdejším manažerem Platonem Lebeděvem obviněn ze zpronevěry a praní špinavých peněz. Soudce ho opět uznal vinným a odsoudil ho k 14 letům vězení se započtením let odpykaným od prvního procesu.

Ve své závěrečné řeči mimo jiné řekl: „Byrokratický a právní donucovací systém může vše, co chce. Neexistuje právo na soukromé vlastnictví. Osoba, která se dostane do sporu se systémem, nemá žádná práva."

Dne 14. února 2011 asistentka soudce Viktora Danilkina, který jej odsoudil, prohlásila, že sám Danilkin rozsudek nepsal a že ho vynesl proti své vůli. Podle ní byl rozsudek doručen od vyšší instance, Moskevského městského soudu. Soudce Danilkin označil toto vyjádření za pomluvu.

Průběh soudních procesů napadl u Evropského soudu pro lidská práva, ten ale rozhodl, že Chodorkovskij nedokázal prokázat, že jeho stíhání bylo politicky motivováno. Přiznal mu ale odškodnění za dílčí vážná pochybení ruské strany ohledně jeho práv ve vazbě a vězení.

V prosinci 2013 byl po 10 letech z vězení Putinovým výnosem propuštěn a odcestoval do Berlína. Zde požádal o vízum do Švýcarska, kde žije jeho žena a tři děti.

Související

Více souvisejících

Rusko Michail Chodorkovskij

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy