Byty Airbnb jsou kvůli pandemii prázdné. Jak je využít? Lisabon má plán

Byty, které jsou obvykle pronajímány turistům, nyní ve městech po celém světě zůstávají prázdné, na rozdíl od loňského roku. Pod vlivem karanténních opatření a dalších restrikcí, která mají zabránit šíření nemoci covid-19, se zdá pravděpodobné, že trh s nabídkou ubytování na krátkou dobu, kterému dominuje služba Airbnb, se po určitou dobu nevrátí na úroveň před pandemií. Pokud se mu vůbec někdy podaří se na ni vrátit.

V mnoha městech, která přitahovala velké množství turistů, tak nyní visí ve vzduchu otázka, jaký bude osud bytů dříve využívaných turisty, píše agentura Bloomberg.

S novým plánem přišel Lisabon. Stanovil si za cíl zaplnit některé z těchto volných bytů a zároveň vyřešit problém s dostupným bydlením, který se v době koronavirové pandemie ještě zhoršil. Letos na jaře portugalské hlavní město spustilo program, který má přimět krátkodobé pronajímatele, aby nabídli své byty zpět na trh dlouhodobých pronájmů. Neoficiální údaje naznačují, že v některých městech se to už děje přirozeně. Lisabon se ale rozhodl podpořit tento proces tím, že zmírní rizika pro pronajímatele. Pronajímatelé, kteří se rozhodnout programu zúčastnit, nebudou pronajímat byty jednotlivcům, ale přímo samotnému městu.

Program se jmenuje Renda Segura, tedy zajištěný příjem. Funguje tak, že pronajímatelé, kteří se bojí, že jejich byty zůstanou prázdné, mohou požádat o jejich pronájem městem na dobu nejméně pěti let. Město si vezme na starost vyhledání nájemců prostřednictvím programu dostupného bydlení zaměřeného na mladé lidi a rodiny s nízkým příjmem. Pronájem je stanoven na maximální částku mezi 450 eury (12.000 Kč) za měsíc za byt s jednou ložnicí po 1000 eur (26.700 Kč) za větší dům. Pro pronajímatele je to sice méně, než by dostali z pronájmu turistům, ale je to přinejmenším menší riziko a bez problémů. A přináší jim to také osvobození od daně z nemovitosti a daně z kapitálových výnosů.

Současné údaje naznačují, že pronajímatelé krátkodobého bydlení v Evropě budou muset brzy najít alternativní využití pro své nemovitosti. Podle analytiků společnosti AirDNA rezervace na Airbnb a konkurenční platformě Vrbo na týden začínající 13. července ve srovnání se stejným obdobím loni prudce klesly. V Lisabonu se propadly meziročně o 76 procent, v Amsterodamu o 75 procent a v Paříži o 74 procent. V počátcích pandemie nebyl tento pokles poptávky doprovázen poklesem nabídky - počet bytů nabízených na trhu s krátkodobým bydlením ve Francii se za leden až březen snížil jen o 3,2 procenta. To by mohlo naznačit, že i v době pandemie jsou pronajímatelé opatrní a nechce se jim přesouvat se z trhu s krátkodobým bydlením na trh s dlouhodobým bydlením.

Zatím je předčasné říci, zda lisabonský plán bude tím, co města budou potřebovat, aby se pronajímatelé cítili dostatečně bezpečně a přeorientovali se na dlouhodobé pronájmy. Program už ale přilákal malé množství pronajímatelů. V rámci prvního kola od poloviny května do konce června se městu podařilo získat 177 bytů. Oficiálně je ve městě registrováno ke krátkodobým pronájmům 25.000 bytů, takže zatím je to opravdu velmi nízký podíl. Město ale už na září plánuje druhé kolo a pokud by se podařilo počty dále zvýšit, mohlo by to mít znatelný dopad na závažný nedostatek dostupného bydlení.

Možná stejně důležitý by mohl být i přísun většího množství trvalých obyvatel do centrálních oblastí, kterým nyní dominuje cestovní ruch. Protože dlouhodobí obyvatelé ustoupili turistům, běžné obchody a služby se z těchto oblastí vytratily a nahradily je podniky, které uspokojují okamžité potřeby turistů. Výsledkem je, že město má méně zdrojů pro uspokojení potřeb svých obyvatel a cestovní ruch naopak vzkvétá. Oslabuje to ale energii města, která obvykle přitahuje návštěvníky na prvním místě.

Obavy z obrovského množství turistů přiměly před pandemií mnoho měst k zavedení nových politik. Amsterodam již v roce 2017 v obavách, že turistické podniky sníží dostupnost obchodů v centru, omezil schvalování nových provozoven zaměřených na turisty, jako prodejen se sýry nebo vaflemi. Lisabon vydal nařízení k zachování ohrožených obchodů v historickém centru, aby zabránil tomu, že se některé prostory změní na něco lukrativnějšího pro turisty.

Jiná města, jako Barcelona, se snažila udržet trvalé obyvatele v turistických oblastech zásahem proti nelegálním prázdninovým pronájmům a zákazem povolování nových hotelů. Uvidí se, zda snížení počtu turistů kvůli pandemii zmírní některé z těchto obav. Ale pokud nový program Lisabonu přiláká větší zájem, mohla by s podobnými programy přijít i další města, která čelí podobným problémům.

Související

Burza NYSE v New Yorku

Airbnb před vstupem na burzu prodala akcie dráž, než plánovala

Společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, stanovila v rámci primární veřejné nabídky (IPO) před vstupem na burzu cenu svých akcií na 68 dolarů za kus. To je více, než plánovala. Získá tak zhruba 3,5 miliardy dolarů (76,2 miliardy Kč), uvedla dnes agentura Reuters. V USA jde letos o největší primární nabídku akcií, hodnota celé firmy přesáhne 47 miliard dolarů.

Více souvisejících

AirBnB portugalsko Ekonomika Turisté Byty

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 30 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy