Byty, které jsou obvykle pronajímány turistům, nyní ve městech po celém světě zůstávají prázdné, na rozdíl od loňského roku. Pod vlivem karanténních opatření a dalších restrikcí, která mají zabránit šíření nemoci covid-19, se zdá pravděpodobné, že trh s nabídkou ubytování na krátkou dobu, kterému dominuje služba Airbnb, se po určitou dobu nevrátí na úroveň před pandemií. Pokud se mu vůbec někdy podaří se na ni vrátit.
V mnoha městech, která přitahovala velké množství turistů, tak nyní visí ve vzduchu otázka, jaký bude osud bytů dříve využívaných turisty, píše agentura Bloomberg.
S novým plánem přišel Lisabon. Stanovil si za cíl zaplnit některé z těchto volných bytů a zároveň vyřešit problém s dostupným bydlením, který se v době koronavirové pandemie ještě zhoršil. Letos na jaře portugalské hlavní město spustilo program, který má přimět krátkodobé pronajímatele, aby nabídli své byty zpět na trh dlouhodobých pronájmů. Neoficiální údaje naznačují, že v některých městech se to už děje přirozeně. Lisabon se ale rozhodl podpořit tento proces tím, že zmírní rizika pro pronajímatele. Pronajímatelé, kteří se rozhodnout programu zúčastnit, nebudou pronajímat byty jednotlivcům, ale přímo samotnému městu.
Program se jmenuje Renda Segura, tedy zajištěný příjem. Funguje tak, že pronajímatelé, kteří se bojí, že jejich byty zůstanou prázdné, mohou požádat o jejich pronájem městem na dobu nejméně pěti let. Město si vezme na starost vyhledání nájemců prostřednictvím programu dostupného bydlení zaměřeného na mladé lidi a rodiny s nízkým příjmem. Pronájem je stanoven na maximální částku mezi 450 eury (12.000 Kč) za měsíc za byt s jednou ložnicí po 1000 eur (26.700 Kč) za větší dům. Pro pronajímatele je to sice méně, než by dostali z pronájmu turistům, ale je to přinejmenším menší riziko a bez problémů. A přináší jim to také osvobození od daně z nemovitosti a daně z kapitálových výnosů.
Současné údaje naznačují, že pronajímatelé krátkodobého bydlení v Evropě budou muset brzy najít alternativní využití pro své nemovitosti. Podle analytiků společnosti AirDNA rezervace na Airbnb a konkurenční platformě Vrbo na týden začínající 13. července ve srovnání se stejným obdobím loni prudce klesly. V Lisabonu se propadly meziročně o 76 procent, v Amsterodamu o 75 procent a v Paříži o 74 procent. V počátcích pandemie nebyl tento pokles poptávky doprovázen poklesem nabídky - počet bytů nabízených na trhu s krátkodobým bydlením ve Francii se za leden až březen snížil jen o 3,2 procenta. To by mohlo naznačit, že i v době pandemie jsou pronajímatelé opatrní a nechce se jim přesouvat se z trhu s krátkodobým bydlením na trh s dlouhodobým bydlením.
Zatím je předčasné říci, zda lisabonský plán bude tím, co města budou potřebovat, aby se pronajímatelé cítili dostatečně bezpečně a přeorientovali se na dlouhodobé pronájmy. Program už ale přilákal malé množství pronajímatelů. V rámci prvního kola od poloviny května do konce června se městu podařilo získat 177 bytů. Oficiálně je ve městě registrováno ke krátkodobým pronájmům 25.000 bytů, takže zatím je to opravdu velmi nízký podíl. Město ale už na září plánuje druhé kolo a pokud by se podařilo počty dále zvýšit, mohlo by to mít znatelný dopad na závažný nedostatek dostupného bydlení.
Možná stejně důležitý by mohl být i přísun většího množství trvalých obyvatel do centrálních oblastí, kterým nyní dominuje cestovní ruch. Protože dlouhodobí obyvatelé ustoupili turistům, běžné obchody a služby se z těchto oblastí vytratily a nahradily je podniky, které uspokojují okamžité potřeby turistů. Výsledkem je, že město má méně zdrojů pro uspokojení potřeb svých obyvatel a cestovní ruch naopak vzkvétá. Oslabuje to ale energii města, která obvykle přitahuje návštěvníky na prvním místě.
Obavy z obrovského množství turistů přiměly před pandemií mnoho měst k zavedení nových politik. Amsterodam již v roce 2017 v obavách, že turistické podniky sníží dostupnost obchodů v centru, omezil schvalování nových provozoven zaměřených na turisty, jako prodejen se sýry nebo vaflemi. Lisabon vydal nařízení k zachování ohrožených obchodů v historickém centru, aby zabránil tomu, že se některé prostory změní na něco lukrativnějšího pro turisty.
Jiná města, jako Barcelona, se snažila udržet trvalé obyvatele v turistických oblastech zásahem proti nelegálním prázdninovým pronájmům a zákazem povolování nových hotelů. Uvidí se, zda snížení počtu turistů kvůli pandemii zmírní některé z těchto obav. Ale pokud nový program Lisabonu přiláká větší zájem, mohla by s podobnými programy přijít i další města, která čelí podobným problémům.
Související
Konec pronájmů na obzoru? Španělské město našlo bič na Airbnb a Booking
Airbnb před vstupem na burzu prodala akcie dráž, než plánovala
AirBnB , portugalsko , Ekonomika , Turisté , Byty
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 38 minutami
Čtvrtý taneční večer StarDance začal. Soutěž dnes opustí další pár
před 2 hodinami
Izraelské buldozery údajně zničily sídlo agentury OSN
před 3 hodinami
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 3 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 4 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 5 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 6 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 6 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 7 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 7 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 8 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 9 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 10 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 11 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 12 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 12 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 14 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou.
Zdroj: Jan Hrabě