Jaképak sankce. Americký gigant Exxon Mobil zahájil vrtné práce v Rusku

Soči - Americký ropný gigant Exxon Mobil zahájil dnes ropné vrtné práce v ruské polární oblasti navzdory sankcím uvaleným na jeho ruského partnera Rosněfť. Vysloužil si za to uznání a pochvalu od ruského prezidenta Vladimira Putina.

Sankce Spojených států vůči Rusku kvůli ukrajinské krizi nemají zastavit společné projekty ruských a amerických společností. Nicméně mají za cíl odstřihnout Rosněfť od přístupu k penězům ze Západu a zakazují přístup k moderním technologiím."Dnešní komerční úspěch je vedený efektivní mezinárodní spoluprací," řekl Putin při videokonferenci s generálním ředitelem Rosněfti Igorem Sečinem a hlavním manažerem firmy Exxon Mobil v Rusku Glennem Wallerem. "Podniky, včetně ruských a zahraničních společností, si to dokonale uvědomují a navzdory určitým současným politickým problémům převažují pragmatismus a zdravý rozum a jsme potěšeni, když to slyšíme," dodal.Exxon kvůli zahájení prvního vrtu v Karském moři přivezl ropné zařízení z Norska. Jeho rozhodnutí je považováno za vyslovení důvěry v Rosněfť, kterou řídí Putinův blízký přítel Sečin, na kterého rovněž dopadly sankce Washingtonu."My samozřejmě vítáme tento přístup (ke spolupráci) a z naší strany jsme otevřeni rozšíření naší spolupráce," prohlásil Putin. "Jsem přesvědčen, že společné projekty mezi Rosněftí, firmou Exxon Mobil a dalšími společnostmi budou přínosem pro naše národní hospodářství, přispějí k posílení globální energetické situace," uvedl.Waller, který mluvil rusky, dodal, že firma chce i nadále v Rusku působit. "Naše spolupráce je dlouhodobá. Vidíme zde velké možnosti a jsme připraveni zde, s vaším souhlasem, pracovat."USA a Evropská unie zavedly vůči Rusku řadu sankcí, od zmrazení majetku po zákaz vydávání víz pro podnikatele a úředníky blízké Putinovi, aby omezily ruským státním bankám napojení na západní kapitál. Moskva odpověděla na sankce zákazem dovozu potravin z USA, EU, Austrálie, Kanady a Norska. Premiér Dmitrij Medveděv rovněž pohrozil dalšími odvetnými opatřeními v případě, že Západ přistoupí k dalším sankcím vůči Rusku, napsala agentura Reuters.ExxonMobil, mini vizitka

ExxonMobil (ExxonMobil Corporation) je nadnárodní korporace se sídlem ve městě Irving, státě Texas, Spojené státy americké, která podniká v těžebním průmyslu. Zpracovává a těží ropu a zemní plyn, vedle toho vyrábí maziva a petrochemické výrobky. CEO společnosti, která má kolem 80 tisíc zaměstnanců, je Rex W. Tillerson.

Ve své současné podobě vznikla 30. listopadu 1999 sloučením koncernů Exxon a Mobil, historicky se ale jedná o přímého „potomka" Standard Oil company Johna D. Rockefellera.

Ke konci roku 2007 měla rezervy ekvivalentní 72 mld barelů ropy (14. největší zásoby na světě). Vlastní 38 ropných rafinérií ve 21 zemích, které dohromady denně vyprodukují 6,3 milionu barelů rafinovaných ropných produktů.

Je největší z tzv. supermajors (do češtiny překládáno jako „šest extra významných společností, s průměrnou denní produkcí (za rok 2008) o hodnotě 3,921 milionu BOE (barrels of oil equivalent), což představuje asi 3 % celosvětové produkce.

Související

Více souvisejících

Rusko Exxon Mobil ropa

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy