Britská centrální banka mění šéfa, novým guvernérem bude Andrew Bailey

Novým guvernérem britské centrální banky Bank of England (BoE) se stane Andrew Bailey. Oznámil to dnes britský ministr financí Sajid Javid. Ve funkci Bailey nahradí Kanaďana Marka Carneyho. Hlavním úkolem nového guvernéra bude zajistit, aby banka zvládla změny, které přinese vystoupení Británie z Evropské unie plánované na konec ledna příštího roku.

Šedesátiletý Bailey se 121. guvernérem BoE stane 16. března, funkční období trvá osm let. Carney souhlasil s prodloužením svého mandátu do 15. března, původně měl odejít už na konci ledna.

Podle britských médií platil Bailey při hledání nové hlavy banky za favorita. Pracoval v ní více než třicet let, mimo jiné také na pozici zástupce guvernéra. V současnosti řídí britský úřad pro regulaci finančního trhu FCA, kam z BoE odešel v roce 2016.

Delighted to announce Andrew Bailey as the next Governor of the Bank of England - he was the standout candidate.

— Sajid Javid (@sajidjavid) December 20, 2019

Proces hledání nového guvernéra trval zhruba dva roky, zůstával ale ve stínu brexitu. Dobré vyhlídky na získání pozice šéfky centrální banky měla i ředitelka prestižní vysoké školy London School of Economics a bývalá zástupkyně guvernéra BoE Minouche Shafiková. Podle listu Financial Times ji ale neschválil premiér Boris Johnson, protože brexit kritizovala.

"Je to správná osoba, která povede banku v časech, kdy budeme tvořit novou budoucnost mimo EU," prohlásil o Baileym Javid. Jmenování dnes přivítal i Johnson, který řekl, že má v Baileyho plnou důvěru a že v čele banky odvede skvělou práci. Sám Bailey dnes uvedl, že je možností převzít vedení BoE po Carneym poctěn, a to "zvláště v tak kritickém období pro národ, jako je odchod z Evropské unie". Jeho inzerovaný roční plat bude podle agentury Reuters činit 480.000 liber (14,3 milionu Kč).

První měsíce po brexitu ale banku ještě povede Carney, aby byla zaručena základní stabilita. Do BoE nastoupil v létě 2013 původně na pět let, mandát se mu kvůli brexitu prodlužoval nejdříve o rok, pak o šest měsíců a nyní o měsíc a půl.

Carney si vysloužil kritiku přívrženců brexitu, protože varoval před hospodářskými dopady odchodu země z unie. Po referendu v červnu 2016 přistoupil ke snížení základní úrokové sazby, aby ekonomice pomohl překonat šok z jeho výsledku, připomněla agentura AFP. Podle Javida vedl centrální banku "v jednom z nejtěžších období její historie".

Svět financí Carney podle AFP opustí, má začít pracovat jako zvláštní vyslanec OSN. Zabývat se bude globálním oteplováním. V této funkci nahradí miliardáře a kandidáta na amerického prezidenta Michaela Bloomberga.

Britský hrubý domácí produkt (HDP) ve třetím čtvrtletí stoupl ve srovnání s druhým kvartálem o 0,4 procenta. Oznámil to dnes britský statistický úřad ve své konečné zprávě. Upravil tak svůj odhad růstu ekonomiky z listopadu, který ještě udával hodnotu jen 0,3 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že úřad ponechá údaj beze změny.

Směrem nahoru byl upraven výkon sektoru služeb, stavebnictví a zahraničního obchodu. Slabší než prvotní odhad byla domácí spotřeba a výdaje státu. V meziročním srovnání přidalo britské hospodářství 1,1 procenta. I to bylo více, než se odhadovalo původně.

Ve druhém čtvrtletí britská ekonomika vykázala první pokles od roku 2012. V tomto vývoji se odrazilo hromadění zásob před původním, tedy březnovým, termínem odchodu Británie z Evropské unie.

Statistici dnes rovněž oznámili, že se schodek běžného účtu platební bilance země ve třetím čtvrtletí snížil na 15,860 miliardy liber z 24,152 miliardy v předchozím kvartálu. V poměru k hospodářskému výkonu země klesl na 2,8 procenta, a je tak nejníže od 2012. Bilance běžného účtu je širším měřítkem obchodu, sleduje tok zboží a služeb a také investic do země a ven.

Britská ekonomika od referenda o brexitu v červnu 2016 zpomaluje. Čelí napětí v obchodních vztazích mezi Spojenými státy a Čínou a zpomalení v Evropě.

Související

Google, autor: Paweł Czerwiński

Šéf anglické banky chce, aby Google řešil finanční podvody

Guvernér britské centrální banky (Bank of England) Andrew Bailey se snaží přimět vládu, aby zavedla pravidla, která by učinila velké internetové podniky zodpovědné za finanční podvody. Chce tak firmy, jako je například Google, přinutit k boji proti podvodným webovým stránkám. Informoval o tom dnes list The Sunday Times s odvoláním na své zdroje.

Více souvisejících

Bank of England Velká Británie Sajid Javid (britský ministr) Ekonomika Andrew Bailey (Bank of England) Mark Carney (britská banka)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy