Airbus přeruší kvůli epidemii nového koronaviru na čtyři dny výrobu ve Francii a ve Španělsku. Evropský výrobce letecké techniky dnes podle zdrojů agentury Reuters také avizoval, že pokud krize v souvislosti s tímto onemocněním potrvá měsíce, bude potřebovat vládní pomoc.
Plánované přerušení výroby by bylo nejzávažnější plošnou odstávkou Airbusu od roku 1989. Akcie firmy na oznámení zareagovaly poklesem o sedm procent. Obchodování následně uzavřely se ztrátou 8,6 procenta.
Francie a Španělsko patří v Evropě k nákazou nejzamořenějším zemím. Počet potvrzených případů onemocnění COVID-19, které nový typ koronaviru způsobuje, ve Francii od začátku minulého týdne několikanásobně vzrostl. Od pondělka přibyla více než tisícovka nakažených, celkem jich je už 7730. Počet mrtvých se za den zvýšil o 27 na 175. Ve Španělsku se posledních 24 hodin počet nakažených zvýšil o dva tisíce na 11.178 a počet úmrtí z řad infikovaných vzrostl o 150 na 491.
Airbus má v hotovosti 16 miliard eur (434 miliard Kč). Aby mohl fungovat, potřebuje podle zdroje Reuters měsíčně dalších 5,5 miliardy eur. O scénáři, ve kterém by přišla na řadu státní pomoc, se podle Reuters jednalo při pondělních krizových rozhovorech mezi německým ministerstvem hospodářství a zástupci leteckého průmyslu. Zúčastnil se jej právě i tento francouzsko-německý výrobce letadel.
Rozhovory s Bílým domem o pomoci pro sebe a pro celý letecký sektor potvrdil i americký rival Airbusu Boeing. Společnost, která v lednu zastavila výrobu letadel 737 MAX, podle zdrojů Reuters také zvažuje, zda zastavit nebo zpomalit výrobu. Akcie Boeingu dnes klesly o 8,4, později kolem 19:45 SEČ ale už polovinu svých ztrát smazaly.
Související
Šéf Airbusu: Evropa potřebuje taktické jaderné zbraně, aby se postavila Putinovi
Francouzský soud zprostil Airbus a Air France obvinění kvůli havárii z roku 2009 s 228 mrtvými
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
před 1 hodinou
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
před 1 hodinou
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
před 1 hodinou
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
před 2 hodinami
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
před 2 hodinami
Ekonomické škody ani nespokojenost Rusů k zastavení bojů nestačí. Putin stál věří, že zvítězí
před 2 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové varují před vedry a požáry na dalších místech
před 3 hodinami
Počasí láme jeden rekord za druhým. Historicky nejvyšší teploty hlásí oceány i celá Evropa
před 3 hodinami
Patová situace: Írán s USA mluvit nechce, trvá a podmínkách, na které Trump nepřistoupí
před 4 hodinami
Ztratí klíčového spojence? Netanjahu riskuje otevřený konflikt s Trumpem
před 5 hodinami
Teherán předložil seznam podmínek pro otevření Hormuzského průlivu. Ceny ropy rostou
před 6 hodinami
Netanjahu: Izrael odmítl Trumpův mírový plán pro Pásmo Gazy
před 7 hodinami
Předpověď počasí na nový týden. Orámují ho tropy
včera
Problém číst či soustředit se. Princezna Kate zavzpomínala na boj s rakovinou
včera
Vedra a sucho dál sužují zemi. Stát se snaží pomoci se zadržováním vody v krajině
včera
Knihovna bez Havla. Začne nová éra, dohoda s Havlovou nevyšla
včera
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka představil první odhady
včera
Ještě letos vyprší platnost téměř 300 tisíc řidičáků. Na úřad kvůli výměně nemusíte
včera
EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce
včera
Maximum možného. Do lékáren míří tisíce balení léku na rakovinu prsu
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv pokračuje v intenzivním řešení omezené dostupnosti léčivých přípravků s účinnou látkou tamoxifen. Díky mimořádným opatřením se podařilo zajistit téměř 6 000 balení, která jsou nyní postupně distribuována do lékáren po celé České republice. Další dodávky jsou již na cestě a budou do distribuční sítě uvolňovány v průběhu příštího týdne.
Zdroj: Jan Hrabě